Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Michael Laudrup kommer med en ganske klar opfordring til Arsenal.



Arsenal er ude af Champions League efter et samlet nederlag til PSG, og dermed bliver det heller ikke i år, at Mikel Arteta får hentet sit andet trofæ som cheftræner.

Hidtil er Arsenals eneste triumf i Mikel Artetas seks år som cheftræner nemlig FA Cuppen i 2020, og det er vel at mærke til trods for massive investeringer i truppen. 

Men hvis man skal op og for alvor bide skeer med topholdene i for eksempel Champions League, ja, så skal der investeres endnu flere millioner. Arsenal bør nemlig hente op til to nye profiler til offensiven denne sommer. Sådan lyder opfordringen fra Michael Laudrup i “Goalshow” på Viaplay. 

– De tal er jo fakta.

– Så kan man kigge på nuancerne, og de er blevet nummer to de seneste sæsoner i Premier League og er nu i semifinalen. Jeg synes ikke, man kan kalde det skuffende eller dårligt, siger Michael Laudrup og tilføjer: 

– Så kan man sige, at hvis man skal op og vinde en titel – enten Premier League eller Champions League – skal du sammenligne dig lidt med de hold, du stiller mod. Der bliver jeg nødt til at sige: Man har en god målmand, et godt forsvar, en god midtbane og Bukayo Saka.

Artiklen fortsætter efter billedet…

– Men hvis vi så kigger på fronttrioen i forhold til mål og i forhold til at skabe noget, men først og fremmest i forhold til at afgøre kampene, og så sammenligner med Liverpool, Manchester City, Real Madrid, Barcelona, PSG, Bayern München… Det er bare ikke samme niveau. 

– Der skal i hvert fald en eller to ind – en, der garanterer 20 mål, og så måske også en kantspiller – og så har man stadig Saka. Hvis du skal op på det niveau (som de andre europæiske tophold), mener jeg ikke, at den fronttrio, de har nu, heller ikke med Kai Havertz, er god nok.

Se hele klippet, hvor Michael Laudrup og Preben Elkjær debatterer Arsenal, i videoafspilleren øverst i artiklen.

Arsenal har været sat i forbindelse med en række angribere denne sommer, hvor blandt andet svenske Viktor Gyokeres fra Sporting CP er blevet nævnt som et emne.

I semifinalen mod PSG benyttede Arsenal sig af Mikel Merino, der normalt er central midtbanespiller, som angriber, mens Bukayo Saka og Gabriel Martinelli tog sig af kanterne. Og det er altså Merino og Martinelli, som Laudrup ser kan blive afløst. 





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Kommer med frækt bud på dansk mester

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Harry Maguire i chok

AGF kan ende med millionregning, men…

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

José Mourinho vil have dansk stjerne

Cooper og Svensson overrasker begge



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansk toptræner lander stort job