Manchester City skuffede mod danskerklub i CL

Paris Saint-Germain og Manchester City var allerede inden tirsdag klar til knockoutfasen i Champions League.



Manchester City levede ikke op til favoritværdigheden i Champions League-gruppespillets sidste runde, da holdet ude tabte 1-2 til RB Leipzig tirsdag aften.

Englænderne er dog formentlig undskyldt, idet holdet i forvejen havde sikret sig adgang til turneringens knockoutfase som etter.

Med sejren har det tyske hold spillet sig til en plads i 16.-delsfinalerne i Europa League som treer i gruppen. Det var den unge ungarer Dominik Szoboszlai og portugisiske André Silva, der nedlagde City.

Gæsterne kom bedst fra land i opgøret, men det var hjemmeholdet, der var uden en skadet Yussuf Poulsen, som bragte sig i front efter en halv times spil.

Midtbanespilleren Konrad Laimer fandt stortalentet Szoboszlai, der kunne banke bolden i mål fra tæt hold.

I anden halvleg fortsatte englænderne med at være i spilkontrol, men endnu en gang kunne spillerne se til, mens Leipzig udbyggede sin føring.

Silva scorede et af de nemmere mål i karrieren, da svenske Emil Forsberg fandt ham i det lille felt.

2-0-målet fik kortvarigt tændt en gnist i det engelske hold. I hvert fald fik Riyad Mahrez reduceret på oplæg fra Oleksandr Zinchenko godt seks minutter senere.

Håbet for en udligning punkterede dog igen, da Kyle Walker efter en lidt hård dommerkendelse blev sendt tidligt i bad efter 83 minutter. Leipzig fik til sidst kørt sejren i hus.

I gruppens anden kamp var der ikke megen spænding, da Paris Saint-Germain satte Club Brugge på plads på hjemmebane.

Både Kylian Mbappé og Lionel Messi scorede to mål i 4-1-sejren.

Det franske hold havde ligesom City også sikret sig videre deltagelse i turneringen, men det holdt ikke PSG fra at stille i stærkeste opstilling.

Blot syv minutter skulle Mbappé bruge for først at gøre det til 1-0 og derefter også 2-0 til hjemmeholdet.

Inden pausen scorede Lionel Messi til 3-0, inden han også kunne gøre det til slutresultatet 4-1 sent i anden halvleg på et straffespark.

/ritzau/



Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Forlænger med to Superliga-talenter

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Raser over dansk stjerne

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

‘Den værste transfer nogensinde’

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Det har taget røven på Steve Cooper

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Eriksen med kontant udmelding

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

– Han har været en decideret atombombe

Brøndby-stjerne med stor donation

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

City-ejer sælger klub

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Det er til dumpekarakter

Her er planen for januars transfervindue

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub