Real Madrid kommer næppe til at lide ret mange nederlag i denne sæson, men onsdag aften led kongeklubben et af slagsen – tilmed ét, som absolut ikke var ventet.
I Champions League-ligaspillet tabte Kylian Mbappé og holdkammeraterne til franske Lille, der dermed formåede at skabe en vaskeægte sensation i verdens fornemste klubturnering.
Real Madrid har stadig masser af tid til at slå tilbage, og den videre skæbne i Champions League kommer næppe i fare, men derfor er nederlaget stadig bekymrende, lyder det fra Viaplay-ekspert Michael Laudrup.
– At tabe til Lille i anden runde er en kæmpe skuffelse, og der vil selvfølgelig være stor kritik. De skabte for lidt i kampen, og det vil de helt sikkert blive kritiseret rigtig, rigtig meget for, siger Michael Laudrup til Viaplay.
Han mener, at Real Madrids udfordringer centrerer sig ét sted på banen.
– Problemet er først og fremmest på midtbanen, og hvordan det ikke fungerer. Jude Bellingham er langt fra, hvor han var i sidste sæson, og de andre har ikke samme kvalitet som Toni Kroos og Luka Modric, selv om det er gode spillere.
– Jeg ved godt, at Luka Modric kom ind (mod Lille, red.), men du kan ikke begynde at hænge din hat på en 39-årig. Det kan simpelthen ikke være rigtigt. Derfor må de andre midtbanespillere tage et ekstra skridt og sammen overtage den rolle, Toni Kroos havde, lyder det fra Michael Laudrup.
På hjemlig grund er Real Madrid også kommet halvsløjt fra start. Carlo Ancelottis mandskab har godt nok ikke tabt endnu, men tre af sæsonens første otte ligakampe er endt uafgjort. Real Madrid halter tre point efter arvefjenderne FC Barcelona.
Du kan høre mere fra Michael Laudrup og Thomas Gravesen i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
AVIS