Martin Braithwaite blev tirsdag aften den første dansker i seks år til at score to mål i en Champions League-kamp. Vestjyden stod således bag to fuldtræffere i Barcelonas 4-0-sejr ude over Dynamo Kiev.
Det har ellers været småt med spilletid til Braithwaite i den spanske storklub, men han har væbnet sig med tålmodighed og føler, at han nu har gjort sit for at stå stærkere i cheftræner Ronald Koemans angrebshierarki.
– Det føles vidunderligt lige nu. Specielt fordi jeg bare har ventet tålmodigt på at få min chance. Den fik jeg i dag, og jeg var opsat på at få vist, hvad jeg kan. Jeg er meget glad for min egen og holdets indsats, siger Braithwaite i et interview vist på TV3+.
Danskeren eksploderede i løbet af anden halvleg i den ukrainske hovedstad. Først lagde han op til Barcelonas 1-0-mål, før han selv dukkede op ved bageste stolpe og gled bolden i mål til 2-0. Derefter fremtvang han det straffespark, som han selv scorede på til 3-0. Antoine Griezmann gjorde det til 4-0.
– Det var en rigtig god kamp. Selvfølgelig kan vi godt gøre nogle ting bedre, men vi kontrollerede og ydede en god indsats, siger Braithwaite.
Som følge af sejren er Barcelona sikker på avancement til turneringens ottendedelsfinaler efter lutter sejre i de fire første gruppekampe. Det står i kontrast til Barcelonas resultater i La Liga.
Her ligger holdet på en skuffende og bekymrende 13.-plads efter bare tre sejre i otte kampe. Senest tabte holdet 0-1 ude til Atletico Madrid i lørdags.
– Efter et dårligt resultat i weekenden vil man altid kæmpe tilbage, og alle var motiverede for at komme tilbage på sporet, og det kom vi i dag, siger Martin Braithwaite.
Han står nu noteret for tre Barcelona-mål i karrieren.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
