Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Michael Laudrup kommer med en ganske klar opfordring til Arsenal.



Arsenal er ude af Champions League efter et samlet nederlag til PSG, og dermed bliver det heller ikke i år, at Mikel Arteta får hentet sit andet trofæ som cheftræner.

Hidtil er Arsenals eneste triumf i Mikel Artetas seks år som cheftræner nemlig FA Cuppen i 2020, og det er vel at mærke til trods for massive investeringer i truppen. 

Men hvis man skal op og for alvor bide skeer med topholdene i for eksempel Champions League, ja, så skal der investeres endnu flere millioner. Arsenal bør nemlig hente op til to nye profiler til offensiven denne sommer. Sådan lyder opfordringen fra Michael Laudrup i “Goalshow” på Viaplay. 

– De tal er jo fakta.

– Så kan man kigge på nuancerne, og de er blevet nummer to de seneste sæsoner i Premier League og er nu i semifinalen. Jeg synes ikke, man kan kalde det skuffende eller dårligt, siger Michael Laudrup og tilføjer: 

– Så kan man sige, at hvis man skal op og vinde en titel – enten Premier League eller Champions League – skal du sammenligne dig lidt med de hold, du stiller mod. Der bliver jeg nødt til at sige: Man har en god målmand, et godt forsvar, en god midtbane og Bukayo Saka.

Artiklen fortsætter efter billedet…

– Men hvis vi så kigger på fronttrioen i forhold til mål og i forhold til at skabe noget, men først og fremmest i forhold til at afgøre kampene, og så sammenligner med Liverpool, Manchester City, Real Madrid, Barcelona, PSG, Bayern München… Det er bare ikke samme niveau. 

– Der skal i hvert fald en eller to ind – en, der garanterer 20 mål, og så måske også en kantspiller – og så har man stadig Saka. Hvis du skal op på det niveau (som de andre europæiske tophold), mener jeg ikke, at den fronttrio, de har nu, heller ikke med Kai Havertz, er god nok.

Se hele klippet, hvor Michael Laudrup og Preben Elkjær debatterer Arsenal, i videoafspilleren øverst i artiklen.

Arsenal har været sat i forbindelse med en række angribere denne sommer, hvor blandt andet svenske Viktor Gyokeres fra Sporting CP er blevet nævnt som et emne.

I semifinalen mod PSG benyttede Arsenal sig af Mikel Merino, der normalt er central midtbanespiller, som angriber, mens Bukayo Saka og Gabriel Martinelli tog sig af kanterne. Og det er altså Merino og Martinelli, som Laudrup ser kan blive afløst. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Hård dom over Kvistgaarden

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Holland – Marokko

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Brasilien – Japan

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

På vej til storklub?

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’