Real Madrid vandt lørdag Champions League-finalen over Liverpool, men ifølge Lionel Messi var madrilenerne ikke turneringens bedste hold, selvom de endte med at vinde.
PSG-stjernen græmmer sig stadig over nederlaget til Real Madrid i ottendedelsfinalen, hvor pariserne var på vinderkurs men endte med at tabe samlet 3-2.
– Real Madrid-kampen dræbte os. Det bedste hold vinder ikke altid. Uden at tage noget fra Madrid, for de er mestrene af Europa og de ligger altid godt til, men de var ikke det bedste hold i Champions League i denne sæson, lyder det således, ifølge Talksport, fra Lionel Messi.
– Champions League handler om situationer og nøglemomenter. Psykologiske momenter, der kan ramme et hold, hvor selv den mindste fejl kan sende dig ud. Og dem, der er bedst forberedte på de situationer, ender med at vinde eller i hvert fald nå finalen.
Lionel Messis første sæson i Paris har været en blandet fornøjelse, og det vil argentineren heller ikke selv lægge skjul på.
– Det var en sommer fyldt med fuldstændig lykke [efter Argentinas Copa America-trium, red.]. På det tidspunkt troede jeg, at alt ville forblive, som det var, i Barcelona og i mit liv. Og så skete der det, som der skete. Og det var hårdt. Det var en hård omvæltning, et vanskeligt år. Tilvænningen var ikke nem. Efter et helt liv det samme sted, så er det ikke nemt i min alder, lyder det således fra Messi.
– En ting er at gøre det, når man er yngre, og fordi man ønsker det. Men på det tidspunkt ønskede jeg det ikke, og jeg havde hverken forestillet mig det eller forventet det. Det er også nyt for mig. Det er en anderledes situation.
I sin første sæson i Paris Saint-Germain oplevede Lionel Messi også at blive udsat for en pibekoncert af parisernes fans, hvilket var en ny oplevelse for superstjernen.
– Det skete aldrig for mig i Barcelona, tværtimod. Vreden er forståelig. Måske var jeg ikke enig i, at der skulle piftes af mig og især Neymar. Vi var dem, de var mest efter. Men ja, det skete. Jeg brød mig ikke om, at min familie var der, og at de hørte, at folk piftede af mig. Og at mine børn var der.
Lionel Messi nåede op på 11 mål i 34 kampe for Paris Saint-Germain i denne sæson. En noget mager høst i forhold til argentinerens sidste sæson i Barcelona, hvor han scorede 38 mål i 47 kampe.
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Chok i OB – siger op efter seks dage
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
Kæmpestjerne angrer
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
Superligaboss om FCK: Pas på med det
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
Pernille Harder med perlemål
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser