Masser af ros til Conrad Harder efter debut

Både Sporting-cheftræner Ruben Amorim og Morten Hjulmand roser Conrad Harder efter den 19-årige danskers første optræden for Sporting CP.



Efter sit store skifte fra FC Nordsjælland til Sporting CP fik Conrad Harder tirsdag sin debut for Lissabon-klubben. 

Det skete i Champions League-opgøret mod franske Lille, hvor Conrad Harder blev indskiftet i det 88. minut af kampen, hvor Sporting var foran med 2-0. 

Og på trods af den begrænsede tid på banen var der efter slutfløjtet alligevel ros til den 19-årige danske angriber. 

– Han er en spiller, der i løbet af sin korte tid på banen viste meget af det, han kan. Han jagtede hver eneste bold, kom først på et frispark, holdt på bolden med ryggen til mål, tilkæmpede sig frispark og sikrede, at vi kunne rykke holdet op ad banen. 

– Han faldt ud til højre og var i stand til at drive bolden fremad under pres, så vi fik et indkast. Han bekræftede det, vi har set i ham. Han har brug for tid på træningsbanen. Vi har ikke haft meget tid på træningsbanen alle sammen. Han har brug for træning, ligesom Maxi Araujo, til at forstå vores holds spillestil bedre. Men jeg synes, at det er tydeligt, at vi her har en ung spiller, der kommer til at hjælpe os meget, lød det ifølge CNN Portugal fra Sporting-cheftræner Ruben Amorim. 

Også Sportings danske anfører Morten Hjulmand blev efter kampen spurgt om Conrad Harder. 

– Det er godt for ham at have en anden dansker på holdet. Jeg 'tager mig af' ham. Jeg taler meget og fortæller ham, hvordan vi gør tingene her i Sporting, og jeg var glad for at se ham få spilletid i dag, lød det ifølge Record fra Morten Hjulmand. 

Conrad Harder kan potentielt spille sin første ligakamp i den portugisiske liga på søndag, hvor Sporting møder AVS Futebol.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

FC København-transfer bremses af denne årsag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maxsø træner med i Brøndby

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Melder ud om Mbappé

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Frankrig – Spanien

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Afslører kæmpe VM-chok