Laudrup tvivler på CL-klub: Ingen tror på det

Den danske fodboldlegende har ikke høje forventninger til Liverpool forud for Champions League-braget mod Real Madrid.



Liverpool gæster onsdag aften Santiago Bernabeu i det omvendte opgør i Champions-League kvartfinalen efter de på chokerende vis tabte med hele 5-2 på Anfield.

De rødklædte gæster går altså ind til kampen med et meget svært udgangspunkt, og den danske fodboldlegende og kommentator Michael Laudrup tror heller ikke på, at "The Reds" kan vende resultatet.

– 5-2  er et kæmpe resultat. Tre mål, det er stort. Jeg tror da heller ikke, at der er nogle, der tror på, at de(red. Real Madrid) kan ryge ud. Det er deres hjemmebane her, fortæller Laudrup i interview med Viaplay.

Den tidligere Barcelona-spiller mener dog stadig, at Real Madrid-spillerne skal være varsomme, da man før har tabt føringer i Champions League-regi.

– Man må også bare sige, at hvis man kommer skævt ind til kampen fra start, og hvis du kommer ind med den forkerte indstilling, så kan det gå galt. Det var lidt det, der skete sidste sæson mod Chelsea. Der er altså eksempler på, at det er gået galt grueligt galt på Bernanbeu. Jeg tror vi vil få nogle spillere på banen, som er meget fokuseret, fortæller han.

Real Madrid har i de seneste Champions League-sæsoner været et levende eksempel på, at kampen ikke er slut, før dommeren blæser i fløjten for sidste gang. "Los Blancos" leverede blandt andet et mesterligt comeback mod Manchester City sidste forår, der sendte hovedstadsklubben i CL-finalen. 

Som Laudrup nævner har de forsvarende mestre også været tæt på  at store føringer på gulvet i nyere tid, blandt andet mod Chelsea. Her tog den spanske klub hjem fra London med en 3-1 sejr, men kom bagud 3-0 på Bernabeu efer 75 minutter. 

De hvidklædte endte dog med at vende opgøret, da Benzema lavede to sene scoringer. 

Real Madrid har fundet "Trofæet med de store ører" fem gange de sidste ni sæsoner.

Du kan se hele interviewet med Laudrup i videoafspilleren øverst.





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Sydafrika – Sydkorea

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

FCK går på rov i Viborg

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Portugal – Usbekistan

Køber ind i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

England – Ghana

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Lurer på Superliga-stjerne

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber