Mens torsdag aften skriver sig ind i de danske historiebøger på grund af et Folketingsvalg, skrev onsdag sig ind af en helt anden grund. Her fik den danske målmand Anders Lindegaard sin Champions League-debut for en af verdens absolut største fodboldklubber, da han startede i Manchester Uniteds mål i 1-1-kampen mod portugisiske Benfica.
Lindegaard stod en fremragende og – næsten – fejlfri kamp, og han har efterfølgende modtaget stor ros fra både Manchester Uniteds manager, Sir Alex Ferguson, og fra alverdens medier. Men hvad betyder Anders Lindegaards præstation onsdag aften? Er danskeren tæt på at slå storklubbens nuværende førstemålmand, David De Gea, af pinden – eller var der blot tale om en enlig svale? Det er spørgsmålet mange fodboldinteresserede danskere stiller sig selv dagen derpå. Lindegaards agent, den tidligere Liverpool-målmand Michael Stensgaard, har en del af svaret.
– Det er hverken en eller to kampe, der afgør om Anders bliver 1. eller 2. målmand. Hver eneste gode kamp han spiller, er naturligvis et skridt i den rigtige retning, men han skal levere hver gang, hvis han vil være blandt verdens bedste. Og det skal han være, hvis han vil være nummer et i Manchester United, siger Stensgaard til tipsbladet.dk.
Efter kampen var Lindegaard tilfreds, men han var ikke overstadig. Den tidligere OB- og Aalesund-keeper har udviklet en mental styrke, der gør ham nøgtern i forhold til kampenes betydning, og samtidig gør ham i stand til at tænke langsigtet i stedet for “bare” at juble over en debutkamp i Champions League for en verdens allerstørste klubber. For Lindegaard vil ganske enkelt have mere.
– Det kan aldrig blive et mål for Anders blot at få debut. Det er et delmål, men det overordnede mål er at få succes. Han fokuserer på at blive en bedre keeper, og bliver han det – og det tror jeg bestemt, han gør – kommer resultaterne, bedyrer Michael Stensgaard.
Spanske David De Gea er efter al sandsynlighed tilbage i Manchester Uniteds bur til weekendens storkamp mod Chelsea, men Lindegaard står igen allerede på tirsdag, når “De røde djævle” på udebane møder rivalerne fra Leeds i Carling Cup’en.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
LIGE NU