Michael Laudrup: Kan simpelthen ikke være rigtigt

Michael Laudrup er især på ét punkt dybt skuffet over Real Madrid.



Real Madrid kommer næppe til at lide ret mange nederlag i denne sæson, men onsdag aften led kongeklubben et af slagsen – tilmed ét, som absolut ikke var ventet.

I Champions League-ligaspillet tabte Kylian Mbappé og holdkammeraterne til franske Lille, der dermed formåede at skabe en vaskeægte sensation i verdens fornemste klubturnering. 

Real Madrid har stadig masser af tid til at slå tilbage, og den videre skæbne i Champions League kommer næppe i fare, men derfor er nederlaget stadig bekymrende, lyder det fra Viaplay-ekspert Michael Laudrup.

– At tabe til Lille i anden runde er en kæmpe skuffelse, og der vil selvfølgelig være stor kritik. De skabte for lidt i kampen, og det vil de helt sikkert blive kritiseret rigtig, rigtig meget for, siger Michael Laudrup til Viaplay.

Han mener, at Real Madrids udfordringer centrerer sig ét sted på banen.

– Problemet er først og fremmest på midtbanen, og hvordan det ikke fungerer. Jude Bellingham er langt fra, hvor han var i sidste sæson, og de andre har ikke samme kvalitet som Toni Kroos og Luka Modric, selv om det er gode spillere.

– Jeg ved godt, at Luka Modric kom ind (mod Lille, red.), men du kan ikke begynde at hænge din hat på en 39-årig. Det kan simpelthen ikke være rigtigt. Derfor må de andre midtbanespillere tage et ekstra skridt og sammen overtage den rolle, Toni Kroos havde, lyder det fra Michael Laudrup.

På hjemlig grund er Real Madrid også kommet halvsløjt fra start. Carlo Ancelottis mandskab har godt nok ikke tabt endnu, men tre af sæsonens første otte ligakampe er endt uafgjort. Real Madrid halter tre point efter arvefjenderne FC Barcelona. 

Du kan høre mere fra Michael Laudrup og Thomas Gravesen i videoen i toppen af artiklen.





LIVE

TransferLIVE: Real henter ombejlet angriber

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser



LIVE

Superliga-LIVE: Åben for køb af ekstra spillere

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Er de også færdige i OB?

‘En trøstepræmie af en turnering’

Her er FC Københavns vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Tottenham-flop i stor transfer

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Vildt Superliga-rygte afvises

De vil have Jelert

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

AGF i Europa: De venter i næste runde

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Nærmer sig vild FCK-præstation

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld