Lyon slår Juve ud: FC Midtjylland misser Champions League-seedning

To mål fra Cristiano Ronaldo og en 2-1-sejr over Lyon var ikke nok. Juventus er ude af Champions League, og det får også konsekvenser for FC Midtjylland.



Juventus har måske nok vundet det italienske mesterskab ni gange i træk, men det bliver heller ikke i år, at Champions League-trofæet ender i Torino.

To mål fra Cristiano Ronaldo – det ene af dem en sand drømmekasse – var således ikke nok for Juventus, der vandt 2-1 over Lyon fredag, men er ude af turneringen på reglen for udebanemål.

Det samlede resultat får også konsekvenser for FC Midtjylland.

Da Lyon ikke har kvalificeret sig til næste sæsons Champions League via deres præstationer i Ligue 1, er der nemlig stadig et tilbageværende hold i turneringen, som ikke er automatisk kvalificeret.

For FC Midtjylland betyder det, at de danske mestre ikke bliver seedet i 2. runde af kvalifikationen. Læs mere om det her.

Hjemmeholdet startede kampen sløjt, og som så ofte før i denne sæsons Serie A – og særligt efter coronapausen – havde de italienske mestre svært ved at få spillet til at flyde i et tempo, der var højt nok til at skabe åbne muligheder på den sidste tredjedel.

Juventus var allerede presset til sejr efter nederlaget på 1-0 i Frankrig i det første opgør, og presset blev ikke mindre efter 12 minutters spil. Gæsterne fik tilkendt et straffespark, som Memphis Depay køligt eksekverede. 

De italienske mestre pressede derefter mere på, og kort før pausen kom udligningen så, da Cristiano Ronaldo scorede på et straffespark.

Presset fortsatte på Lyon i anden halvleg og efter en times spil viste Cristiano Ronaldo så igen-igen, hvorfor han aldrig skal afskrives i Champions League. Efter et par berøringer på et lille område uden for straffesparksfeltet i højre side, puffede han bolden over til sit venstreben, inden at han sendte et fremragende spark op i det nærmeste målhjørne.

2-1 til Juventus, og så manglede de italienske mestre kun ét enkelt mål for at tage den samlede sejr. Umiddelbart efter blev danske Joachim Andersen så sendt på banen for at være med til at forsvare resultatet hjem.

Juventus pressede herefter på for den afgørende scoring, men gæsterne fra Lyon endte med at holde stand. Tættest på var Cristiano Ronaldo, da han ti minutter før tid headede et hjørnespark tæt over mål.

Lyon er dermed sensationelt videre og møder nu Manchester City i kvartfinalen. Englænderne ekspederede Real Madrid ud af turneringen fredag aften.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Skyder Brøndby-transfer ned

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Han er ulykkelig’

Køb, køb, køb!

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Meldes varm på ung Superliga-profil

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

LIVE: FCK smider sejren



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

FC København – Lyngby BK

Viborg FF – OB

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

AGF – Brøndby IF

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Sæsonens store overraskelse? ‘De kan vinde guld’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’