Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Michael Laudrup kommer med en ganske klar opfordring til Arsenal.



Arsenal er ude af Champions League efter et samlet nederlag til PSG, og dermed bliver det heller ikke i år, at Mikel Arteta får hentet sit andet trofæ som cheftræner.

Hidtil er Arsenals eneste triumf i Mikel Artetas seks år som cheftræner nemlig FA Cuppen i 2020, og det er vel at mærke til trods for massive investeringer i truppen. 

Men hvis man skal op og for alvor bide skeer med topholdene i for eksempel Champions League, ja, så skal der investeres endnu flere millioner. Arsenal bør nemlig hente op til to nye profiler til offensiven denne sommer. Sådan lyder opfordringen fra Michael Laudrup i “Goalshow” på Viaplay. 

– De tal er jo fakta.

– Så kan man kigge på nuancerne, og de er blevet nummer to de seneste sæsoner i Premier League og er nu i semifinalen. Jeg synes ikke, man kan kalde det skuffende eller dårligt, siger Michael Laudrup og tilføjer: 

– Så kan man sige, at hvis man skal op og vinde en titel – enten Premier League eller Champions League – skal du sammenligne dig lidt med de hold, du stiller mod. Der bliver jeg nødt til at sige: Man har en god målmand, et godt forsvar, en god midtbane og Bukayo Saka.

Artiklen fortsætter efter billedet…

– Men hvis vi så kigger på fronttrioen i forhold til mål og i forhold til at skabe noget, men først og fremmest i forhold til at afgøre kampene, og så sammenligner med Liverpool, Manchester City, Real Madrid, Barcelona, PSG, Bayern München… Det er bare ikke samme niveau. 

– Der skal i hvert fald en eller to ind – en, der garanterer 20 mål, og så måske også en kantspiller – og så har man stadig Saka. Hvis du skal op på det niveau (som de andre europæiske tophold), mener jeg ikke, at den fronttrio, de har nu, heller ikke med Kai Havertz, er god nok.

Se hele klippet, hvor Michael Laudrup og Preben Elkjær debatterer Arsenal, i videoafspilleren øverst i artiklen.

Arsenal har været sat i forbindelse med en række angribere denne sommer, hvor blandt andet svenske Viktor Gyokeres fra Sporting CP er blevet nævnt som et emne.

I semifinalen mod PSG benyttede Arsenal sig af Mikel Merino, der normalt er central midtbanespiller, som angriber, mens Bukayo Saka og Gabriel Martinelli tog sig af kanterne. Og det er altså Merino og Martinelli, som Laudrup ser kan blive afløst. 






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Benhård kritik af Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Vildt transferrygte skydes ned

Liverpool præsenterer succestræner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret