Et nederlag til ærkerivalerne FC Barcelona i den spanske Super Cup, fire point efter selvsamme Barcelona i La Liga og nu også ude af Champions League efter et samlet 5-1-nederlag til Arsenal i kvartfinalen.
Det har på mange måder været en skuffende sæson for normalt så sejrsvante Real Madrid, og klubben døjer med flere problemer, man skal have løst. Det siger Michael Laudrup til Viaplay efter kampen mod Arsenal.
– Der er mange ting i det. Den ene er selvfølgelig, at de er gået over og spiller med tre angribere. Det har så gjort, at der er blevet mindre plads til Bellingham, som var åbenbaringen de første seks måneder i sidste sæson.
– Men det er jo ikke det hele. Der har været planlægningen af truppen. Hvordan man har købt ind, eller rettere sagt ikke købt ind – specielt til forsvaret. Man fandt ikke en erstatning for Toni Kroos. Og så er der det her med, at man simpelthen ikke har løbet og arbejdet nok.
Spørgsmålet er så, hvem der er ansvarlig for nedturen?
– Nogle ting falder tilbage på præsidenten, nogle ting falder tilbage på træneren, og nogle ting falder tilbage på spillerne. Så det er alle, der bliver ramt. Men det er jo klart, at der er nogle, der vil blive peget mere ud end andre. Det får vi så at se de næste par dage.
– Det er så også rigtigt, at der er en pokalfinale, men skuffelsen ovenpå den her er så stor, at vi godt kan forberede os på at læse nogle kradse ting de næste fem-seks dage.
I afspilleren over artiklen kan du også høre Michael Laudrup kommentere på Carlo Ancelottis situation.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
AVIS
De vil have Jelert
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
LIVE: FC København er videre i Conference League
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland