Lindegaard-debut blot et delmål

Anders Lindegaards debut i Champions League betyder ikke, at han nu kan slappe af. Tværtimod, fortæller United-danskerens agent.



Mens torsdag aften skriver sig ind i de danske historiebøger på grund af et Folketingsvalg, skrev onsdag sig ind af en helt anden grund. Her fik den danske målmand Anders Lindegaard sin Champions League-debut for en af verdens absolut største fodboldklubber, da han startede i Manchester Uniteds mål i 1-1-kampen mod portugisiske Benfica.

Lindegaard stod en fremragende og – næsten – fejlfri kamp, og han har efterfølgende modtaget stor ros fra både Manchester Uniteds manager, Sir Alex Ferguson, og fra alverdens medier. Men hvad betyder Anders Lindegaards præstation onsdag aften? Er danskeren tæt på at slå storklubbens nuværende førstemålmand, David De Gea, af pinden – eller var der blot tale om en enlig svale? Det er spørgsmålet mange fodboldinteresserede danskere stiller sig selv dagen derpå. Lindegaards agent, den tidligere Liverpool-målmand Michael Stensgaard, har en del af svaret.

– Det er hverken en eller to kampe, der afgør om Anders bliver 1. eller 2. målmand. Hver eneste gode kamp han spiller, er naturligvis et skridt i den rigtige retning, men han skal levere hver gang, hvis han vil være blandt verdens bedste. Og det skal han være, hvis han vil være nummer et i Manchester United, siger Stensgaard til tipsbladet.dk.

Efter kampen var Lindegaard tilfreds, men han var ikke overstadig. Den tidligere OB- og Aalesund-keeper har udviklet en mental styrke, der gør ham nøgtern i forhold til kampenes betydning, og samtidig gør ham i stand til at tænke langsigtet i stedet for “bare” at juble over en debutkamp i Champions League for en verdens allerstørste klubber. For Lindegaard vil ganske enkelt have mere.

– Det kan aldrig blive et mål for Anders blot at få debut. Det er et delmål, men det overordnede mål er at få succes. Han fokuserer på at blive en bedre keeper, og bliver han det – og det tror jeg bestemt, han gør – kommer resultaterne, bedyrer Michael Stensgaard.

Spanske David De Gea er efter al sandsynlighed tilbage i Manchester Uniteds bur til weekendens storkamp mod Chelsea, men Lindegaard står igen allerede på tirsdag, når “De røde djævle” på udebane møder rivalerne fra Leeds i Carling Cup’en.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Emre Mor færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Melder Lindstrøm helt færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Det ser sort ud for B.93

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort