Tipsbladet på Old Trafford.
Få timer efter FC Københavns træning på Frederiksberg var Jacob Neestrup, Rasmus Falk og Viktor Claesson mandag aften på plads på Old Trafford til de danske mestres pressemøde forud for tirsdagens Champions League-brag mod Manchester United.
Den stramme tidsplan endte da også med at resultere i en markant forsinket ankomst til ‘Drømmenes Teater’ for de danske mestre, der lod den fremmødte presse vente i over en halv time.
Da pressemødet endelig blev sparket i gang, gik der ikke længe, før Jacob Neestrup blev spurgt til den manglende udtagelse af Andreas Cornelius, der i lørdags gjorde comeback mod Vejle, hvor den tidligere landsholdsangriber fik en halv time. Så sent som i sidste uge udtalte Cornelius selv, at hans krop er ‘i tip-top stand’ efter et længere ophold på en klinik i Qatar.
– Jamen, det korte svar er jo, at det var ham, der sagde ‘tip-top stand’. Men mere tip-top er det jo så heller ikke, lød svaret fra Jacob Neestrup, da FC København-træneren blev forholdt Cornelius’ udtalelse.
– Han er ikke skadet. Og der er ikke noget dramatik i det. Men vejen tilbage for ham bliver, at vi skal lave nogle tilvalg og nogle fravalg, for at kunne bruge ham i x antal minutter i den resterende del af efteråret. Og der har det hele tiden været den del af planen, at han ikke skulle være en del af truppen her, men i stedet en del af truppen på lørdag. Og så tager vi den derfra igen.
Neestrup blev efterfølgende spurgt til prioriteringen, idet Cornelius altså spares mod Manchester United for at kunne spille mod Hvidovre IF på lørdag.
– Vurderingen er, at han ikke er et sted, hvor han kan deltage i tre kampe på en uge. Og det er det, der er svaret. Og så havde det jo været dumt, hvis vi havde taget ham med herover, med den rejse, der også hører med. Så er det bedre, at han er hjemme og træner, lød svaret fra Jacob Neestrup.
Cheftræneren blev afslutningsvist spurgt til, hvordan Andreas Cornelius selv forholder sig til den prioritering af hans spilleminutter.
– Den tror jeg, at han er indforstået med. Men det er som, det er, og nu skal vi spille en Champions League-kamp i morgen. Og det synes jeg er det, vi skal have fokus på, lød svaret fra Neestrup, der dermed lukkede ned for emnet.
Tirsdagens opgør mellem Manchester United og FC København sparkes i gang klokken 21.00.
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
Peter Schmeichel taget på sengen
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
Mareridt for FC Augsburg
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
