Et nederlag til ærkerivalerne FC Barcelona i den spanske Super Cup, fire point efter selvsamme Barcelona i La Liga og nu også ude af Champions League efter et samlet 5-1-nederlag til Arsenal i kvartfinalen.
Det har på mange måder været en skuffende sæson for normalt så sejrsvante Real Madrid, og klubben døjer med flere problemer, man skal have løst. Det siger Michael Laudrup til Viaplay efter kampen mod Arsenal.
– Der er mange ting i det. Den ene er selvfølgelig, at de er gået over og spiller med tre angribere. Det har så gjort, at der er blevet mindre plads til Bellingham, som var åbenbaringen de første seks måneder i sidste sæson.
– Men det er jo ikke det hele. Der har været planlægningen af truppen. Hvordan man har købt ind, eller rettere sagt ikke købt ind – specielt til forsvaret. Man fandt ikke en erstatning for Toni Kroos. Og så er der det her med, at man simpelthen ikke har løbet og arbejdet nok.
Spørgsmålet er så, hvem der er ansvarlig for nedturen?
– Nogle ting falder tilbage på præsidenten, nogle ting falder tilbage på træneren, og nogle ting falder tilbage på spillerne. Så det er alle, der bliver ramt. Men det er jo klart, at der er nogle, der vil blive peget mere ud end andre. Det får vi så at se de næste par dage.
– Det er så også rigtigt, at der er en pokalfinale, men skuffelsen ovenpå den her er så stor, at vi godt kan forberede os på at læse nogle kradse ting de næste fem-seks dage.
I afspilleren over artiklen kan du også høre Michael Laudrup kommentere på Carlo Ancelottis situation.
LIVE
TransferLIVE: Buta ‘verbalt enig’ med ny klub
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
Frankrig – Spanien
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE