Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Michael Laudrup forventer et blodbad i Real Madrid efter nederlaget til Arsenal.



Et nederlag til ærkerivalerne FC Barcelona i den spanske Super Cup, fire point efter selvsamme Barcelona i La Liga og nu også ude af Champions League efter et samlet 5-1-nederlag til Arsenal i kvartfinalen.

Det har på mange måder været en skuffende sæson for normalt så sejrsvante Real Madrid, og klubben døjer med flere problemer, man skal have løst. Det siger Michael Laudrup til Viaplay efter kampen mod Arsenal.

– Der er mange ting i det. Den ene er selvfølgelig, at de er gået over og spiller med tre angribere. Det har så gjort, at der er blevet mindre plads til Bellingham, som var åbenbaringen de første seks måneder i sidste sæson.

– Men det er jo ikke det hele. Der har været planlægningen af truppen. Hvordan man har købt ind, eller rettere sagt ikke købt ind – specielt til forsvaret. Man fandt ikke en erstatning for Toni Kroos. Og så er der det her med, at man simpelthen ikke har løbet og arbejdet nok.

Spørgsmålet er så, hvem der er ansvarlig for nedturen?

– Nogle ting falder tilbage på præsidenten, nogle ting falder tilbage på træneren, og nogle ting falder tilbage på spillerne. Så det er alle, der bliver ramt. Men det er jo klart, at der er nogle, der vil blive peget mere ud end andre. Det får vi så at se de næste par dage.

– Det er så også rigtigt, at der er en pokalfinale, men skuffelsen ovenpå den her er så stor, at vi godt kan forberede os på at læse nogle kradse ting de næste fem-seks dage.

I afspilleren over artiklen kan du også høre Michael Laudrup kommentere på Carlo Ancelottis situation.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Braithwaite del af stor transferplan

Brian Riemer peger på tre årsager

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Bo Svensson svært utilfreds

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’