Laudrups klare besked til FCK: Det nytter jo ikke

Ifølge Michael Laudrup er der noget i FC København, der ikke hænger helt sammen.



Tre point blev det til for FC København i Champions League-gruppespillet, som de danske mestre onsdag afsluttede med 1-1 mod Dortmund i Parken. 

FC København har undervejs gjort flittigt brug af meget unge spillere, især i sidste uges 3-0-nederlag til Sevilla, og i TV3 Sport-studiet var det et emne, som vært Peter Grønborg diskuterede med Michael Laudrup og Preben Elkjær. 

Her pegede Grønborg på, at Jacob Neestrup har slået fast, at han bruger de unge spillere, fordi er gode. Ifølge Michael Laudrup er det også meget afgørende, at der ikke bliver lagt for tungt et pres på FC Københavns unge spillere. 

– Jeg har været inde og prøve at genlæse de ting, han (Neestrup, red.) har sagt, fordi jeg synes også, at det var lidt ærgerligt. For det er lidt at lægge et ekstra pres på de unge spillere. Jeg er ikke 100 procent sikker på, at han har sagt det på den måde. Jeg har læst forskellige interviews. Men ellers vil jeg sige ja: Man skal passe på ikke at lægge for meget pres over på de unge spillere for tidligt. Men jeg tror, at han har ment, at de er gode nok til at være her. At de ikke kun er med, fordi de er unge, lød det således fra Michael Laudrup i studiet. 

Peter Grønborg spurgte også Michael Laudrup, om de mange brændte chancer i Sevilla-kampen kan forklares med, at FC København stillede op med et uerfarent hold. 

– Jamen, hold op, sådan er det med unge spillere! De laver jo flere fejl. Man laver jo flere fejl, når man er 19, end når man er 25. Men er jeg helt på linje med Preben. Når alle er klar, så er Falk jo på, så er Cornelius på, så er Zeca på. Og så er det klart, at så er det et andet antal af unge spillere. Og det er også fint, hvis det er tre eller fire, lød svaret fra Laudrup. 

– Vi skal huske en sidste ting, når vi snakker FCK. Der er også noget med selvforståelsen. Hvis vi lige lægger det andet til side. Selvforståelsen er jo, at man er den største klub i Skandinavien, og at man i Danmark helst skal vinde så oftest som muligt. Det skal jo også hænge sammen. Derfor nytter det jo ikke, at man siger 'jamen, vi har mange unge spillere'. Ja, men du vil vinde hvert år. Og derfor er det jo i sidste ende altid resultaterne, der bestemmer. 

I studiet rangerede Preben Elkjær desuden favoritterne til at vinde Champions League, hvilket du kan læse om HER.





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Barcelona – Real Madrid

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Atletico Madrid interesseret i dansker

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Manchester City – Brentford

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

FC København sælger Nathan Trott