Lindegaard-debut blot et delmål

Anders Lindegaards debut i Champions League betyder ikke, at han nu kan slappe af. Tværtimod, fortæller United-danskerens agent.



Mens torsdag aften skriver sig ind i de danske historiebøger på grund af et Folketingsvalg, skrev onsdag sig ind af en helt anden grund. Her fik den danske målmand Anders Lindegaard sin Champions League-debut for en af verdens absolut største fodboldklubber, da han startede i Manchester Uniteds mål i 1-1-kampen mod portugisiske Benfica.

Lindegaard stod en fremragende og – næsten – fejlfri kamp, og han har efterfølgende modtaget stor ros fra både Manchester Uniteds manager, Sir Alex Ferguson, og fra alverdens medier. Men hvad betyder Anders Lindegaards præstation onsdag aften? Er danskeren tæt på at slå storklubbens nuværende førstemålmand, David De Gea, af pinden – eller var der blot tale om en enlig svale? Det er spørgsmålet mange fodboldinteresserede danskere stiller sig selv dagen derpå. Lindegaards agent, den tidligere Liverpool-målmand Michael Stensgaard, har en del af svaret.

– Det er hverken en eller to kampe, der afgør om Anders bliver 1. eller 2. målmand. Hver eneste gode kamp han spiller, er naturligvis et skridt i den rigtige retning, men han skal levere hver gang, hvis han vil være blandt verdens bedste. Og det skal han være, hvis han vil være nummer et i Manchester United, siger Stensgaard til tipsbladet.dk.

Efter kampen var Lindegaard tilfreds, men han var ikke overstadig. Den tidligere OB- og Aalesund-keeper har udviklet en mental styrke, der gør ham nøgtern i forhold til kampenes betydning, og samtidig gør ham i stand til at tænke langsigtet i stedet for “bare” at juble over en debutkamp i Champions League for en verdens allerstørste klubber. For Lindegaard vil ganske enkelt have mere.

– Det kan aldrig blive et mål for Anders blot at få debut. Det er et delmål, men det overordnede mål er at få succes. Han fokuserer på at blive en bedre keeper, og bliver han det – og det tror jeg bestemt, han gør – kommer resultaterne, bedyrer Michael Stensgaard.

Spanske David De Gea er efter al sandsynlighed tilbage i Manchester Uniteds bur til weekendens storkamp mod Chelsea, men Lindegaard står igen allerede på tirsdag, når “De røde djævle” på udebane møder rivalerne fra Leeds i Carling Cup’en.





Drømmestart for FCM-floppet Marrony




LIVE

LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance

Marseille æder impotent modstander

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Brøndby i transfer-kovending?

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Supercomputer spår FCM-nedtur

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Tæt på at sende millioner til FC København



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Fem bud på David Nielsens afløser

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!