Tipsbladet på Old Trafford.
Få timer efter FC Københavns træning på Frederiksberg var Jacob Neestrup, Rasmus Falk og Viktor Claesson mandag aften på plads på Old Trafford til de danske mestres pressemøde forud for tirsdagens Champions League-brag mod Manchester United.
Den stramme tidsplan endte da også med at resultere i en markant forsinket ankomst til ‘Drømmenes Teater’ for de danske mestre, der lod den fremmødte presse vente i over en halv time.
Da pressemødet endelig blev sparket i gang, gik der ikke længe, før Jacob Neestrup blev spurgt til den manglende udtagelse af Andreas Cornelius, der i lørdags gjorde comeback mod Vejle, hvor den tidligere landsholdsangriber fik en halv time. Så sent som i sidste uge udtalte Cornelius selv, at hans krop er ‘i tip-top stand’ efter et længere ophold på en klinik i Qatar.
– Jamen, det korte svar er jo, at det var ham, der sagde ‘tip-top stand’. Men mere tip-top er det jo så heller ikke, lød svaret fra Jacob Neestrup, da FC København-træneren blev forholdt Cornelius’ udtalelse.
– Han er ikke skadet. Og der er ikke noget dramatik i det. Men vejen tilbage for ham bliver, at vi skal lave nogle tilvalg og nogle fravalg, for at kunne bruge ham i x antal minutter i den resterende del af efteråret. Og der har det hele tiden været den del af planen, at han ikke skulle være en del af truppen her, men i stedet en del af truppen på lørdag. Og så tager vi den derfra igen.
Neestrup blev efterfølgende spurgt til prioriteringen, idet Cornelius altså spares mod Manchester United for at kunne spille mod Hvidovre IF på lørdag.
– Vurderingen er, at han ikke er et sted, hvor han kan deltage i tre kampe på en uge. Og det er det, der er svaret. Og så havde det jo været dumt, hvis vi havde taget ham med herover, med den rejse, der også hører med. Så er det bedre, at han er hjemme og træner, lød svaret fra Jacob Neestrup.
Cheftræneren blev afslutningsvist spurgt til, hvordan Andreas Cornelius selv forholder sig til den prioritering af hans spilleminutter.
– Den tror jeg, at han er indforstået med. Men det er som, det er, og nu skal vi spille en Champions League-kamp i morgen. Og det synes jeg er det, vi skal have fokus på, lød svaret fra Neestrup, der dermed lukkede ned for emnet.
Tirsdagens opgør mellem Manchester United og FC København sparkes i gang klokken 21.00.
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Voldsomt transferønske til FCK
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
AGF på rov i Hobro IK
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
NYHEDER
Vender hjem til AaB
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Randers FC og OB spiller uafgjort
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
