Martin Braithwaite jubler: Det føles vidunderligt

Martin Braithwaite mener, at han greb en sjælden chance i Barcelona med sine to scoringer mod Dynamo Kiev.



Martin Braithwaite blev tirsdag aften den første dansker i seks år til at score to mål i en Champions League-kamp. Vestjyden stod således bag to fuldtræffere i Barcelonas 4-0-sejr ude over Dynamo Kiev.

Det har ellers været småt med spilletid til Braithwaite i den spanske storklub, men han har væbnet sig med tålmodighed og føler, at han nu har gjort sit for at stå stærkere i cheftræner Ronald Koemans angrebshierarki.

– Det føles vidunderligt lige nu. Specielt fordi jeg bare har ventet tålmodigt på at få min chance. Den fik jeg i dag, og jeg var opsat på at få vist, hvad jeg kan. Jeg er meget glad for min egen og holdets indsats, siger Braithwaite i et interview vist på TV3+.

Danskeren eksploderede i løbet af anden halvleg i den ukrainske hovedstad. Først lagde han op til Barcelonas 1-0-mål, før han selv dukkede op ved bageste stolpe og gled bolden i mål til 2-0. Derefter fremtvang han det straffespark, som han selv scorede på til 3-0. Antoine Griezmann gjorde det til 4-0.

– Det var en rigtig god kamp. Selvfølgelig kan vi godt gøre nogle ting bedre, men vi kontrollerede og ydede en god indsats, siger Braithwaite.

Som følge af sejren er Barcelona sikker på avancement til turneringens ottendedelsfinaler efter lutter sejre i de fire første gruppekampe. Det står i kontrast til Barcelonas resultater i La Liga.

Her ligger holdet på en skuffende og bekymrende 13.-plads efter bare tre sejre i otte kampe. Senest tabte holdet 0-1 ude til Atletico Madrid i lørdags.

– Efter et dårligt resultat i weekenden vil man altid kæmpe tilbage, og alle var motiverede for at komme tilbage på sporet, og det kom vi i dag, siger Martin Braithwaite.

Han står nu noteret for tre Barcelona-mål i karrieren.

/ritzau/





Han bliver ny cheftræner i Silkeborg




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub henter talent

Succestræner forlader Premier League-klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Optakt: Mexico – Sydafrika

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afslører: Storklub missede Højlund

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Storklub har kontaktet Brøndby

Supercomputer: De vinder VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Han bliver cheftræner i Brøndby

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Bud på 1,12 milliard afvist



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM