– Mere ‘tip-top’ er Cornelius jo så heller ikke

På FC Københavns pressemøde på Old Trafford blev Jacob Neestrup spurgt til beslutningen om at efterlade Andreas Cornelius hjemme i Danmark, hvor angriberen spares til weekendens kamp mod Hvidovre IF.



Tipsbladet på Old Trafford. 

Få timer efter FC Københavns træning på Frederiksberg var Jacob Neestrup, Rasmus Falk og Viktor Claesson mandag aften på plads på Old Trafford til de danske mestres pressemøde forud for tirsdagens Champions League-brag mod Manchester United.

Den stramme tidsplan endte da også med at resultere i en markant forsinket ankomst til ‘Drømmenes Teater’ for de danske mestre, der lod den fremmødte presse vente i over en halv time.

Da pressemødet endelig blev sparket i gang, gik der ikke længe, før Jacob Neestrup blev spurgt til den manglende udtagelse af Andreas Cornelius, der i lørdags gjorde comeback mod Vejle, hvor den tidligere landsholdsangriber fik en halv time. Så sent som i sidste uge udtalte Cornelius selv, at hans krop er ‘i tip-top stand’ efter et længere ophold på en klinik i Qatar.

– Jamen, det korte svar er jo, at det var ham, der sagde ‘tip-top stand’. Men mere tip-top er det jo så heller ikke, lød svaret fra Jacob Neestrup, da FC København-træneren blev forholdt Cornelius’ udtalelse. 

– Han er ikke skadet. Og der er ikke noget dramatik i det. Men vejen tilbage for ham bliver, at vi skal lave nogle tilvalg og nogle fravalg, for at kunne bruge ham i x antal minutter i den resterende del af efteråret. Og der har det hele tiden været den del af planen, at han ikke skulle være en del af truppen her, men i stedet en del af truppen på lørdag. Og så tager vi den derfra igen.

Neestrup blev efterfølgende spurgt til prioriteringen, idet Cornelius altså spares mod Manchester United for at kunne spille mod Hvidovre IF på lørdag. 

– Vurderingen er, at han ikke er et sted, hvor han kan deltage i tre kampe på en uge. Og det er det, der er svaret. Og så havde det jo været dumt, hvis vi havde taget ham med herover, med den rejse, der også hører med. Så er det bedre, at han er hjemme og træner, lød svaret fra Jacob Neestrup.

Cheftræneren blev afslutningsvist spurgt til, hvordan Andreas Cornelius selv forholder sig til den prioritering af hans spilleminutter. 

– Den tror jeg, at han er indforstået med. Men det er som, det er, og nu skal vi spille en Champions League-kamp i morgen. Og det synes jeg er det, vi skal have fokus på, lød svaret fra Neestrup, der dermed lukkede ned for emnet. 

Tirsdagens opgør mellem Manchester United og FC København sparkes i gang klokken 21.00.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

OB – FC København

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

– Stemningen i FCK er håbløs!

AGF-profil overvejer karrierestop



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– Pinligt for rigtig mange at se

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Cooper afslører: Han starter inde

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Tidligere FCK-talent skifter

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

OB straffer angriber

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

UEFA med ny stor FC København-straf

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Kæmpe Superliga-comeback

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Vejle får fredagstæv i Farum

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Høgh hyldes af UEFA

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte