Laudrups klare besked til FCK: Det nytter jo ikke

Ifølge Michael Laudrup er der noget i FC København, der ikke hænger helt sammen.



Tre point blev det til for FC København i Champions League-gruppespillet, som de danske mestre onsdag afsluttede med 1-1 mod Dortmund i Parken. 

FC København har undervejs gjort flittigt brug af meget unge spillere, især i sidste uges 3-0-nederlag til Sevilla, og i TV3 Sport-studiet var det et emne, som vært Peter Grønborg diskuterede med Michael Laudrup og Preben Elkjær. 

Her pegede Grønborg på, at Jacob Neestrup har slået fast, at han bruger de unge spillere, fordi er gode. Ifølge Michael Laudrup er det også meget afgørende, at der ikke bliver lagt for tungt et pres på FC Københavns unge spillere. 

– Jeg har været inde og prøve at genlæse de ting, han (Neestrup, red.) har sagt, fordi jeg synes også, at det var lidt ærgerligt. For det er lidt at lægge et ekstra pres på de unge spillere. Jeg er ikke 100 procent sikker på, at han har sagt det på den måde. Jeg har læst forskellige interviews. Men ellers vil jeg sige ja: Man skal passe på ikke at lægge for meget pres over på de unge spillere for tidligt. Men jeg tror, at han har ment, at de er gode nok til at være her. At de ikke kun er med, fordi de er unge, lød det således fra Michael Laudrup i studiet. 

Peter Grønborg spurgte også Michael Laudrup, om de mange brændte chancer i Sevilla-kampen kan forklares med, at FC København stillede op med et uerfarent hold. 

– Jamen, hold op, sådan er det med unge spillere! De laver jo flere fejl. Man laver jo flere fejl, når man er 19, end når man er 25. Men er jeg helt på linje med Preben. Når alle er klar, så er Falk jo på, så er Cornelius på, så er Zeca på. Og så er det klart, at så er det et andet antal af unge spillere. Og det er også fint, hvis det er tre eller fire, lød svaret fra Laudrup. 

– Vi skal huske en sidste ting, når vi snakker FCK. Der er også noget med selvforståelsen. Hvis vi lige lægger det andet til side. Selvforståelsen er jo, at man er den største klub i Skandinavien, og at man i Danmark helst skal vinde så oftest som muligt. Det skal jo også hænge sammen. Derfor nytter det jo ikke, at man siger 'jamen, vi har mange unge spillere'. Ja, men du vil vinde hvert år. Og derfor er det jo i sidste ende altid resultaterne, der bestemmer. 

I studiet rangerede Preben Elkjær desuden favoritterne til at vinde Champions League, hvilket du kan læse om HER.





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub bekræfter transfer

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Zorniger med klar besked til Brøndby

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Det kan ske mandag i FC København

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey