Laudrup: Må tage hatten af for de italienske hold

Italiensk fodbold er ikke længere som det var engang, fortæller Michael Laudrup.



I denne sæson er der fem italienske klubber tilbage blandt de 12 sidste i Champions League, Europa League og Conference League, og det kommer efter en udvikling i italiensk fodbold fra det klassiske, taktiske spil til mere offensivt.

Det fortæller Michael Laudrup om i Champions League-studiet på TV3+.

– Det der med definitionen på god fodbold. For en italiener – eller for de fleste – der er det jo at vinde. Det er det vigtigste. Så kan man altid diskutere forskellige stilarter, men som Preben (Elkjær red.) siger, hvor der måske var én stilart og så ét hold, der skilte sig lidt ud før i tiden, så synes jeg, at det er mange flere, fortæller Laudrup.

Han peger i den forbindelse på, at man kan eksempelvis se på de nykårede italienske mestre fra Napoli, som hele vejen igennem har spillet offensivt, og at man tidligere har set et Atalanta-hold, der har vist fremadrettet fodbold.

Når det kommer til Milan og Inter, så er det ifølge den tidligere Juventus-profil, at førstnævnte Milano-klub godt kan være offensive til tider, mens Inter stadigvæk hører til det traditionelle italienske.

Dernæst er Michael Laudup godt klar over, at de italienske hold har været i den rigtige del af slutspilstræet.

– Det kan da også godt være med lodtrækning, at vi kunne se Real Madrid, Manchester City og Bayern München på én side, men vi kan jo ikke tage noget fra resultaterne. Vi skal også huske på, at der var et Napoli-hold med i kvartfinalerne. Der er tre hold med i de to andre europæiske turneringer. Det må man også tage hatten af for, fortæller han.

Nu er det bare at se, hvorvidt der er tale om en ny trend eller bare i denne sæson, hvor de italienske klubber er med langt fremme. Her peger landsholdslegenden på, at man vil få svaret i det kommende år og året efter.

– Men vi må bare sige, at internationalt er det de italienske hold, der har klaret sig bedst, fastslår Laudrup.

Milans Simon Kjær har også været fremme og fortælle, at det er en skrøne at tale om en taktisk Serie A. Læs mere om det her.





KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Brøndby med transferscoop?

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Her er Jonas Winds nye klub

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Kolding køber stor profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

VM-Vækkeuret: Giganternes fald



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller