FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Ikke siden august er William Clem startet inde i en betydende kamp for FC København.
Den 19-årige midtbanespiller styrede mod et spektakulært gennembrud i den danske mesterklub, da en brækket fod satte en alvorlig stopper for fremdriften. Nu er William Clem tilbage, men man stormer ikke bare ind på et FC København-mandskab efter næsten et halvt års fravær.
Derfor har tålmodighed været en dyd for U21-landsholdsspilleren, man han lægger ikke skjul på, at det kribler i ham.
– Det går bedre og bedre, og jeg føler, jeg bliver bedre for hver dag. Det er dejligt, men jeg har været ude i fem måneder, og så vil det tage noget tid at komme ordentligt tilbage. Men jeg synes, det ser godt ud, siger William Clem til Tipsbladet og den øvrige presse og fastslår, at han håber, der snart venter 90 minutters spilletid forude:
– Det gad jeg virkelig godt, og det er det, jeg træner for hver eneste dag. Hvis bentøjet kan klare 90 minutter, vil det være dejligt.
Onsdag møder FC København som bekendt Manchester City i Champions League, og Clem melder sig klar til at starte inde på Etihad Stadium.
– Jeg havde et efterår, hvor jeg så alt fra tribunen, og jeg vil da rigtig gerne ind og spille Champions League igen. Jeg træner med dygtige spillere hver eneste dag, og de har presset mig på træningsbanen i et par måneder nu. Det vil være et stort skridt, men det vil jeg ikke have noget som helst imod, lyder det fra midtbanespilleren.
William Clem så til fra bænken i det første opgør i Parken mellem FC København og Manchester City, men han har fået indhop i “løvernes” tre første Superliga-kampe i denne forårssæson.
Han er noteret for 40 førsteholdskampe for FC København.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
England – DR Congo
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM