Martin Braithwaite blev tirsdag aften den første dansker i seks år til at score to mål i en Champions League-kamp. Vestjyden stod således bag to fuldtræffere i Barcelonas 4-0-sejr ude over Dynamo Kiev.
Det har ellers været småt med spilletid til Braithwaite i den spanske storklub, men han har væbnet sig med tålmodighed og føler, at han nu har gjort sit for at stå stærkere i cheftræner Ronald Koemans angrebshierarki.
– Det føles vidunderligt lige nu. Specielt fordi jeg bare har ventet tålmodigt på at få min chance. Den fik jeg i dag, og jeg var opsat på at få vist, hvad jeg kan. Jeg er meget glad for min egen og holdets indsats, siger Braithwaite i et interview vist på TV3+.
Danskeren eksploderede i løbet af anden halvleg i den ukrainske hovedstad. Først lagde han op til Barcelonas 1-0-mål, før han selv dukkede op ved bageste stolpe og gled bolden i mål til 2-0. Derefter fremtvang han det straffespark, som han selv scorede på til 3-0. Antoine Griezmann gjorde det til 4-0.
– Det var en rigtig god kamp. Selvfølgelig kan vi godt gøre nogle ting bedre, men vi kontrollerede og ydede en god indsats, siger Braithwaite.
Som følge af sejren er Barcelona sikker på avancement til turneringens ottendedelsfinaler efter lutter sejre i de fire første gruppekampe. Det står i kontrast til Barcelonas resultater i La Liga.
Her ligger holdet på en skuffende og bekymrende 13.-plads efter bare tre sejre i otte kampe. Senest tabte holdet 0-1 ude til Atletico Madrid i lørdags.
– Efter et dårligt resultat i weekenden vil man altid kæmpe tilbage, og alle var motiverede for at komme tilbage på sporet, og det kom vi i dag, siger Martin Braithwaite.
Han står nu noteret for tre Barcelona-mål i karrieren.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
MEDIE
Smadrer transferrekord
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
‘Det er ufatteligt imponerende’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
