Masser af ros til Conrad Harder efter debut

Både Sporting-cheftræner Ruben Amorim og Morten Hjulmand roser Conrad Harder efter den 19-årige danskers første optræden for Sporting CP.



Efter sit store skifte fra FC Nordsjælland til Sporting CP fik Conrad Harder tirsdag sin debut for Lissabon-klubben. 

Det skete i Champions League-opgøret mod franske Lille, hvor Conrad Harder blev indskiftet i det 88. minut af kampen, hvor Sporting var foran med 2-0. 

Og på trods af den begrænsede tid på banen var der efter slutfløjtet alligevel ros til den 19-årige danske angriber. 

– Han er en spiller, der i løbet af sin korte tid på banen viste meget af det, han kan. Han jagtede hver eneste bold, kom først på et frispark, holdt på bolden med ryggen til mål, tilkæmpede sig frispark og sikrede, at vi kunne rykke holdet op ad banen. 

– Han faldt ud til højre og var i stand til at drive bolden fremad under pres, så vi fik et indkast. Han bekræftede det, vi har set i ham. Han har brug for tid på træningsbanen. Vi har ikke haft meget tid på træningsbanen alle sammen. Han har brug for træning, ligesom Maxi Araujo, til at forstå vores holds spillestil bedre. Men jeg synes, at det er tydeligt, at vi her har en ung spiller, der kommer til at hjælpe os meget, lød det ifølge CNN Portugal fra Sporting-cheftræner Ruben Amorim. 

Også Sportings danske anfører Morten Hjulmand blev efter kampen spurgt om Conrad Harder. 

– Det er godt for ham at have en anden dansker på holdet. Jeg 'tager mig af' ham. Jeg taler meget og fortæller ham, hvordan vi gør tingene her i Sporting, og jeg var glad for at se ham få spilletid i dag, lød det ifølge Record fra Morten Hjulmand. 

Conrad Harder kan potentielt spille sin første ligakamp i den portugisiske liga på søndag, hvor Sporting møder AVS Futebol.





Optakt til Brøndby IF - FC København LIVE

TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Fifas guldkalv skal stå på egne ben



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

Danske klubber scorer millioner på VM

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Ståle revser Skotland

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Monsterbud på vej



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp