Michael Laudrup: Kan simpelthen ikke være rigtigt

Michael Laudrup er især på ét punkt dybt skuffet over Real Madrid.



Real Madrid kommer næppe til at lide ret mange nederlag i denne sæson, men onsdag aften led kongeklubben et af slagsen – tilmed ét, som absolut ikke var ventet.

I Champions League-ligaspillet tabte Kylian Mbappé og holdkammeraterne til franske Lille, der dermed formåede at skabe en vaskeægte sensation i verdens fornemste klubturnering. 

Real Madrid har stadig masser af tid til at slå tilbage, og den videre skæbne i Champions League kommer næppe i fare, men derfor er nederlaget stadig bekymrende, lyder det fra Viaplay-ekspert Michael Laudrup.

– At tabe til Lille i anden runde er en kæmpe skuffelse, og der vil selvfølgelig være stor kritik. De skabte for lidt i kampen, og det vil de helt sikkert blive kritiseret rigtig, rigtig meget for, siger Michael Laudrup til Viaplay.

Han mener, at Real Madrids udfordringer centrerer sig ét sted på banen.

– Problemet er først og fremmest på midtbanen, og hvordan det ikke fungerer. Jude Bellingham er langt fra, hvor han var i sidste sæson, og de andre har ikke samme kvalitet som Toni Kroos og Luka Modric, selv om det er gode spillere.

– Jeg ved godt, at Luka Modric kom ind (mod Lille, red.), men du kan ikke begynde at hænge din hat på en 39-årig. Det kan simpelthen ikke være rigtigt. Derfor må de andre midtbanespillere tage et ekstra skridt og sammen overtage den rolle, Toni Kroos havde, lyder det fra Michael Laudrup.

På hjemlig grund er Real Madrid også kommet halvsløjt fra start. Carlo Ancelottis mandskab har godt nok ikke tabt endnu, men tre af sæsonens første otte ligakampe er endt uafgjort. Real Madrid halter tre point efter arvefjenderne FC Barcelona. 

Du kan høre mere fra Michael Laudrup og Thomas Gravesen i videoen i toppen af artiklen.





VM-LIVE: Surt show




LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk transfermelding

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Brasilien – Japan

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Zorniger fremhæver transfervindue

Usikker på Chido Obi-transfer

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Tyskland – Paraguay

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Tæt på kæmpetransfer

Holland – Marokko

‘Der er så mange cowboys i den her verden’