Lindegaard-debut blot et delmål

Anders Lindegaards debut i Champions League betyder ikke, at han nu kan slappe af. Tværtimod, fortæller United-danskerens agent.



Mens torsdag aften skriver sig ind i de danske historiebøger på grund af et Folketingsvalg, skrev onsdag sig ind af en helt anden grund. Her fik den danske målmand Anders Lindegaard sin Champions League-debut for en af verdens absolut største fodboldklubber, da han startede i Manchester Uniteds mål i 1-1-kampen mod portugisiske Benfica.

Lindegaard stod en fremragende og – næsten – fejlfri kamp, og han har efterfølgende modtaget stor ros fra både Manchester Uniteds manager, Sir Alex Ferguson, og fra alverdens medier. Men hvad betyder Anders Lindegaards præstation onsdag aften? Er danskeren tæt på at slå storklubbens nuværende førstemålmand, David De Gea, af pinden – eller var der blot tale om en enlig svale? Det er spørgsmålet mange fodboldinteresserede danskere stiller sig selv dagen derpå. Lindegaards agent, den tidligere Liverpool-målmand Michael Stensgaard, har en del af svaret.

– Det er hverken en eller to kampe, der afgør om Anders bliver 1. eller 2. målmand. Hver eneste gode kamp han spiller, er naturligvis et skridt i den rigtige retning, men han skal levere hver gang, hvis han vil være blandt verdens bedste. Og det skal han være, hvis han vil være nummer et i Manchester United, siger Stensgaard til tipsbladet.dk.

Efter kampen var Lindegaard tilfreds, men han var ikke overstadig. Den tidligere OB- og Aalesund-keeper har udviklet en mental styrke, der gør ham nøgtern i forhold til kampenes betydning, og samtidig gør ham i stand til at tænke langsigtet i stedet for “bare” at juble over en debutkamp i Champions League for en verdens allerstørste klubber. For Lindegaard vil ganske enkelt have mere.

– Det kan aldrig blive et mål for Anders blot at få debut. Det er et delmål, men det overordnede mål er at få succes. Han fokuserer på at blive en bedre keeper, og bliver han det – og det tror jeg bestemt, han gør – kommer resultaterne, bedyrer Michael Stensgaard.

Spanske David De Gea er efter al sandsynlighed tilbage i Manchester Uniteds bur til weekendens storkamp mod Chelsea, men Lindegaard står igen allerede på tirsdag, når “De røde djævle” på udebane møder rivalerne fra Leeds i Carling Cup’en.





LIVE

TransferLIVE: Færdig

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse



TOPNYHED

Chokerende, FCK – den er helt gal

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Bach Bak i svime over Uhre

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Brentford har gjort det igen

– Lange forhandlinger med FC København

Raser over Rasmus Højlund-episode



NYHEDER

Chokerende valg – han bør erstatte Schmeichel

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’