Barça-profiler anklager spiller for manglende professionalisme

Barcelona-backen Junior Firpo er angiveligt kommet i unåde blandt holdets ledende spillere, fordi han ikke har formået at opføre sig med den professionalisme, som det er påkrævet i en storklub som Barcelona.



Jordi Alba missede kampene mod Eibar og Napoli med en skade, og Barcelona-cheftræner Quique Setien valgte i profilens fravær at give nyindkøbet Junior Firpo chancen.

I spanske medier har der dog i de seneste dage kørt historier om, at den unge venstreback ikke har en seriøs nok tilgang til at spille i en storklub som Barcelona. Således reporterede Catalunya Radio tidligere på ugen, at Firpo har været nødt til at spille med sin hånd i forbinding, fordi han er kommet til skade under et gokart-ræs.

Manglende seriøsitet
Og ifølge det spanske medie Don Balon er Firpo i fare for at blive solgt indenfor den nærmeste fremtid. Mediet skriver således, at Barcelona-anfører Lionel Messi argumenterede for, at Firpo ikke skulle spille i Champions League-kampen mod Napoli. Argentinerens argument var således angiveligt, at Firpos gokart-uheld viser, at han ikke fokuserer nok på at være professionel og ansvarlig. 

Cheftræner Quique Setien valgte dog angiveligt at gå imod Messis ønske, fordi han ikke følte sig tryg ved at bruge ungdomsspilleren Sergio Akieme i den vanskelige udekamp. 

Ifølge Don Balon har Messi og flere andre Barcelona-profiler givet udtryk for, at de ikke mener, at Firpo har den rette profil til klubben. Spillerne mener således angiveligt ikke, at den unge back i tilstrækkelig grad har formået at tilpasse sig kulturen i klubben. 

Venstrebacken har selv afvist på det kraftigste, at han skulle være kommet til skade under et gokart-ræs.

Junior Firpo blev kort efter skiftet til Barcelona tvunget til at beklage, at han i sin tid som ungdomsspiller havde beskrevet Lionel Messi som ‘en rotte.’





Klar besked til FCK-fans

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

FC København scorer millionbeløb

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

FC København interesseret i denne angriber

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Vild med ny Eriksen-løsning

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Køber sig ind i dansk klub

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Brøndbys store karantænemareridt

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Trist Kvistgaarden-melding

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

De vil hente Andreas Maxsø

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Rigtig dårlig melding

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Peger på mulig gave til FCK

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Udpeger: Her kan FCK straffe os