Juventus har måske nok vundet det italienske mesterskab ni gange i træk, men det bliver heller ikke i år, at Champions League-trofæet ender i Torino.
To mål fra Cristiano Ronaldo – det ene af dem en sand drømmekasse – var således ikke nok for Juventus, der vandt 2-1 over Lyon fredag, men er ude af turneringen på reglen for udebanemål.
Det samlede resultat får også konsekvenser for FC Midtjylland.
Da Lyon ikke har kvalificeret sig til næste sæsons Champions League via deres præstationer i Ligue 1, er der nemlig stadig et tilbageværende hold i turneringen, som ikke er automatisk kvalificeret.
For FC Midtjylland betyder det, at de danske mestre ikke bliver seedet i 2. runde af kvalifikationen. Læs mere om det her.
Hjemmeholdet startede kampen sløjt, og som så ofte før i denne sæsons Serie A – og særligt efter coronapausen – havde de italienske mestre svært ved at få spillet til at flyde i et tempo, der var højt nok til at skabe åbne muligheder på den sidste tredjedel.
Juventus var allerede presset til sejr efter nederlaget på 1-0 i Frankrig i det første opgør, og presset blev ikke mindre efter 12 minutters spil. Gæsterne fik tilkendt et straffespark, som Memphis Depay køligt eksekverede.
De italienske mestre pressede derefter mere på, og kort før pausen kom udligningen så, da Cristiano Ronaldo scorede på et straffespark.
Presset fortsatte på Lyon i anden halvleg og efter en times spil viste Cristiano Ronaldo så igen-igen, hvorfor han aldrig skal afskrives i Champions League. Efter et par berøringer på et lille område uden for straffesparksfeltet i højre side, puffede han bolden over til sit venstreben, inden at han sendte et fremragende spark op i det nærmeste målhjørne.
2-1 til Juventus, og så manglede de italienske mestre kun ét enkelt mål for at tage den samlede sejr. Umiddelbart efter blev danske Joachim Andersen så sendt på banen for at være med til at forsvare resultatet hjem.
Juventus pressede herefter på for den afgørende scoring, men gæsterne fra Lyon endte med at holde stand. Tættest på var Cristiano Ronaldo, da han ti minutter før tid headede et hjørnespark tæt over mål.
Lyon er dermed sensationelt videre og møder nu Manchester City i kvartfinalen. Englænderne ekspederede Real Madrid ud af turneringen fredag aften.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Lamine Yamal med karrierens første
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
OPTAKT
Sønderjyske – OB
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
MEDIE
‘Det må ikke ske’
Bayern München besejrer Dortmund i drama
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
EKSKLUSIVT
