Barça-profiler anklager spiller for manglende professionalisme

Barcelona-backen Junior Firpo er angiveligt kommet i unåde blandt holdets ledende spillere, fordi han ikke har formået at opføre sig med den professionalisme, som det er påkrævet i en storklub som Barcelona.



Jordi Alba missede kampene mod Eibar og Napoli med en skade, og Barcelona-cheftræner Quique Setien valgte i profilens fravær at give nyindkøbet Junior Firpo chancen.

I spanske medier har der dog i de seneste dage kørt historier om, at den unge venstreback ikke har en seriøs nok tilgang til at spille i en storklub som Barcelona. Således reporterede Catalunya Radio tidligere på ugen, at Firpo har været nødt til at spille med sin hånd i forbinding, fordi han er kommet til skade under et gokart-ræs.

Manglende seriøsitet
Og ifølge det spanske medie Don Balon er Firpo i fare for at blive solgt indenfor den nærmeste fremtid. Mediet skriver således, at Barcelona-anfører Lionel Messi argumenterede for, at Firpo ikke skulle spille i Champions League-kampen mod Napoli. Argentinerens argument var således angiveligt, at Firpos gokart-uheld viser, at han ikke fokuserer nok på at være professionel og ansvarlig. 

Cheftræner Quique Setien valgte dog angiveligt at gå imod Messis ønske, fordi han ikke følte sig tryg ved at bruge ungdomsspilleren Sergio Akieme i den vanskelige udekamp. 

Ifølge Don Balon har Messi og flere andre Barcelona-profiler givet udtryk for, at de ikke mener, at Firpo har den rette profil til klubben. Spillerne mener således angiveligt ikke, at den unge back i tilstrækkelig grad har formået at tilpasse sig kulturen i klubben. 

Venstrebacken har selv afvist på det kraftigste, at han skulle være kommet til skade under et gokart-ræs.

Junior Firpo blev kort efter skiftet til Barcelona tvunget til at beklage, at han i sin tid som ungdomsspiller havde beskrevet Lionel Messi som ‘en rotte.’







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Klar melding fra Thomas Gravesen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Supercomputer: De vinder VM

FCK henter svensk talent

Bud på 1,12 milliard afvist

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jonas Wind til danskerklub?

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning