Laudrup ser stort problem: Barca-fald er dramatisk

Barcelonas scoringsproblemer er deres helt store problem.



Barcelona har i denne sæson lavet blot to mål i Champions Leagues fem gruppe-kampe, og i den hjemlige turnering går det heller ikke strygende med 1,43 mål i snit. Det er væsentligt lavere end de 2,2 mål i snit i sidste sæsons La Liga – og i de mange foregående år.

Det er noget af dem, som Barca-legenden Michael Laudrup ser som en af de klare udfordringer, forklarer han på TV3+.

– Hvis man bare går ind og kigger for de sidste 10-12 år. Det er jo ikke bare et fald. Det er jo et dramatisk. I ligaen har man scoret 23 mål og i Champions League har man lavet to mål i fem kampe, siger han og fortsætter:

– Og så har man stadig muligheden for at gå videre. Det må man bare sige er utroligt, at man stadig har, hvis de selv kan ordne det i dag. Men det er deres helt, helt store problem, lyder det fra Laudrup.

Onsdag møder de Bayern München i en altafgørende kamp, og her bliver det en kamp, hvor det er klart for landsholdshelten, at de ikke har klassen længere.

– Det har det jo ikke. Det er jo et faktum. Vi kan bare kigge på målene. Der er ingen målscorere, og når man ikke kan score mål, så er det altså svært at vinde fodboldkampe. Medmindre man kan holde nullet i den anden ende hele tiden. 

Han udpeger dog Dembele som en spiller, der kan gøre en forskel for dem med sin fart, som er sat sammen med Memphis Depay på toppen.





Cristian Romero LIVE

TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Kontant dom over Elyounoussi

FCM-transfer i fare

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



LIVE

Superliga-LIVE: Udebliver fra træning

Her kan du se AGF mod Sabah FK

En sort plet på hans eftermæle

OB vil have tidligere Superliga-profil

Henter Mads Junker

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning