Tre point blev det til for FC København i Champions League-gruppespillet, som de danske mestre onsdag afsluttede med 1-1 mod Dortmund i Parken.
FC København har undervejs gjort flittigt brug af meget unge spillere, især i sidste uges 3-0-nederlag til Sevilla, og i TV3 Sport-studiet var det et emne, som vært Peter Grønborg diskuterede med Michael Laudrup og Preben Elkjær.
Her pegede Grønborg på, at Jacob Neestrup har slået fast, at han bruger de unge spillere, fordi er gode. Ifølge Michael Laudrup er det også meget afgørende, at der ikke bliver lagt for tungt et pres på FC Københavns unge spillere.
– Jeg har været inde og prøve at genlæse de ting, han (Neestrup, red.) har sagt, fordi jeg synes også, at det var lidt ærgerligt. For det er lidt at lægge et ekstra pres på de unge spillere. Jeg er ikke 100 procent sikker på, at han har sagt det på den måde. Jeg har læst forskellige interviews. Men ellers vil jeg sige ja: Man skal passe på ikke at lægge for meget pres over på de unge spillere for tidligt. Men jeg tror, at han har ment, at de er gode nok til at være her. At de ikke kun er med, fordi de er unge, lød det således fra Michael Laudrup i studiet.
Peter Grønborg spurgte også Michael Laudrup, om de mange brændte chancer i Sevilla-kampen kan forklares med, at FC København stillede op med et uerfarent hold.
– Jamen, hold op, sådan er det med unge spillere! De laver jo flere fejl. Man laver jo flere fejl, når man er 19, end når man er 25. Men er jeg helt på linje med Preben. Når alle er klar, så er Falk jo på, så er Cornelius på, så er Zeca på. Og så er det klart, at så er det et andet antal af unge spillere. Og det er også fint, hvis det er tre eller fire, lød svaret fra Laudrup.
– Vi skal huske en sidste ting, når vi snakker FCK. Der er også noget med selvforståelsen. Hvis vi lige lægger det andet til side. Selvforståelsen er jo, at man er den største klub i Skandinavien, og at man i Danmark helst skal vinde så oftest som muligt. Det skal jo også hænge sammen. Derfor nytter det jo ikke, at man siger 'jamen, vi har mange unge spillere'. Ja, men du vil vinde hvert år. Og derfor er det jo i sidste ende altid resultaterne, der bestemmer.
I studiet rangerede Preben Elkjær desuden favoritterne til at vinde Champions League, hvilket du kan læse om HER.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Messi-statue fjernes
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
INTERVIEW