Laudrups klare besked til FCK: Det nytter jo ikke

Ifølge Michael Laudrup er der noget i FC København, der ikke hænger helt sammen.



Tre point blev det til for FC København i Champions League-gruppespillet, som de danske mestre onsdag afsluttede med 1-1 mod Dortmund i Parken. 

FC København har undervejs gjort flittigt brug af meget unge spillere, især i sidste uges 3-0-nederlag til Sevilla, og i TV3 Sport-studiet var det et emne, som vært Peter Grønborg diskuterede med Michael Laudrup og Preben Elkjær. 

Her pegede Grønborg på, at Jacob Neestrup har slået fast, at han bruger de unge spillere, fordi er gode. Ifølge Michael Laudrup er det også meget afgørende, at der ikke bliver lagt for tungt et pres på FC Københavns unge spillere. 

– Jeg har været inde og prøve at genlæse de ting, han (Neestrup, red.) har sagt, fordi jeg synes også, at det var lidt ærgerligt. For det er lidt at lægge et ekstra pres på de unge spillere. Jeg er ikke 100 procent sikker på, at han har sagt det på den måde. Jeg har læst forskellige interviews. Men ellers vil jeg sige ja: Man skal passe på ikke at lægge for meget pres over på de unge spillere for tidligt. Men jeg tror, at han har ment, at de er gode nok til at være her. At de ikke kun er med, fordi de er unge, lød det således fra Michael Laudrup i studiet. 

Peter Grønborg spurgte også Michael Laudrup, om de mange brændte chancer i Sevilla-kampen kan forklares med, at FC København stillede op med et uerfarent hold. 

– Jamen, hold op, sådan er det med unge spillere! De laver jo flere fejl. Man laver jo flere fejl, når man er 19, end når man er 25. Men er jeg helt på linje med Preben. Når alle er klar, så er Falk jo på, så er Cornelius på, så er Zeca på. Og så er det klart, at så er det et andet antal af unge spillere. Og det er også fint, hvis det er tre eller fire, lød svaret fra Laudrup. 

– Vi skal huske en sidste ting, når vi snakker FCK. Der er også noget med selvforståelsen. Hvis vi lige lægger det andet til side. Selvforståelsen er jo, at man er den største klub i Skandinavien, og at man i Danmark helst skal vinde så oftest som muligt. Det skal jo også hænge sammen. Derfor nytter det jo ikke, at man siger 'jamen, vi har mange unge spillere'. Ja, men du vil vinde hvert år. Og derfor er det jo i sidste ende altid resultaterne, der bestemmer. 

I studiet rangerede Preben Elkjær desuden favoritterne til at vinde Champions League, hvilket du kan læse om HER.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Thomas Frank er favorit til jobbet

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

‘Thomas Delaney er fortid’

Gift Links hylder FCK-legende

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Nu er han pludselig syg

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Han er Superligaens ringeste målmand!

Barcelona – Atletico



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Danmark har aldrig haft så mange før

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Har været uenig med Steve Cooper

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Nu åbner Wind op for fremtiden

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub