Messi stikker til Real Madrid: De var ikke bedst

Lionel Messi har nu gjort status over sin første sæson i Paris Saint-Germain, hvor argentineren har haft en svær tilpasningsperiode efter skiftet fra Barcelona.



Real Madrid vandt lørdag Champions League-finalen over Liverpool, men ifølge Lionel Messi var madrilenerne ikke turneringens bedste hold, selvom de endte med at vinde. 

PSG-stjernen græmmer sig stadig over nederlaget til Real Madrid i ottendedelsfinalen, hvor pariserne var på vinderkurs men endte med at tabe samlet 3-2. 

– Real Madrid-kampen dræbte os. Det bedste hold vinder ikke altid. Uden at tage noget fra Madrid, for de er mestrene af Europa og de ligger altid godt til, men de var ikke det bedste hold i Champions League i denne sæson, lyder det således, ifølge Talksport, fra Lionel Messi. 

– Champions League handler om situationer og nøglemomenter. Psykologiske momenter, der kan ramme et hold, hvor selv den mindste fejl kan sende dig ud. Og dem, der er bedst forberedte på de situationer, ender med at vinde eller i hvert fald nå finalen. 

Lionel Messis første sæson i Paris har været en blandet fornøjelse, og det vil argentineren heller ikke selv lægge skjul på. 

– Det var en sommer fyldt med fuldstændig lykke [efter Argentinas Copa America-trium, red.]. På det tidspunkt troede jeg, at alt ville forblive, som det var, i Barcelona og i mit liv. Og så skete der det, som der skete. Og det var hårdt. Det var en hård omvæltning, et vanskeligt år. Tilvænningen var ikke nem. Efter et helt liv det samme sted, så er det ikke nemt i min alder, lyder det således fra Messi. 

– En ting er at gøre det, når man er yngre, og fordi man ønsker det. Men på det tidspunkt ønskede jeg det ikke, og jeg havde hverken forestillet mig det eller forventet det. Det er også nyt for mig. Det er en anderledes situation.

I sin første sæson i Paris Saint-Germain oplevede Lionel Messi også at blive udsat for en pibekoncert af parisernes fans, hvilket var en ny oplevelse for superstjernen.

– Det skete aldrig for mig i Barcelona, tværtimod. Vreden er forståelig. Måske var jeg ikke enig i, at der skulle piftes af mig og især Neymar. Vi var dem, de var mest efter. Men ja, det skete. Jeg brød mig ikke om, at min familie var der, og at de hørte, at folk piftede af mig. Og at mine børn var der.

Lionel Messi nåede op på 11 mål i 34 kampe for Paris Saint-Germain i denne sæson. En noget mager høst i forhold til argentinerens sidste sæson i Barcelona, hvor han scorede 38 mål i 47 kampe. 





LIVE

VM-LIVE: Chok – VM-stjerne misser brag

Supercomputer: De vinder VM

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Hvor er Kasper Dolberg?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Argentina – Egypten

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Her er 1/8-finalerne ved VM

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

VM-vækkeuret: Spansk optur – amerikansk kollaps

Schweiz – Colombia

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr