Han er en af de største herhjemme, men sandelig også i Spanien.
Michael Laudrup har en imponerende karriere bag sig, hvor han tryllebandt fodboldelskere verden over med sit eminente fodboldspil for det danske landshold, men ikke mindst også i Real Madrid og hos FC Barcelona.
En af dem, der forsøger at gå i Laudrups fodspor i FC Barcelona, er Dani Olmo, som skal være holdets kreatør i denne og de kommende sæsoner.
Han kom til den catalanske klub i sommer efter en glimrende EM-slutrunde. Men efterfølgende har den spanske landsholdsspiller været igennem et virak, hvor der på grund af FC Barcelonas tvivlsomme økonomihåndtering har været tvivl om, hvorvidt han kunne registreres til kampene i foråret.
Og den situation er bestemt ikke noget, der imponerer Michael Laudrup.
– Først var det ligaen, der sagde nej, fordi de ikke havde overholdt reglerne, og så var det fodboldforbundet, og så er det indtil videre sportsdomstolen, der har kastet den til hjørne indtil videre, mens sagen bliver bedømt. Men tingene er der jo hele tiden, siger han på Viaplay, inden han fortsætter:
– Det er med FC Barcelona, som det er med mange af de andre store klubber, at når tingene går godt på banen, så bliver det andet skubbet i baggrunden, og lige så snart det går mindre godt, så bliver de hivet frem både af pressen, og der er altid folk, der er interesseret i at hive det frem.
– Det er så også det, der er sket til tider med Barcelona, men det er jo lidt – jeg ved ikke, hvor jeg skal starte og slutte med Olmo, men tænk, at sagen i yderste konsekvens kan betyde, at Barcelona skal betale hans kontrakt, og han er fri til at tage hen, hvor han vil. Det er jo grotesk!
Dani Olmo har siden sit skifte i sommer spillet 18 kampe for FC Barcelona. Her er det blevet til seks scoringer og tre oplæg.
Du kan se hele diskussionen i klippet over artiklen.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
NYHEDER