Juventus har måske nok vundet det italienske mesterskab ni gange i træk, men det bliver heller ikke i år, at Champions League-trofæet ender i Torino.
To mål fra Cristiano Ronaldo – det ene af dem en sand drømmekasse – var således ikke nok for Juventus, der vandt 2-1 over Lyon fredag, men er ude af turneringen på reglen for udebanemål.
Det samlede resultat får også konsekvenser for FC Midtjylland.
Da Lyon ikke har kvalificeret sig til næste sæsons Champions League via deres præstationer i Ligue 1, er der nemlig stadig et tilbageværende hold i turneringen, som ikke er automatisk kvalificeret.
For FC Midtjylland betyder det, at de danske mestre ikke bliver seedet i 2. runde af kvalifikationen. Læs mere om det her.
Hjemmeholdet startede kampen sløjt, og som så ofte før i denne sæsons Serie A – og særligt efter coronapausen – havde de italienske mestre svært ved at få spillet til at flyde i et tempo, der var højt nok til at skabe åbne muligheder på den sidste tredjedel.
Juventus var allerede presset til sejr efter nederlaget på 1-0 i Frankrig i det første opgør, og presset blev ikke mindre efter 12 minutters spil. Gæsterne fik tilkendt et straffespark, som Memphis Depay køligt eksekverede.
De italienske mestre pressede derefter mere på, og kort før pausen kom udligningen så, da Cristiano Ronaldo scorede på et straffespark.
Presset fortsatte på Lyon i anden halvleg og efter en times spil viste Cristiano Ronaldo så igen-igen, hvorfor han aldrig skal afskrives i Champions League. Efter et par berøringer på et lille område uden for straffesparksfeltet i højre side, puffede han bolden over til sit venstreben, inden at han sendte et fremragende spark op i det nærmeste målhjørne.
2-1 til Juventus, og så manglede de italienske mestre kun ét enkelt mål for at tage den samlede sejr. Umiddelbart efter blev danske Joachim Andersen så sendt på banen for at være med til at forsvare resultatet hjem.
Juventus pressede herefter på for den afgørende scoring, men gæsterne fra Lyon endte med at holde stand. Tættest på var Cristiano Ronaldo, da han ti minutter før tid headede et hjørnespark tæt over mål.
Lyon er dermed sensationelt videre og møder nu Manchester City i kvartfinalen. Englænderne ekspederede Real Madrid ud af turneringen fredag aften.
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
Danske stjerner kan være fortid
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
