Martin Braithwaite jubler: Det føles vidunderligt

Martin Braithwaite mener, at han greb en sjælden chance i Barcelona med sine to scoringer mod Dynamo Kiev.



Martin Braithwaite blev tirsdag aften den første dansker i seks år til at score to mål i en Champions League-kamp. Vestjyden stod således bag to fuldtræffere i Barcelonas 4-0-sejr ude over Dynamo Kiev.

Det har ellers været småt med spilletid til Braithwaite i den spanske storklub, men han har væbnet sig med tålmodighed og føler, at han nu har gjort sit for at stå stærkere i cheftræner Ronald Koemans angrebshierarki.

– Det føles vidunderligt lige nu. Specielt fordi jeg bare har ventet tålmodigt på at få min chance. Den fik jeg i dag, og jeg var opsat på at få vist, hvad jeg kan. Jeg er meget glad for min egen og holdets indsats, siger Braithwaite i et interview vist på TV3+.

Danskeren eksploderede i løbet af anden halvleg i den ukrainske hovedstad. Først lagde han op til Barcelonas 1-0-mål, før han selv dukkede op ved bageste stolpe og gled bolden i mål til 2-0. Derefter fremtvang han det straffespark, som han selv scorede på til 3-0. Antoine Griezmann gjorde det til 4-0.

– Det var en rigtig god kamp. Selvfølgelig kan vi godt gøre nogle ting bedre, men vi kontrollerede og ydede en god indsats, siger Braithwaite.

Som følge af sejren er Barcelona sikker på avancement til turneringens ottendedelsfinaler efter lutter sejre i de fire første gruppekampe. Det står i kontrast til Barcelonas resultater i La Liga.

Her ligger holdet på en skuffende og bekymrende 13.-plads efter bare tre sejre i otte kampe. Senest tabte holdet 0-1 ude til Atletico Madrid i lørdags.

– Efter et dårligt resultat i weekenden vil man altid kæmpe tilbage, og alle var motiverede for at komme tilbage på sporet, og det kom vi i dag, siger Martin Braithwaite.

Han står nu noteret for tre Barcelona-mål i karrieren.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Arbejder på Brøndby-exit

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Knuser transferrekord

Fredberg henter italiensk legende

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hylder kæmpe FCM-transfer

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Toptræner hylder Danmark og FC København

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Tager kontakt om Kamil Grabara 

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’