Michael Laudrup: Kan simpelthen ikke være rigtigt

Michael Laudrup er især på ét punkt dybt skuffet over Real Madrid.



Real Madrid kommer næppe til at lide ret mange nederlag i denne sæson, men onsdag aften led kongeklubben et af slagsen – tilmed ét, som absolut ikke var ventet.

I Champions League-ligaspillet tabte Kylian Mbappé og holdkammeraterne til franske Lille, der dermed formåede at skabe en vaskeægte sensation i verdens fornemste klubturnering. 

Real Madrid har stadig masser af tid til at slå tilbage, og den videre skæbne i Champions League kommer næppe i fare, men derfor er nederlaget stadig bekymrende, lyder det fra Viaplay-ekspert Michael Laudrup.

– At tabe til Lille i anden runde er en kæmpe skuffelse, og der vil selvfølgelig være stor kritik. De skabte for lidt i kampen, og det vil de helt sikkert blive kritiseret rigtig, rigtig meget for, siger Michael Laudrup til Viaplay.

Han mener, at Real Madrids udfordringer centrerer sig ét sted på banen.

– Problemet er først og fremmest på midtbanen, og hvordan det ikke fungerer. Jude Bellingham er langt fra, hvor han var i sidste sæson, og de andre har ikke samme kvalitet som Toni Kroos og Luka Modric, selv om det er gode spillere.

– Jeg ved godt, at Luka Modric kom ind (mod Lille, red.), men du kan ikke begynde at hænge din hat på en 39-årig. Det kan simpelthen ikke være rigtigt. Derfor må de andre midtbanespillere tage et ekstra skridt og sammen overtage den rolle, Toni Kroos havde, lyder det fra Michael Laudrup.

På hjemlig grund er Real Madrid også kommet halvsløjt fra start. Carlo Ancelottis mandskab har godt nok ikke tabt endnu, men tre af sæsonens første otte ligakampe er endt uafgjort. Real Madrid halter tre point efter arvefjenderne FC Barcelona. 

Du kan høre mere fra Michael Laudrup og Thomas Gravesen i videoen i toppen af artiklen.





TransferLIVE: Han kommer ikke til FCM




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Skotland – Brasilien

Dansk træner reagerer på VM-nederlag

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Ny bejler til dansk guldfugl

Lufter vild Ronaldo-teori

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

Marokko – Haiti

Chokskifte på vej?

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

FC Barcelona køber VM-angriber

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham