Real Madrid kommer næppe til at lide ret mange nederlag i denne sæson, men onsdag aften led kongeklubben et af slagsen – tilmed ét, som absolut ikke var ventet.
I Champions League-ligaspillet tabte Kylian Mbappé og holdkammeraterne til franske Lille, der dermed formåede at skabe en vaskeægte sensation i verdens fornemste klubturnering.
Real Madrid har stadig masser af tid til at slå tilbage, og den videre skæbne i Champions League kommer næppe i fare, men derfor er nederlaget stadig bekymrende, lyder det fra Viaplay-ekspert Michael Laudrup.
– At tabe til Lille i anden runde er en kæmpe skuffelse, og der vil selvfølgelig være stor kritik. De skabte for lidt i kampen, og det vil de helt sikkert blive kritiseret rigtig, rigtig meget for, siger Michael Laudrup til Viaplay.
Han mener, at Real Madrids udfordringer centrerer sig ét sted på banen.
– Problemet er først og fremmest på midtbanen, og hvordan det ikke fungerer. Jude Bellingham er langt fra, hvor han var i sidste sæson, og de andre har ikke samme kvalitet som Toni Kroos og Luka Modric, selv om det er gode spillere.
– Jeg ved godt, at Luka Modric kom ind (mod Lille, red.), men du kan ikke begynde at hænge din hat på en 39-årig. Det kan simpelthen ikke være rigtigt. Derfor må de andre midtbanespillere tage et ekstra skridt og sammen overtage den rolle, Toni Kroos havde, lyder det fra Michael Laudrup.
På hjemlig grund er Real Madrid også kommet halvsløjt fra start. Carlo Ancelottis mandskab har godt nok ikke tabt endnu, men tre af sæsonens første otte ligakampe er endt uafgjort. Real Madrid halter tre point efter arvefjenderne FC Barcelona.
Du kan høre mere fra Michael Laudrup og Thomas Gravesen i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Spanien – Østrig
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE