Medie: Dansk profil blandt største CL-gennembrud

Salzburg-danskeren har for alvor slået sit navn fast på den europæiske fodboldscene i Champions League-gruppespillet.



Rasmus Nissen Kristensen har længe været en stor profil hos Red Bull Salzburg, og stemningen i alpelandet har længe gået på, at han snart skal prøve sig af på en større adresse. 

Nu kan der dog være blevet sat skub i den drøm, for højre backen har været fremragende i Champions League-gruppespillet for den østrigske klub, der overraskende har kvalificeret sig til forårets knockoutkampe. 

Han har været så god i gruppespillet, at det anerkendte medie ESPN har placeret ham i mediets startelleve over spillere, som har fået deres helt store gennembrud i gruppespillet.

Her er han i selskab med spillere som Lisandro Martinez, Christopher Nkunku, Pedro Goncalves og Antony bare for at nævne nogle. 

Om danskeren skriver mediet: 

– Han kæmpede med at tage skridtet op, da han skiftede fra FC Midtjylland til Ajax i 2019. Den danske landsholdsspiller forlod klubben efter 18 måneder og har blomstret op i Østrig. Det kan være svært ved første øjekast at se ham for sig på grund af hans fysik, der minder om en midtstopper, men lige så snart han tilpasser sig tempoet i en kamp, så fanger han øjet med sine stærke offensive løb, en udmærket teknik og en evne til at begå sig i smalle områder. Han formår også at komme i position til at sende indlæg ind i feltet, skriver mediet om ham. 

Han har spillet samtlige minutter for den østrigske klub i gruppespillet, og mon ikke også, han forbliver i klubben til januar for at spille med i knockoutkampene. 





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Raser over VM-tiltag



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Stolt over dansk transfer

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

De vil have Victor Nelsson

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Skotland henter første VM-sejr i 36 år



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Jagter tidligere FCK-stjerne

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

AGF køber ham

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Tyskland – Curacao

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Holland – Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren