Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Michael Laudrup forventer et blodbad i Real Madrid efter nederlaget til Arsenal.



Et nederlag til ærkerivalerne FC Barcelona i den spanske Super Cup, fire point efter selvsamme Barcelona i La Liga og nu også ude af Champions League efter et samlet 5-1-nederlag til Arsenal i kvartfinalen.

Det har på mange måder været en skuffende sæson for normalt så sejrsvante Real Madrid, og klubben døjer med flere problemer, man skal have løst. Det siger Michael Laudrup til Viaplay efter kampen mod Arsenal.

– Der er mange ting i det. Den ene er selvfølgelig, at de er gået over og spiller med tre angribere. Det har så gjort, at der er blevet mindre plads til Bellingham, som var åbenbaringen de første seks måneder i sidste sæson.

– Men det er jo ikke det hele. Der har været planlægningen af truppen. Hvordan man har købt ind, eller rettere sagt ikke købt ind – specielt til forsvaret. Man fandt ikke en erstatning for Toni Kroos. Og så er der det her med, at man simpelthen ikke har løbet og arbejdet nok.

Spørgsmålet er så, hvem der er ansvarlig for nedturen?

– Nogle ting falder tilbage på præsidenten, nogle ting falder tilbage på træneren, og nogle ting falder tilbage på spillerne. Så det er alle, der bliver ramt. Men det er jo klart, at der er nogle, der vil blive peget mere ud end andre. Det får vi så at se de næste par dage.

– Det er så også rigtigt, at der er en pokalfinale, men skuffelsen ovenpå den her er så stor, at vi godt kan forberede os på at læse nogle kradse ting de næste fem-seks dage.

I afspilleren over artiklen kan du også høre Michael Laudrup kommentere på Carlo Ancelottis situation.





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Delaney afslører dialog

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Chok i Wolfsburg

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Arsenal – Fulham