Jordi Alba missede kampene mod Eibar og Napoli med en skade, og Barcelona-cheftræner Quique Setien valgte i profilens fravær at give nyindkøbet Junior Firpo chancen.
I spanske medier har der dog i de seneste dage kørt historier om, at den unge venstreback ikke har en seriøs nok tilgang til at spille i en storklub som Barcelona. Således reporterede Catalunya Radio tidligere på ugen, at Firpo har været nødt til at spille med sin hånd i forbinding, fordi han er kommet til skade under et gokart-ræs.
Manglende seriøsitet
Og ifølge det spanske medie Don Balon er Firpo i fare for at blive solgt indenfor den nærmeste fremtid. Mediet skriver således, at Barcelona-anfører Lionel Messi argumenterede for, at Firpo ikke skulle spille i Champions League-kampen mod Napoli. Argentinerens argument var således angiveligt, at Firpos gokart-uheld viser, at han ikke fokuserer nok på at være professionel og ansvarlig.
Cheftræner Quique Setien valgte dog angiveligt at gå imod Messis ønske, fordi han ikke følte sig tryg ved at bruge ungdomsspilleren Sergio Akieme i den vanskelige udekamp.
Ifølge Don Balon har Messi og flere andre Barcelona-profiler givet udtryk for, at de ikke mener, at Firpo har den rette profil til klubben. Spillerne mener således angiveligt ikke, at den unge back i tilstrækkelig grad har formået at tilpasse sig kulturen i klubben.
Venstrebacken har selv afvist på det kraftigste, at han skulle være kommet til skade under et gokart-ræs.
Junior Firpo blev kort efter skiftet til Barcelona tvunget til at beklage, at han i sin tid som ungdomsspiller havde beskrevet Lionel Messi som ‘en rotte.’
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
