Messi stikker til Real Madrid: De var ikke bedst

Lionel Messi har nu gjort status over sin første sæson i Paris Saint-Germain, hvor argentineren har haft en svær tilpasningsperiode efter skiftet fra Barcelona.



Real Madrid vandt lørdag Champions League-finalen over Liverpool, men ifølge Lionel Messi var madrilenerne ikke turneringens bedste hold, selvom de endte med at vinde. 

PSG-stjernen græmmer sig stadig over nederlaget til Real Madrid i ottendedelsfinalen, hvor pariserne var på vinderkurs men endte med at tabe samlet 3-2. 

– Real Madrid-kampen dræbte os. Det bedste hold vinder ikke altid. Uden at tage noget fra Madrid, for de er mestrene af Europa og de ligger altid godt til, men de var ikke det bedste hold i Champions League i denne sæson, lyder det således, ifølge Talksport, fra Lionel Messi. 

– Champions League handler om situationer og nøglemomenter. Psykologiske momenter, der kan ramme et hold, hvor selv den mindste fejl kan sende dig ud. Og dem, der er bedst forberedte på de situationer, ender med at vinde eller i hvert fald nå finalen. 

Lionel Messis første sæson i Paris har været en blandet fornøjelse, og det vil argentineren heller ikke selv lægge skjul på. 

– Det var en sommer fyldt med fuldstændig lykke [efter Argentinas Copa America-trium, red.]. På det tidspunkt troede jeg, at alt ville forblive, som det var, i Barcelona og i mit liv. Og så skete der det, som der skete. Og det var hårdt. Det var en hård omvæltning, et vanskeligt år. Tilvænningen var ikke nem. Efter et helt liv det samme sted, så er det ikke nemt i min alder, lyder det således fra Messi. 

– En ting er at gøre det, når man er yngre, og fordi man ønsker det. Men på det tidspunkt ønskede jeg det ikke, og jeg havde hverken forestillet mig det eller forventet det. Det er også nyt for mig. Det er en anderledes situation.

I sin første sæson i Paris Saint-Germain oplevede Lionel Messi også at blive udsat for en pibekoncert af parisernes fans, hvilket var en ny oplevelse for superstjernen.

– Det skete aldrig for mig i Barcelona, tværtimod. Vreden er forståelig. Måske var jeg ikke enig i, at der skulle piftes af mig og især Neymar. Vi var dem, de var mest efter. Men ja, det skete. Jeg brød mig ikke om, at min familie var der, og at de hørte, at folk piftede af mig. Og at mine børn var der.

Lionel Messi nåede op på 11 mål i 34 kampe for Paris Saint-Germain i denne sæson. En noget mager høst i forhold til argentinerens sidste sæson i Barcelona, hvor han scorede 38 mål i 47 kampe. 






LIVE

TransferLIVE: Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Nedtur for Christian Nørgaard

0,1 procent



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

‘Sæt ham af!’

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Vilde Roony matchvinder med panenka

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

FC Nordsjælland – Viborg FF

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

FC København udtager German Onugkha

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

FC Fredericia – Randers FC

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Får landsholdskarantæne

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Drama – chokfyring i Premier League? 

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Afsløring: AaB henter profilen Kornelius Hansen

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Brøndby præsenterer ny spiller

Afsløring: Brøndby køber Marcus Younis

Hylder Brøndby: ‘Var jo elendige’

Harry Kane bomber i Bayern – Leipzig

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Kun sket tre gange på 25 år

FCM-keeper: ‘Perfekt udgangspunkt’

Birk forventer mere jævnbyrdig returkamp i Brøndby