Tre point blev det til for FC København i Champions League-gruppespillet, som de danske mestre onsdag afsluttede med 1-1 mod Dortmund i Parken.
FC København har undervejs gjort flittigt brug af meget unge spillere, især i sidste uges 3-0-nederlag til Sevilla, og i TV3 Sport-studiet var det et emne, som vært Peter Grønborg diskuterede med Michael Laudrup og Preben Elkjær.
Her pegede Grønborg på, at Jacob Neestrup har slået fast, at han bruger de unge spillere, fordi er gode. Ifølge Michael Laudrup er det også meget afgørende, at der ikke bliver lagt for tungt et pres på FC Københavns unge spillere.
– Jeg har været inde og prøve at genlæse de ting, han (Neestrup, red.) har sagt, fordi jeg synes også, at det var lidt ærgerligt. For det er lidt at lægge et ekstra pres på de unge spillere. Jeg er ikke 100 procent sikker på, at han har sagt det på den måde. Jeg har læst forskellige interviews. Men ellers vil jeg sige ja: Man skal passe på ikke at lægge for meget pres over på de unge spillere for tidligt. Men jeg tror, at han har ment, at de er gode nok til at være her. At de ikke kun er med, fordi de er unge, lød det således fra Michael Laudrup i studiet.
Peter Grønborg spurgte også Michael Laudrup, om de mange brændte chancer i Sevilla-kampen kan forklares med, at FC København stillede op med et uerfarent hold.
– Jamen, hold op, sådan er det med unge spillere! De laver jo flere fejl. Man laver jo flere fejl, når man er 19, end når man er 25. Men er jeg helt på linje med Preben. Når alle er klar, så er Falk jo på, så er Cornelius på, så er Zeca på. Og så er det klart, at så er det et andet antal af unge spillere. Og det er også fint, hvis det er tre eller fire, lød svaret fra Laudrup.
– Vi skal huske en sidste ting, når vi snakker FCK. Der er også noget med selvforståelsen. Hvis vi lige lægger det andet til side. Selvforståelsen er jo, at man er den største klub i Skandinavien, og at man i Danmark helst skal vinde så oftest som muligt. Det skal jo også hænge sammen. Derfor nytter det jo ikke, at man siger 'jamen, vi har mange unge spillere'. Ja, men du vil vinde hvert år. Og derfor er det jo i sidste ende altid resultaterne, der bestemmer.
I studiet rangerede Preben Elkjær desuden favoritterne til at vinde Champions League, hvilket du kan læse om HER.
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
FC Midtjylland misser gylden chance
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
FC Nordsjælland vinder i egen hule
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
FC København-krisen fortsætter
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
OPTAKT