Arsenal er ude af Champions League efter et samlet nederlag til PSG, og dermed bliver det heller ikke i år, at Mikel Arteta får hentet sit andet trofæ som cheftræner.
Hidtil er Arsenals eneste triumf i Mikel Artetas seks år som cheftræner nemlig FA Cuppen i 2020, og det er vel at mærke til trods for massive investeringer i truppen.
Men hvis man skal op og for alvor bide skeer med topholdene i for eksempel Champions League, ja, så skal der investeres endnu flere millioner. Arsenal bør nemlig hente op til to nye profiler til offensiven denne sommer. Sådan lyder opfordringen fra Michael Laudrup i “Goalshow” på Viaplay.
– De tal er jo fakta.
– Så kan man kigge på nuancerne, og de er blevet nummer to de seneste sæsoner i Premier League og er nu i semifinalen. Jeg synes ikke, man kan kalde det skuffende eller dårligt, siger Michael Laudrup og tilføjer:
– Så kan man sige, at hvis man skal op og vinde en titel – enten Premier League eller Champions League – skal du sammenligne dig lidt med de hold, du stiller mod. Der bliver jeg nødt til at sige: Man har en god målmand, et godt forsvar, en god midtbane og Bukayo Saka.
Artiklen fortsætter efter billedet…

– Men hvis vi så kigger på fronttrioen i forhold til mål og i forhold til at skabe noget, men først og fremmest i forhold til at afgøre kampene, og så sammenligner med Liverpool, Manchester City, Real Madrid, Barcelona, PSG, Bayern München… Det er bare ikke samme niveau.
– Der skal i hvert fald en eller to ind – en, der garanterer 20 mål, og så måske også en kantspiller – og så har man stadig Saka. Hvis du skal op på det niveau (som de andre europæiske tophold), mener jeg ikke, at den fronttrio, de har nu, heller ikke med Kai Havertz, er god nok.
Se hele klippet, hvor Michael Laudrup og Preben Elkjær debatterer Arsenal, i videoafspilleren øverst i artiklen.
Arsenal har været sat i forbindelse med en række angribere denne sommer, hvor blandt andet svenske Viktor Gyokeres fra Sporting CP er blevet nævnt som et emne.
I semifinalen mod PSG benyttede Arsenal sig af Mikel Merino, der normalt er central midtbanespiller, som angriber, mens Bukayo Saka og Gabriel Martinelli tog sig af kanterne. Og det er altså Merino og Martinelli, som Laudrup ser kan blive afløst.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT