Messi stikker til Real Madrid: De var ikke bedst

Lionel Messi har nu gjort status over sin første sæson i Paris Saint-Germain, hvor argentineren har haft en svær tilpasningsperiode efter skiftet fra Barcelona.



Real Madrid vandt lørdag Champions League-finalen over Liverpool, men ifølge Lionel Messi var madrilenerne ikke turneringens bedste hold, selvom de endte med at vinde. 

PSG-stjernen græmmer sig stadig over nederlaget til Real Madrid i ottendedelsfinalen, hvor pariserne var på vinderkurs men endte med at tabe samlet 3-2. 

– Real Madrid-kampen dræbte os. Det bedste hold vinder ikke altid. Uden at tage noget fra Madrid, for de er mestrene af Europa og de ligger altid godt til, men de var ikke det bedste hold i Champions League i denne sæson, lyder det således, ifølge Talksport, fra Lionel Messi. 

– Champions League handler om situationer og nøglemomenter. Psykologiske momenter, der kan ramme et hold, hvor selv den mindste fejl kan sende dig ud. Og dem, der er bedst forberedte på de situationer, ender med at vinde eller i hvert fald nå finalen. 

Lionel Messis første sæson i Paris har været en blandet fornøjelse, og det vil argentineren heller ikke selv lægge skjul på. 

– Det var en sommer fyldt med fuldstændig lykke [efter Argentinas Copa America-trium, red.]. På det tidspunkt troede jeg, at alt ville forblive, som det var, i Barcelona og i mit liv. Og så skete der det, som der skete. Og det var hårdt. Det var en hård omvæltning, et vanskeligt år. Tilvænningen var ikke nem. Efter et helt liv det samme sted, så er det ikke nemt i min alder, lyder det således fra Messi. 

– En ting er at gøre det, når man er yngre, og fordi man ønsker det. Men på det tidspunkt ønskede jeg det ikke, og jeg havde hverken forestillet mig det eller forventet det. Det er også nyt for mig. Det er en anderledes situation.

I sin første sæson i Paris Saint-Germain oplevede Lionel Messi også at blive udsat for en pibekoncert af parisernes fans, hvilket var en ny oplevelse for superstjernen.

– Det skete aldrig for mig i Barcelona, tværtimod. Vreden er forståelig. Måske var jeg ikke enig i, at der skulle piftes af mig og især Neymar. Vi var dem, de var mest efter. Men ja, det skete. Jeg brød mig ikke om, at min familie var der, og at de hørte, at folk piftede af mig. Og at mine børn var der.

Lionel Messi nåede op på 11 mål i 34 kampe for Paris Saint-Germain i denne sæson. En noget mager høst i forhold til argentinerens sidste sæson i Barcelona, hvor han scorede 38 mål i 47 kampe. 







LIVE

LIVE: Kærlige beskeder vælter ind

Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Sepp Piontek er død

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Morten Olsen mindes Sepp Piontek



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Færdig i FC Midtjylland?

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Den første i næsten 40 år

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Vild udtalelse om Nathan Trott

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Samler informationer om FCK’er

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Medie peger på FC København

Bo Svensson i spil til stort job

UEFA med ny stor FC København-straf

Choktransfer?

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Sæsonens hurtigste hattrick

FC København-stjerne straffes af UEFA

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!