Michael Laudrup raser: ‘Det er grotesk!’

Den danske fodboldlegende er ikke imponeret over, hvad der sker med Dani Olmo i FC Barcelona.



Han er en af de største herhjemme, men sandelig også i Spanien.

Michael Laudrup har en imponerende karriere bag sig, hvor han tryllebandt fodboldelskere verden over med sit eminente fodboldspil for det danske landshold, men ikke mindst også i Real Madrid og hos FC Barcelona.

En af dem, der forsøger at gå i Laudrups fodspor i FC Barcelona, er Dani Olmo, som skal være holdets kreatør i denne og de kommende sæsoner.

Han kom til den catalanske klub i sommer efter en glimrende EM-slutrunde. Men efterfølgende har den spanske landsholdsspiller været igennem et virak, hvor der på grund af FC Barcelonas tvivlsomme økonomihåndtering har været tvivl om, hvorvidt han kunne registreres til kampene i foråret.

Og den situation er bestemt ikke noget, der imponerer Michael Laudrup.

– Først var det ligaen, der sagde nej, fordi de ikke havde overholdt reglerne, og så var det fodboldforbundet, og så er det indtil videre sportsdomstolen, der har kastet den til hjørne indtil videre, mens sagen bliver bedømt. Men tingene er der jo hele tiden, siger han på Viaplay, inden han fortsætter:

– Det er med FC Barcelona, som det er med mange af de andre store klubber, at når tingene går godt på banen, så bliver det andet skubbet i baggrunden, og lige så snart det går mindre godt, så bliver de hivet frem både af pressen, og der er altid folk, der er interesseret i at hive det frem.

– Det er så også det, der er sket til tider med Barcelona, men det er jo lidt – jeg ved ikke, hvor jeg skal starte og slutte med Olmo, men tænk, at sagen i yderste konsekvens kan betyde, at Barcelona skal betale hans kontrakt, og han er fri til at tage hen, hvor han vil. Det er jo grotesk!

Dani Olmo har siden sit skifte i sommer spillet 18 kampe for FC Barcelona. Her er det blevet til seks scoringer og tre oplæg.

Du kan se hele diskussionen i klippet over artiklen.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Det er et større problem for os’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jess Thorup på vej til denne klub

FC København i intense transferforhandlinger

Hylder FC København og Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kæmpe cadeau til AGF’

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FCK-spiller har revet skulderen af led

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen