Laudrups klare besked til FCK: Det nytter jo ikke

Ifølge Michael Laudrup er der noget i FC København, der ikke hænger helt sammen.



Tre point blev det til for FC København i Champions League-gruppespillet, som de danske mestre onsdag afsluttede med 1-1 mod Dortmund i Parken. 

FC København har undervejs gjort flittigt brug af meget unge spillere, især i sidste uges 3-0-nederlag til Sevilla, og i TV3 Sport-studiet var det et emne, som vært Peter Grønborg diskuterede med Michael Laudrup og Preben Elkjær. 

Her pegede Grønborg på, at Jacob Neestrup har slået fast, at han bruger de unge spillere, fordi er gode. Ifølge Michael Laudrup er det også meget afgørende, at der ikke bliver lagt for tungt et pres på FC Københavns unge spillere. 

– Jeg har været inde og prøve at genlæse de ting, han (Neestrup, red.) har sagt, fordi jeg synes også, at det var lidt ærgerligt. For det er lidt at lægge et ekstra pres på de unge spillere. Jeg er ikke 100 procent sikker på, at han har sagt det på den måde. Jeg har læst forskellige interviews. Men ellers vil jeg sige ja: Man skal passe på ikke at lægge for meget pres over på de unge spillere for tidligt. Men jeg tror, at han har ment, at de er gode nok til at være her. At de ikke kun er med, fordi de er unge, lød det således fra Michael Laudrup i studiet. 

Peter Grønborg spurgte også Michael Laudrup, om de mange brændte chancer i Sevilla-kampen kan forklares med, at FC København stillede op med et uerfarent hold. 

– Jamen, hold op, sådan er det med unge spillere! De laver jo flere fejl. Man laver jo flere fejl, når man er 19, end når man er 25. Men er jeg helt på linje med Preben. Når alle er klar, så er Falk jo på, så er Cornelius på, så er Zeca på. Og så er det klart, at så er det et andet antal af unge spillere. Og det er også fint, hvis det er tre eller fire, lød svaret fra Laudrup. 

– Vi skal huske en sidste ting, når vi snakker FCK. Der er også noget med selvforståelsen. Hvis vi lige lægger det andet til side. Selvforståelsen er jo, at man er den største klub i Skandinavien, og at man i Danmark helst skal vinde så oftest som muligt. Det skal jo også hænge sammen. Derfor nytter det jo ikke, at man siger 'jamen, vi har mange unge spillere'. Ja, men du vil vinde hvert år. Og derfor er det jo i sidste ende altid resultaterne, der bestemmer. 

I studiet rangerede Preben Elkjær desuden favoritterne til at vinde Champions League, hvilket du kan læse om HER.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Manchester United sætter Chelsea på plads

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Her spiller Lasse Schöne i dag

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

‘Det drømmer alle om’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

Nedtur for Højlund og Napoli

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Så brænder hele København ned’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

OB siger farvel til seks spillere

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Det er aldrig sket før

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Kan koste Brøndby flere millioner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Fik blackout på Brøndby Stadion

Chelsea – Manchester United

Ringet op af Brøndby-træner

Helt vild med Brøndby-profil

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Fifa kritiserer transportpriser under

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur