Jordi Alba missede kampene mod Eibar og Napoli med en skade, og Barcelona-cheftræner Quique Setien valgte i profilens fravær at give nyindkøbet Junior Firpo chancen.
I spanske medier har der dog i de seneste dage kørt historier om, at den unge venstreback ikke har en seriøs nok tilgang til at spille i en storklub som Barcelona. Således reporterede Catalunya Radio tidligere på ugen, at Firpo har været nødt til at spille med sin hånd i forbinding, fordi han er kommet til skade under et gokart-ræs.
Manglende seriøsitet
Og ifølge det spanske medie Don Balon er Firpo i fare for at blive solgt indenfor den nærmeste fremtid. Mediet skriver således, at Barcelona-anfører Lionel Messi argumenterede for, at Firpo ikke skulle spille i Champions League-kampen mod Napoli. Argentinerens argument var således angiveligt, at Firpos gokart-uheld viser, at han ikke fokuserer nok på at være professionel og ansvarlig.
Cheftræner Quique Setien valgte dog angiveligt at gå imod Messis ønske, fordi han ikke følte sig tryg ved at bruge ungdomsspilleren Sergio Akieme i den vanskelige udekamp.
Ifølge Don Balon har Messi og flere andre Barcelona-profiler givet udtryk for, at de ikke mener, at Firpo har den rette profil til klubben. Spillerne mener således angiveligt ikke, at den unge back i tilstrækkelig grad har formået at tilpasse sig kulturen i klubben.
Venstrebacken har selv afvist på det kraftigste, at han skulle være kommet til skade under et gokart-ræs.
Junior Firpo blev kort efter skiftet til Barcelona tvunget til at beklage, at han i sin tid som ungdomsspiller havde beskrevet Lionel Messi som ‘en rotte.’
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
