Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Michael Laudrup forventer et blodbad i Real Madrid efter nederlaget til Arsenal.



Et nederlag til ærkerivalerne FC Barcelona i den spanske Super Cup, fire point efter selvsamme Barcelona i La Liga og nu også ude af Champions League efter et samlet 5-1-nederlag til Arsenal i kvartfinalen.

Det har på mange måder været en skuffende sæson for normalt så sejrsvante Real Madrid, og klubben døjer med flere problemer, man skal have løst. Det siger Michael Laudrup til Viaplay efter kampen mod Arsenal.

– Der er mange ting i det. Den ene er selvfølgelig, at de er gået over og spiller med tre angribere. Det har så gjort, at der er blevet mindre plads til Bellingham, som var åbenbaringen de første seks måneder i sidste sæson.

– Men det er jo ikke det hele. Der har været planlægningen af truppen. Hvordan man har købt ind, eller rettere sagt ikke købt ind – specielt til forsvaret. Man fandt ikke en erstatning for Toni Kroos. Og så er der det her med, at man simpelthen ikke har løbet og arbejdet nok.

Spørgsmålet er så, hvem der er ansvarlig for nedturen?

– Nogle ting falder tilbage på præsidenten, nogle ting falder tilbage på træneren, og nogle ting falder tilbage på spillerne. Så det er alle, der bliver ramt. Men det er jo klart, at der er nogle, der vil blive peget mere ud end andre. Det får vi så at se de næste par dage.

– Det er så også rigtigt, at der er en pokalfinale, men skuffelsen ovenpå den her er så stor, at vi godt kan forberede os på at læse nogle kradse ting de næste fem-seks dage.

I afspilleren over artiklen kan du også høre Michael Laudrup kommentere på Carlo Ancelottis situation.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Et markant problem for Silkeborg

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Det ser sort ud for B.93

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Raser over Brian Riemer-interview

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’