Efter sit store skifte fra FC Nordsjælland til Sporting CP fik Conrad Harder tirsdag sin debut for Lissabon-klubben.
Det skete i Champions League-opgøret mod franske Lille, hvor Conrad Harder blev indskiftet i det 88. minut af kampen, hvor Sporting var foran med 2-0.
Og på trods af den begrænsede tid på banen var der efter slutfløjtet alligevel ros til den 19-årige danske angriber.
– Han er en spiller, der i løbet af sin korte tid på banen viste meget af det, han kan. Han jagtede hver eneste bold, kom først på et frispark, holdt på bolden med ryggen til mål, tilkæmpede sig frispark og sikrede, at vi kunne rykke holdet op ad banen.
– Han faldt ud til højre og var i stand til at drive bolden fremad under pres, så vi fik et indkast. Han bekræftede det, vi har set i ham. Han har brug for tid på træningsbanen. Vi har ikke haft meget tid på træningsbanen alle sammen. Han har brug for træning, ligesom Maxi Araujo, til at forstå vores holds spillestil bedre. Men jeg synes, at det er tydeligt, at vi her har en ung spiller, der kommer til at hjælpe os meget, lød det ifølge CNN Portugal fra Sporting-cheftræner Ruben Amorim.
Også Sportings danske anfører Morten Hjulmand blev efter kampen spurgt om Conrad Harder.
– Det er godt for ham at have en anden dansker på holdet. Jeg 'tager mig af' ham. Jeg taler meget og fortæller ham, hvordan vi gør tingene her i Sporting, og jeg var glad for at se ham få spilletid i dag, lød det ifølge Record fra Morten Hjulmand.
Conrad Harder kan potentielt spille sin første ligakamp i den portugisiske liga på søndag, hvor Sporting møder AVS Futebol.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT