Champions League-semifinalen mellem Real Madrid og Bayern München har fået noget af et efterspil på grund af Matthijs de Ligts annullerede scoring dybt inde i dommerens overtid.
Hollænderen scorede til 2-2, hvilket ville have sendt kampen i forlænget spilletid, men sådan skulle det ikke gå, da dommer Szymon Marciniak piftede i fløjten på grund af offside, fordi hans linjedommer havde flaget i vejret.
Af den grund kan VAR ikke komme på bagkant og gøre indsigelser. I efterbehandlingen af kampen fyldte den annullerede Bayern München-scoring selvsagt en hel del.
Også på sidelinjen hos Viaplay-makkerparret Niels Christian Frederiksen og Michael Laudrup, der ikke forstod meget af dommerteamets beslutning.
– Det der undrede mig, var, at linjedommeren var så hurtig med sit flag. Nu er vi jo vant til at se offsides på halvanden til to meter, hvor spillet får lov til at fortsætte, hvorefter flaget så ryger i vejret efter et par sekunder, siger Michael Laudrup og giver så sit syn på situationen med Matthijs de Ligt.
– Her røg flaget i vejret med det samme, og der blev fløjtet. Der opstår en masse tumult, Bayern-spillerne løber ud til sidelinjen. Jeg synes, det er vildt underligt, men det første jeg bed mærke i, var, at linjedommeren hævede flaget så hurtigt.
Niels Christian Frederiksen fortæller i gennemstillingen, at han netop har mødt den tidligere topdommer Mateu Lahoz, der fortalte ham, at Szymon Marciniak havde begået en fejl.
– Jeg tolker det sådan, at han fløjter på foranledning af linjedommerens hævede flag. Problemet er så, at man ikke kan trække det tilbage. Det er en forkert dom. Det var også derfor reglen omkring, at linjedommerne skulle vente med at tage flaget op også i overdreven grad, opstod. Netop så der ikke opstår situationer som denne. Det er utrolig ærgerligt, at det sker og endnu mere i en Champions League-semifinale, afslutter Michael Laudrup.
Situationen ændrer ikke på, at Joselus to scoringer i minut 88 og 94 var med til at sikre Real Madrid en plads i Champions League-finalen med en samlet 4-3-sejr over Bayern München.
Finalen spilles den 1. juni, hvor Dortmund er modstanderen, da de spillede sig videre med en samlet sejr over PSG.
I afspilleren ovenfor kan du se Niels Christian Frederiksen og Michael Laudrup dissekere den annullerede Bayern München-scoring.
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
– En gigantisk nedtur!
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
AGF smider sejren i de døende sekunder
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT
Liverpool – Tottenham