FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Ikke siden august er William Clem startet inde i en betydende kamp for FC København.
Den 19-årige midtbanespiller styrede mod et spektakulært gennembrud i den danske mesterklub, da en brækket fod satte en alvorlig stopper for fremdriften. Nu er William Clem tilbage, men man stormer ikke bare ind på et FC København-mandskab efter næsten et halvt års fravær.
Derfor har tålmodighed været en dyd for U21-landsholdsspilleren, man han lægger ikke skjul på, at det kribler i ham.
– Det går bedre og bedre, og jeg føler, jeg bliver bedre for hver dag. Det er dejligt, men jeg har været ude i fem måneder, og så vil det tage noget tid at komme ordentligt tilbage. Men jeg synes, det ser godt ud, siger William Clem til Tipsbladet og den øvrige presse og fastslår, at han håber, der snart venter 90 minutters spilletid forude:
– Det gad jeg virkelig godt, og det er det, jeg træner for hver eneste dag. Hvis bentøjet kan klare 90 minutter, vil det være dejligt.
Onsdag møder FC København som bekendt Manchester City i Champions League, og Clem melder sig klar til at starte inde på Etihad Stadium.
– Jeg havde et efterår, hvor jeg så alt fra tribunen, og jeg vil da rigtig gerne ind og spille Champions League igen. Jeg træner med dygtige spillere hver eneste dag, og de har presset mig på træningsbanen i et par måneder nu. Det vil være et stort skridt, men det vil jeg ikke have noget som helst imod, lyder det fra midtbanespilleren.
William Clem så til fra bænken i det første opgør i Parken mellem FC København og Manchester City, men han har fået indhop i “løvernes” tre første Superliga-kampe i denne forårssæson.
Han er noteret for 40 førsteholdskampe for FC København.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Holland – Sverige
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
OPTAKT
Skotland – Marokko
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Sønderjyske køber ny cheftræner
NYHEDER