Champions League-semifinalen mellem Real Madrid og Bayern München har fået noget af et efterspil på grund af Matthijs de Ligts annullerede scoring dybt inde i dommerens overtid.
Hollænderen scorede til 2-2, hvilket ville have sendt kampen i forlænget spilletid, men sådan skulle det ikke gå, da dommer Szymon Marciniak piftede i fløjten på grund af offside, fordi hans linjedommer havde flaget i vejret.
Af den grund kan VAR ikke komme på bagkant og gøre indsigelser. I efterbehandlingen af kampen fyldte den annullerede Bayern München-scoring selvsagt en hel del.
Også på sidelinjen hos Viaplay-makkerparret Niels Christian Frederiksen og Michael Laudrup, der ikke forstod meget af dommerteamets beslutning.
– Det der undrede mig, var, at linjedommeren var så hurtig med sit flag. Nu er vi jo vant til at se offsides på halvanden til to meter, hvor spillet får lov til at fortsætte, hvorefter flaget så ryger i vejret efter et par sekunder, siger Michael Laudrup og giver så sit syn på situationen med Matthijs de Ligt.
– Her røg flaget i vejret med det samme, og der blev fløjtet. Der opstår en masse tumult, Bayern-spillerne løber ud til sidelinjen. Jeg synes, det er vildt underligt, men det første jeg bed mærke i, var, at linjedommeren hævede flaget så hurtigt.
Niels Christian Frederiksen fortæller i gennemstillingen, at han netop har mødt den tidligere topdommer Mateu Lahoz, der fortalte ham, at Szymon Marciniak havde begået en fejl.
– Jeg tolker det sådan, at han fløjter på foranledning af linjedommerens hævede flag. Problemet er så, at man ikke kan trække det tilbage. Det er en forkert dom. Det var også derfor reglen omkring, at linjedommerne skulle vente med at tage flaget op også i overdreven grad, opstod. Netop så der ikke opstår situationer som denne. Det er utrolig ærgerligt, at det sker og endnu mere i en Champions League-semifinale, afslutter Michael Laudrup.
Situationen ændrer ikke på, at Joselus to scoringer i minut 88 og 94 var med til at sikre Real Madrid en plads i Champions League-finalen med en samlet 4-3-sejr over Bayern München.
Finalen spilles den 1. juni, hvor Dortmund er modstanderen, da de spillede sig videre med en samlet sejr over PSG.
I afspilleren ovenfor kan du se Niels Christian Frederiksen og Michael Laudrup dissekere den annullerede Bayern München-scoring.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
Alexander Lind revser Superliga-profil
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TOPNYHED
Stort slag for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM