Efter sit store skifte fra FC Nordsjælland til Sporting CP fik Conrad Harder tirsdag sin debut for Lissabon-klubben.
Det skete i Champions League-opgøret mod franske Lille, hvor Conrad Harder blev indskiftet i det 88. minut af kampen, hvor Sporting var foran med 2-0.
Og på trods af den begrænsede tid på banen var der efter slutfløjtet alligevel ros til den 19-årige danske angriber.
– Han er en spiller, der i løbet af sin korte tid på banen viste meget af det, han kan. Han jagtede hver eneste bold, kom først på et frispark, holdt på bolden med ryggen til mål, tilkæmpede sig frispark og sikrede, at vi kunne rykke holdet op ad banen.
– Han faldt ud til højre og var i stand til at drive bolden fremad under pres, så vi fik et indkast. Han bekræftede det, vi har set i ham. Han har brug for tid på træningsbanen. Vi har ikke haft meget tid på træningsbanen alle sammen. Han har brug for træning, ligesom Maxi Araujo, til at forstå vores holds spillestil bedre. Men jeg synes, at det er tydeligt, at vi her har en ung spiller, der kommer til at hjælpe os meget, lød det ifølge CNN Portugal fra Sporting-cheftræner Ruben Amorim.
Også Sportings danske anfører Morten Hjulmand blev efter kampen spurgt om Conrad Harder.
– Det er godt for ham at have en anden dansker på holdet. Jeg 'tager mig af' ham. Jeg taler meget og fortæller ham, hvordan vi gør tingene her i Sporting, og jeg var glad for at se ham få spilletid i dag, lød det ifølge Record fra Morten Hjulmand.
Conrad Harder kan potentielt spille sin første ligakamp i den portugisiske liga på søndag, hvor Sporting møder AVS Futebol.
LIVE
LIVE: Sådan starter AGF og Sønderjyske
FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’
Helt vilde tal: AGF’er målamok i U17 Ligaen
NYHEDER
– Hvorfor har de brugt så mange millioner på ham!?
HELT VILDT
Carlo Holse med historisk præstation
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Det ødelægger holdet’
NYHEDER
Boilesen revser SL-hold: ‘Langt fra værdigt’
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
NYHEDER
Trækker overskrifter: ‘Viser sin dårlige side’
TOPNYHED
Dommerekspert med opråb til Brøndby-spiller
TOPNYHED
Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket
TIPSBLADETS DOM
Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF
– Jeg kan godt forstå, hvis FCK er rasende på ham!
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
INTERVIEW
Joker om BIF-spiller: Skifter til Saudi-Arabien
AVIS
På rov i FC Nordsjælland?
NYHEDER
– Helt særlig situation med Dolberg
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’
INTERVIEW
Ude af FCK-truppen: ‘Han kom for sent til træning’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud: Er det helt slut nu?
Revser Man Utd: ‘Nu har vi set nok til de to!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Et sort hul for FC København – fornærmende ringe
TOPNYHED
FCK-direktør afslører: Det er helt vanvittig dyrt
INTERVIEW
Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel
TOPNYHED
Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’
TOPNYHED
Uenig med Mølby: Det fungerer jo ikke!
INTERVIEW
Legende anbefalede Superligaen og Aarhus
Danskerklub tæt på sensationelt mesterskab
FANKLUBBEN
En stor skuffelse han skiftede til Brøndby
TOPNYHED
Avis blæst bagover af Jacob Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’
EKSPERT