Barcelona har i denne sæson lavet blot to mål i Champions Leagues fem gruppe-kampe, og i den hjemlige turnering går det heller ikke strygende med 1,43 mål i snit. Det er væsentligt lavere end de 2,2 mål i snit i sidste sæsons La Liga – og i de mange foregående år.
Det er noget af dem, som Barca-legenden Michael Laudrup ser som en af de klare udfordringer, forklarer han på TV3+.
– Hvis man bare går ind og kigger for de sidste 10-12 år. Det er jo ikke bare et fald. Det er jo et dramatisk. I ligaen har man scoret 23 mål og i Champions League har man lavet to mål i fem kampe, siger han og fortsætter:
– Og så har man stadig muligheden for at gå videre. Det må man bare sige er utroligt, at man stadig har, hvis de selv kan ordne det i dag. Men det er deres helt, helt store problem, lyder det fra Laudrup.
Onsdag møder de Bayern München i en altafgørende kamp, og her bliver det en kamp, hvor det er klart for landsholdshelten, at de ikke har klassen længere.
– Det har det jo ikke. Det er jo et faktum. Vi kan bare kigge på målene. Der er ingen målscorere, og når man ikke kan score mål, så er det altså svært at vinde fodboldkampe. Medmindre man kan holde nullet i den anden ende hele tiden.
Han udpeger dog Dembele som en spiller, der kan gøre en forskel for dem med sin fart, som er sat sammen med Memphis Depay på toppen.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
OPTAKT
FC København – OB
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Offentliggøres i dag
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
