Laudrup: Må tage hatten af for de italienske hold

Italiensk fodbold er ikke længere som det var engang, fortæller Michael Laudrup.



I denne sæson er der fem italienske klubber tilbage blandt de 12 sidste i Champions League, Europa League og Conference League, og det kommer efter en udvikling i italiensk fodbold fra det klassiske, taktiske spil til mere offensivt.

Det fortæller Michael Laudrup om i Champions League-studiet på TV3+.

– Det der med definitionen på god fodbold. For en italiener – eller for de fleste – der er det jo at vinde. Det er det vigtigste. Så kan man altid diskutere forskellige stilarter, men som Preben (Elkjær red.) siger, hvor der måske var én stilart og så ét hold, der skilte sig lidt ud før i tiden, så synes jeg, at det er mange flere, fortæller Laudrup.

Han peger i den forbindelse på, at man kan eksempelvis se på de nykårede italienske mestre fra Napoli, som hele vejen igennem har spillet offensivt, og at man tidligere har set et Atalanta-hold, der har vist fremadrettet fodbold.

Når det kommer til Milan og Inter, så er det ifølge den tidligere Juventus-profil, at førstnævnte Milano-klub godt kan være offensive til tider, mens Inter stadigvæk hører til det traditionelle italienske.

Dernæst er Michael Laudup godt klar over, at de italienske hold har været i den rigtige del af slutspilstræet.

– Det kan da også godt være med lodtrækning, at vi kunne se Real Madrid, Manchester City og Bayern München på én side, men vi kan jo ikke tage noget fra resultaterne. Vi skal også huske på, at der var et Napoli-hold med i kvartfinalerne. Der er tre hold med i de to andre europæiske turneringer. Det må man også tage hatten af for, fortæller han.

Nu er det bare at se, hvorvidt der er tale om en ny trend eller bare i denne sæson, hvor de italienske klubber er med langt fremme. Her peger landsholdslegenden på, at man vil få svaret i det kommende år og året efter.

– Men vi må bare sige, at internationalt er det de italienske hold, der har klaret sig bedst, fastslår Laudrup.

Milans Simon Kjær har også været fremme og fortælle, at det er en skrøne at tale om en taktisk Serie A. Læs mere om det her.






Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark




LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De jagter Henrik Meister

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afslører: Dolberg sat til salg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent