Laudrup: Må tage hatten af for de italienske hold

Italiensk fodbold er ikke længere som det var engang, fortæller Michael Laudrup.



I denne sæson er der fem italienske klubber tilbage blandt de 12 sidste i Champions League, Europa League og Conference League, og det kommer efter en udvikling i italiensk fodbold fra det klassiske, taktiske spil til mere offensivt.

Det fortæller Michael Laudrup om i Champions League-studiet på TV3+.

– Det der med definitionen på god fodbold. For en italiener – eller for de fleste – der er det jo at vinde. Det er det vigtigste. Så kan man altid diskutere forskellige stilarter, men som Preben (Elkjær red.) siger, hvor der måske var én stilart og så ét hold, der skilte sig lidt ud før i tiden, så synes jeg, at det er mange flere, fortæller Laudrup.

Han peger i den forbindelse på, at man kan eksempelvis se på de nykårede italienske mestre fra Napoli, som hele vejen igennem har spillet offensivt, og at man tidligere har set et Atalanta-hold, der har vist fremadrettet fodbold.

Når det kommer til Milan og Inter, så er det ifølge den tidligere Juventus-profil, at førstnævnte Milano-klub godt kan være offensive til tider, mens Inter stadigvæk hører til det traditionelle italienske.

Dernæst er Michael Laudup godt klar over, at de italienske hold har været i den rigtige del af slutspilstræet.

– Det kan da også godt være med lodtrækning, at vi kunne se Real Madrid, Manchester City og Bayern München på én side, men vi kan jo ikke tage noget fra resultaterne. Vi skal også huske på, at der var et Napoli-hold med i kvartfinalerne. Der er tre hold med i de to andre europæiske turneringer. Det må man også tage hatten af for, fortæller han.

Nu er det bare at se, hvorvidt der er tale om en ny trend eller bare i denne sæson, hvor de italienske klubber er med langt fremme. Her peger landsholdslegenden på, at man vil få svaret i det kommende år og året efter.

– Men vi må bare sige, at internationalt er det de italienske hold, der har klaret sig bedst, fastslår Laudrup.

Milans Simon Kjær har også været fremme og fortælle, at det er en skrøne at tale om en taktisk Serie A. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De er interesseret i Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

PSG genvinder Champions League

Forlader AGF – her er hans nye klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen