Efter sit store skifte fra FC Nordsjælland til Sporting CP fik Conrad Harder tirsdag sin debut for Lissabon-klubben.
Det skete i Champions League-opgøret mod franske Lille, hvor Conrad Harder blev indskiftet i det 88. minut af kampen, hvor Sporting var foran med 2-0.
Og på trods af den begrænsede tid på banen var der efter slutfløjtet alligevel ros til den 19-årige danske angriber.
– Han er en spiller, der i løbet af sin korte tid på banen viste meget af det, han kan. Han jagtede hver eneste bold, kom først på et frispark, holdt på bolden med ryggen til mål, tilkæmpede sig frispark og sikrede, at vi kunne rykke holdet op ad banen.
– Han faldt ud til højre og var i stand til at drive bolden fremad under pres, så vi fik et indkast. Han bekræftede det, vi har set i ham. Han har brug for tid på træningsbanen. Vi har ikke haft meget tid på træningsbanen alle sammen. Han har brug for træning, ligesom Maxi Araujo, til at forstå vores holds spillestil bedre. Men jeg synes, at det er tydeligt, at vi her har en ung spiller, der kommer til at hjælpe os meget, lød det ifølge CNN Portugal fra Sporting-cheftræner Ruben Amorim.
Også Sportings danske anfører Morten Hjulmand blev efter kampen spurgt om Conrad Harder.
– Det er godt for ham at have en anden dansker på holdet. Jeg 'tager mig af' ham. Jeg taler meget og fortæller ham, hvordan vi gør tingene her i Sporting, og jeg var glad for at se ham få spilletid i dag, lød det ifølge Record fra Morten Hjulmand.
Conrad Harder kan potentielt spille sin første ligakamp i den portugisiske liga på søndag, hvor Sporting møder AVS Futebol.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
10. gang i træk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE