Michael Laudrup forbavset: Det er vildt underligt!

En annulleret scoring har skabt voldsom debat efter Bayern Münchens Champions League-exit onsdag aften. Også hos Michael Laudrup vækker situationen undren.



Champions League-semifinalen mellem Real Madrid og Bayern München har fået noget af et efterspil på grund af Matthijs de Ligts annullerede scoring dybt inde i dommerens overtid.

Hollænderen scorede til 2-2, hvilket ville have sendt kampen i forlænget spilletid, men sådan skulle det ikke gå, da dommer Szymon Marciniak piftede i fløjten på grund af offside, fordi hans linjedommer havde flaget i vejret.

Af den grund kan VAR ikke komme på bagkant og gøre indsigelser. I efterbehandlingen af kampen fyldte den annullerede Bayern München-scoring selvsagt en hel del.

Også på sidelinjen hos Viaplay-makkerparret Niels Christian Frederiksen og Michael Laudrup, der ikke forstod meget af dommerteamets beslutning.

– Det der undrede mig, var, at linjedommeren var så hurtig med sit flag. Nu er vi jo vant til at se offsides på halvanden til to meter, hvor spillet får lov til at fortsætte, hvorefter flaget så ryger i vejret efter et par sekunder, siger Michael Laudrup og giver så sit syn på situationen med Matthijs de Ligt.

– Her røg flaget i vejret med det samme, og der blev fløjtet. Der opstår en masse tumult, Bayern-spillerne løber ud til sidelinjen. Jeg synes, det er vildt underligt, men det første jeg bed mærke i, var, at linjedommeren hævede flaget så hurtigt.

Niels Christian Frederiksen fortæller i gennemstillingen, at han netop har mødt den tidligere topdommer Mateu Lahoz, der fortalte ham, at Szymon Marciniak havde begået en fejl.

– Jeg tolker det sådan, at han fløjter på foranledning af linjedommerens hævede flag. Problemet er så, at man ikke kan trække det tilbage. Det er en forkert dom. Det var også derfor reglen omkring, at linjedommerne skulle vente med at tage flaget op også i overdreven grad, opstod. Netop så der ikke opstår situationer som denne. Det er utrolig ærgerligt, at det sker og endnu mere i en Champions League-semifinale, afslutter Michael Laudrup.

Situationen ændrer ikke på, at Joselus to scoringer i minut 88 og 94 var med til at sikre Real Madrid en plads i Champions League-finalen med en samlet 4-3-sejr over Bayern München.

Finalen spilles den 1. juni, hvor Dortmund er modstanderen, da de spillede sig videre med en samlet sejr over PSG.

I afspilleren ovenfor kan du se Niels Christian Frederiksen og Michael Laudrup dissekere den annullerede Bayern München-scoring.





Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Interessant afsløring

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kevin Diks skriver historie

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Blev informeret om mulig fyring onsdag



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

United overvejer disse fem managers

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Voldsom udmelding om Froholdt

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

De må have mareridt om ham i nat!

Han stiller ultimative krav

– En gigantisk nedtur!

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst