FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Ikke siden august er William Clem startet inde i en betydende kamp for FC København.
Den 19-årige midtbanespiller styrede mod et spektakulært gennembrud i den danske mesterklub, da en brækket fod satte en alvorlig stopper for fremdriften. Nu er William Clem tilbage, men man stormer ikke bare ind på et FC København-mandskab efter næsten et halvt års fravær.
Derfor har tålmodighed været en dyd for U21-landsholdsspilleren, man han lægger ikke skjul på, at det kribler i ham.
– Det går bedre og bedre, og jeg føler, jeg bliver bedre for hver dag. Det er dejligt, men jeg har været ude i fem måneder, og så vil det tage noget tid at komme ordentligt tilbage. Men jeg synes, det ser godt ud, siger William Clem til Tipsbladet og den øvrige presse og fastslår, at han håber, der snart venter 90 minutters spilletid forude:
– Det gad jeg virkelig godt, og det er det, jeg træner for hver eneste dag. Hvis bentøjet kan klare 90 minutter, vil det være dejligt.
Onsdag møder FC København som bekendt Manchester City i Champions League, og Clem melder sig klar til at starte inde på Etihad Stadium.
– Jeg havde et efterår, hvor jeg så alt fra tribunen, og jeg vil da rigtig gerne ind og spille Champions League igen. Jeg træner med dygtige spillere hver eneste dag, og de har presset mig på træningsbanen i et par måneder nu. Det vil være et stort skridt, men det vil jeg ikke have noget som helst imod, lyder det fra midtbanespilleren.
William Clem så til fra bænken i det første opgør i Parken mellem FC København og Manchester City, men han har fået indhop i “løvernes” tre første Superliga-kampe i denne forårssæson.
Han er noteret for 40 førsteholdskampe for FC København.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Rødt kort er svært at vurdere’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
TOPNYHED