Lindegaard-debut blot et delmål

Anders Lindegaards debut i Champions League betyder ikke, at han nu kan slappe af. Tværtimod, fortæller United-danskerens agent.



Mens torsdag aften skriver sig ind i de danske historiebøger på grund af et Folketingsvalg, skrev onsdag sig ind af en helt anden grund. Her fik den danske målmand Anders Lindegaard sin Champions League-debut for en af verdens absolut største fodboldklubber, da han startede i Manchester Uniteds mål i 1-1-kampen mod portugisiske Benfica.

Lindegaard stod en fremragende og – næsten – fejlfri kamp, og han har efterfølgende modtaget stor ros fra både Manchester Uniteds manager, Sir Alex Ferguson, og fra alverdens medier. Men hvad betyder Anders Lindegaards præstation onsdag aften? Er danskeren tæt på at slå storklubbens nuværende førstemålmand, David De Gea, af pinden – eller var der blot tale om en enlig svale? Det er spørgsmålet mange fodboldinteresserede danskere stiller sig selv dagen derpå. Lindegaards agent, den tidligere Liverpool-målmand Michael Stensgaard, har en del af svaret.

– Det er hverken en eller to kampe, der afgør om Anders bliver 1. eller 2. målmand. Hver eneste gode kamp han spiller, er naturligvis et skridt i den rigtige retning, men han skal levere hver gang, hvis han vil være blandt verdens bedste. Og det skal han være, hvis han vil være nummer et i Manchester United, siger Stensgaard til tipsbladet.dk.

Efter kampen var Lindegaard tilfreds, men han var ikke overstadig. Den tidligere OB- og Aalesund-keeper har udviklet en mental styrke, der gør ham nøgtern i forhold til kampenes betydning, og samtidig gør ham i stand til at tænke langsigtet i stedet for “bare” at juble over en debutkamp i Champions League for en verdens allerstørste klubber. For Lindegaard vil ganske enkelt have mere.

– Det kan aldrig blive et mål for Anders blot at få debut. Det er et delmål, men det overordnede mål er at få succes. Han fokuserer på at blive en bedre keeper, og bliver han det – og det tror jeg bestemt, han gør – kommer resultaterne, bedyrer Michael Stensgaard.

Spanske David De Gea er efter al sandsynlighed tilbage i Manchester Uniteds bur til weekendens storkamp mod Chelsea, men Lindegaard står igen allerede på tirsdag, når “De røde djævle” på udebane møder rivalerne fra Leeds i Carling Cup’en.







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Chelsea med historiens største PL-underskud

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Rasmus Højlund har ikke set det før



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Tottenham præsenterer ny træner

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Tullberg revser medier og roser Neestrup

En historisk katastrofe for Danmark

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Stor profil glad for Brøndby

Kæmpe stjerne besøger København

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Undskylder efter italiensk fiasko

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Dansk klub i salg – lægetjek booket

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres