Når Champions Leagues gruppe H skal afgøres i næste uge, er der lagt op til et regulært fodbolddrama.
Før runden har Manchester United, Paris Saint-Germain og RB Leipzig alle ni point.
Sådan er status, efter at PSG onsdag aften vandt med 3-1 på Old Trafford og nu kan gøre arbejdet færdigt ved at vinde hjemme over tyrkiske Basaksehir på tirsdag.
Samtidig mødes Leipzig og United i Tyskland. United skal bare bruge et point for at gå videre.
Den kamp havde haft mindre betydning, hvis United havde kendt sin besøgelsestid onsdag aften.
Med til historien om hjemmebanenederlaget på 1-3 til PSG hører også, at United til sidst måtte forsøge at kæmpe sig tilbage med en mand mindre på banen og i stedet indkasserede yderligere et mål.
Undervejs i første halvleg havde United-brasilianeren Fred flirtet kraftigt med et rødt kort. Først fik han kun et gult kort for at stange hovedet frem mod Leandro Paredes, og Fred slap for et gult kort, da han senere stemplede argentineren.
De fleste trænere havde nok valgt en udskiftning for en sikkerheds skyld, men Ole Gunnar Solskjær lod Fred spille videre. Med 20 minutter tilbage skete det uundgåelige så, da Fred fik advarsel nummer to og blev sendt tidligt i bad.
På det tidspunkt var kampens tre første mål faldet.
Gæsterne tog føringen allerede i det sjette minut. Kylian Mbappé skød på mål, og bolden blev rettet af, så Neymar kunne løbe den op og fra en spids vinkel sparke den over i modsatte side af målet.
United-spillerne virkede kortvarigt ramt på selvtilliden, men fik siden rystet chokket af sig.
Efter lidt mere end en halv times spil kom der balance på måltavlen, da Marcus Rashford scorede med et afrettet skud. Udligningen kom efter en god United-periode.
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – november
Efter pausen burde hjemmeholdet have taget føringen, men det forhindrede fæle afbrændere.
Først afleverede Marcus Rashford bolden på tværs til Anthony Martial, der helt fri burde have lagt den i mål, men sendte den langt over.
Ikke længe efter fik Martial en ny kæmpe chance, da Bruno Fernandes lagde bolden til rette for franskmanden i feltet, men det frie skud blev afvist. Den situation kom bare få sekunder efter Edinson Cavanis lob på overliggeren.
Det uudnyttede United-momentum blev kostbart. Først headede Marquinhos på overliggeren, siden blev Neymar afvist af en klasseredning, før Marquinhos til sidst sendte gæsterne i front efter et par gode PSG-minutter.
Siden kom United i undertal, og en flugter over mål af Paul Pogba var det tætteste, hjemmeholdet kom på en udligning. Til sidst punkterede Neymar kampen med en nem scoring efter et kontraangreb.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
Elfenbenskysten straffer Ecuador
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
Sverige med drømmestart på VM
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT
