Barcelona har i denne sæson lavet blot to mål i Champions Leagues fem gruppe-kampe, og i den hjemlige turnering går det heller ikke strygende med 1,43 mål i snit. Det er væsentligt lavere end de 2,2 mål i snit i sidste sæsons La Liga – og i de mange foregående år.
Det er noget af dem, som Barca-legenden Michael Laudrup ser som en af de klare udfordringer, forklarer han på TV3+.
– Hvis man bare går ind og kigger for de sidste 10-12 år. Det er jo ikke bare et fald. Det er jo et dramatisk. I ligaen har man scoret 23 mål og i Champions League har man lavet to mål i fem kampe, siger han og fortsætter:
– Og så har man stadig muligheden for at gå videre. Det må man bare sige er utroligt, at man stadig har, hvis de selv kan ordne det i dag. Men det er deres helt, helt store problem, lyder det fra Laudrup.
Onsdag møder de Bayern München i en altafgørende kamp, og her bliver det en kamp, hvor det er klart for landsholdshelten, at de ikke har klassen længere.
– Det har det jo ikke. Det er jo et faktum. Vi kan bare kigge på målene. Der er ingen målscorere, og når man ikke kan score mål, så er det altså svært at vinde fodboldkampe. Medmindre man kan holde nullet i den anden ende hele tiden.
Han udpeger dog Dembele som en spiller, der kan gøre en forskel for dem med sin fart, som er sat sammen med Memphis Depay på toppen.
LIVE
TransferLIVE: Jagter Real Madrid-stjerne
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
Solbakken har blandede følelser
OPTAKT
Ghana – Panama
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Deadline overskredet: FC København melder ud
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Klar transfermelding
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
OPTAKT
Argentina – Algeriet
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
OPTAKT
Frankrig – Senegal
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Irak – Norge
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Her er Tunesiens nye VM-træner
MEDIE
