Legende revser Solskjær: En fjollet ting at sige

Jamie Carragher har svært ved at forstå, hvorfor Ole Gunnar Solskjær valgte at gå i flæsket på Manchester United-fansene efter onsdagens 3-2-sejr over Atalanta.



Stemningen på Old Trafford var ikke ligefrem fantastisk, da der blev fløjtet til pause i onsdagens Champions League-opgør mellem Manchester United og Atalanta.

De italienske gæster var således foran med 2-0, og dermed var der udsigt til endnu et skuffende resultat for Manchester United, der blot har hentet ét point i de seneste tre Premier League-kampe. Visse Manchester United-fans valgte således at kaste sig ud i en pibekoncert, da der blev fløjtet til pause. Og det var ikke en beslutning, som Ole Gunnar Solskjær havde den store forståelse for, da nordmanden blev interviewet af CBS efter slutfløjtet.

– Det her publikum burde aldrig stoppe med at have tiltro til de her spillere. Man hører noget brokkeri. Jeg har været i den her klub i 18 år, mere eller mindre, og det er ikke noget, der sker ofte. De ved, at er bedre end det, lød det således fra Ole Gunnar Solskjær efter slutfløjtet.

Uforstående Liverpool-legende
I CBS-studiet, hvor Peter Schmeichel og Jamie Carragher var at finde, var der dog delte meninger om Solskjærs stikpille til Manchester United-fansene.

– Jeg synes, at det var et underligt interview. Den ting, han sagde om fansene, det var en fjollet ting at sige. Jeg vil sige, at det var fansene, der vandt dem kampen i anden halvleg, lød det således fra Carragher.

– Manchester United går til pause bagud 2-0 mod Atalanta… jeg vil ikke sige, at de var så ringe, men selvfølgelig vil der være utilfredshed og folk, der ikke er glade.

Peter Schmeichel slog dog fast, at han havde forståelse for Ole Gunnar Solskjærs kommentar.







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De tager ikke med FC København på træningslejr



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby tæt på denne keeper

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Belgien – Senegal

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

England – DR Congo

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA – Bosnien-Hercegovina

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag