Lindegaard-debut blot et delmål

Anders Lindegaards debut i Champions League betyder ikke, at han nu kan slappe af. Tværtimod, fortæller United-danskerens agent.



Mens torsdag aften skriver sig ind i de danske historiebøger på grund af et Folketingsvalg, skrev onsdag sig ind af en helt anden grund. Her fik den danske målmand Anders Lindegaard sin Champions League-debut for en af verdens absolut største fodboldklubber, da han startede i Manchester Uniteds mål i 1-1-kampen mod portugisiske Benfica.

Lindegaard stod en fremragende og – næsten – fejlfri kamp, og han har efterfølgende modtaget stor ros fra både Manchester Uniteds manager, Sir Alex Ferguson, og fra alverdens medier. Men hvad betyder Anders Lindegaards præstation onsdag aften? Er danskeren tæt på at slå storklubbens nuværende førstemålmand, David De Gea, af pinden – eller var der blot tale om en enlig svale? Det er spørgsmålet mange fodboldinteresserede danskere stiller sig selv dagen derpå. Lindegaards agent, den tidligere Liverpool-målmand Michael Stensgaard, har en del af svaret.

– Det er hverken en eller to kampe, der afgør om Anders bliver 1. eller 2. målmand. Hver eneste gode kamp han spiller, er naturligvis et skridt i den rigtige retning, men han skal levere hver gang, hvis han vil være blandt verdens bedste. Og det skal han være, hvis han vil være nummer et i Manchester United, siger Stensgaard til tipsbladet.dk.

Efter kampen var Lindegaard tilfreds, men han var ikke overstadig. Den tidligere OB- og Aalesund-keeper har udviklet en mental styrke, der gør ham nøgtern i forhold til kampenes betydning, og samtidig gør ham i stand til at tænke langsigtet i stedet for “bare” at juble over en debutkamp i Champions League for en verdens allerstørste klubber. For Lindegaard vil ganske enkelt have mere.

– Det kan aldrig blive et mål for Anders blot at få debut. Det er et delmål, men det overordnede mål er at få succes. Han fokuserer på at blive en bedre keeper, og bliver han det – og det tror jeg bestemt, han gør – kommer resultaterne, bedyrer Michael Stensgaard.

Spanske David De Gea er efter al sandsynlighed tilbage i Manchester Uniteds bur til weekendens storkamp mod Chelsea, men Lindegaard står igen allerede på tirsdag, når “De røde djævle” på udebane møder rivalerne fra Leeds i Carling Cup’en.







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kæmpekøb retur til FC København?

Kalder tronskifte i Danmark

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Arsenal skal til Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu