Barça-profiler anklager spiller for manglende professionalisme

Barcelona-backen Junior Firpo er angiveligt kommet i unåde blandt holdets ledende spillere, fordi han ikke har formået at opføre sig med den professionalisme, som det er påkrævet i en storklub som Barcelona.



Jordi Alba missede kampene mod Eibar og Napoli med en skade, og Barcelona-cheftræner Quique Setien valgte i profilens fravær at give nyindkøbet Junior Firpo chancen.

I spanske medier har der dog i de seneste dage kørt historier om, at den unge venstreback ikke har en seriøs nok tilgang til at spille i en storklub som Barcelona. Således reporterede Catalunya Radio tidligere på ugen, at Firpo har været nødt til at spille med sin hånd i forbinding, fordi han er kommet til skade under et gokart-ræs.

Manglende seriøsitet
Og ifølge det spanske medie Don Balon er Firpo i fare for at blive solgt indenfor den nærmeste fremtid. Mediet skriver således, at Barcelona-anfører Lionel Messi argumenterede for, at Firpo ikke skulle spille i Champions League-kampen mod Napoli. Argentinerens argument var således angiveligt, at Firpos gokart-uheld viser, at han ikke fokuserer nok på at være professionel og ansvarlig. 

Cheftræner Quique Setien valgte dog angiveligt at gå imod Messis ønske, fordi han ikke følte sig tryg ved at bruge ungdomsspilleren Sergio Akieme i den vanskelige udekamp. 

Ifølge Don Balon har Messi og flere andre Barcelona-profiler givet udtryk for, at de ikke mener, at Firpo har den rette profil til klubben. Spillerne mener således angiveligt ikke, at den unge back i tilstrækkelig grad har formået at tilpasse sig kulturen i klubben. 

Venstrebacken har selv afvist på det kraftigste, at han skulle være kommet til skade under et gokart-ræs.

Junior Firpo blev kort efter skiftet til Barcelona tvunget til at beklage, at han i sin tid som ungdomsspiller havde beskrevet Lionel Messi som ‘en rotte.’





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

De lurer på Kjærgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Får afvist bud på dansk profil

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Lurer på varm VM-profil

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Vilde Messi tangerer VM-rekord



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne klub drømmer om Højbjerg

FC Midtjylland får bøde på en kvart million