Mens torsdag aften skriver sig ind i de danske historiebøger på grund af et Folketingsvalg, skrev onsdag sig ind af en helt anden grund. Her fik den danske målmand Anders Lindegaard sin Champions League-debut for en af verdens absolut største fodboldklubber, da han startede i Manchester Uniteds mål i 1-1-kampen mod portugisiske Benfica.
Lindegaard stod en fremragende og – næsten – fejlfri kamp, og han har efterfølgende modtaget stor ros fra både Manchester Uniteds manager, Sir Alex Ferguson, og fra alverdens medier. Men hvad betyder Anders Lindegaards præstation onsdag aften? Er danskeren tæt på at slå storklubbens nuværende førstemålmand, David De Gea, af pinden – eller var der blot tale om en enlig svale? Det er spørgsmålet mange fodboldinteresserede danskere stiller sig selv dagen derpå. Lindegaards agent, den tidligere Liverpool-målmand Michael Stensgaard, har en del af svaret.
– Det er hverken en eller to kampe, der afgør om Anders bliver 1. eller 2. målmand. Hver eneste gode kamp han spiller, er naturligvis et skridt i den rigtige retning, men han skal levere hver gang, hvis han vil være blandt verdens bedste. Og det skal han være, hvis han vil være nummer et i Manchester United, siger Stensgaard til tipsbladet.dk.
Efter kampen var Lindegaard tilfreds, men han var ikke overstadig. Den tidligere OB- og Aalesund-keeper har udviklet en mental styrke, der gør ham nøgtern i forhold til kampenes betydning, og samtidig gør ham i stand til at tænke langsigtet i stedet for “bare” at juble over en debutkamp i Champions League for en verdens allerstørste klubber. For Lindegaard vil ganske enkelt have mere.
– Det kan aldrig blive et mål for Anders blot at få debut. Det er et delmål, men det overordnede mål er at få succes. Han fokuserer på at blive en bedre keeper, og bliver han det – og det tror jeg bestemt, han gør – kommer resultaterne, bedyrer Michael Stensgaard.
Spanske David De Gea er efter al sandsynlighed tilbage i Manchester Uniteds bur til weekendens storkamp mod Chelsea, men Lindegaard står igen allerede på tirsdag, når “De røde djævle” på udebane møder rivalerne fra Leeds i Carling Cup’en.
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
LIVE
Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Superliga-retur?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
DBU vil granske FIFA-plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Har budt en milliard
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’