Lindegaard-debut blot et delmål

Anders Lindegaards debut i Champions League betyder ikke, at han nu kan slappe af. Tværtimod, fortæller United-danskerens agent.



Mens torsdag aften skriver sig ind i de danske historiebøger på grund af et Folketingsvalg, skrev onsdag sig ind af en helt anden grund. Her fik den danske målmand Anders Lindegaard sin Champions League-debut for en af verdens absolut største fodboldklubber, da han startede i Manchester Uniteds mål i 1-1-kampen mod portugisiske Benfica.

Lindegaard stod en fremragende og – næsten – fejlfri kamp, og han har efterfølgende modtaget stor ros fra både Manchester Uniteds manager, Sir Alex Ferguson, og fra alverdens medier. Men hvad betyder Anders Lindegaards præstation onsdag aften? Er danskeren tæt på at slå storklubbens nuværende førstemålmand, David De Gea, af pinden – eller var der blot tale om en enlig svale? Det er spørgsmålet mange fodboldinteresserede danskere stiller sig selv dagen derpå. Lindegaards agent, den tidligere Liverpool-målmand Michael Stensgaard, har en del af svaret.

– Det er hverken en eller to kampe, der afgør om Anders bliver 1. eller 2. målmand. Hver eneste gode kamp han spiller, er naturligvis et skridt i den rigtige retning, men han skal levere hver gang, hvis han vil være blandt verdens bedste. Og det skal han være, hvis han vil være nummer et i Manchester United, siger Stensgaard til tipsbladet.dk.

Efter kampen var Lindegaard tilfreds, men han var ikke overstadig. Den tidligere OB- og Aalesund-keeper har udviklet en mental styrke, der gør ham nøgtern i forhold til kampenes betydning, og samtidig gør ham i stand til at tænke langsigtet i stedet for “bare” at juble over en debutkamp i Champions League for en verdens allerstørste klubber. For Lindegaard vil ganske enkelt have mere.

– Det kan aldrig blive et mål for Anders blot at få debut. Det er et delmål, men det overordnede mål er at få succes. Han fokuserer på at blive en bedre keeper, og bliver han det – og det tror jeg bestemt, han gør – kommer resultaterne, bedyrer Michael Stensgaard.

Spanske David De Gea er efter al sandsynlighed tilbage i Manchester Uniteds bur til weekendens storkamp mod Chelsea, men Lindegaard står igen allerede på tirsdag, når “De røde djævle” på udebane møder rivalerne fra Leeds i Carling Cup’en.



Årets mest læste – I elsker transfers!

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Kæmpe forløsning for FC København

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Set i København – de leder efter ny sportschef

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone