Han er en af de største herhjemme, men sandelig også i Spanien.
Michael Laudrup har en imponerende karriere bag sig, hvor han tryllebandt fodboldelskere verden over med sit eminente fodboldspil for det danske landshold, men ikke mindst også i Real Madrid og hos FC Barcelona.
En af dem, der forsøger at gå i Laudrups fodspor i FC Barcelona, er Dani Olmo, som skal være holdets kreatør i denne og de kommende sæsoner.
Han kom til den catalanske klub i sommer efter en glimrende EM-slutrunde. Men efterfølgende har den spanske landsholdsspiller været igennem et virak, hvor der på grund af FC Barcelonas tvivlsomme økonomihåndtering har været tvivl om, hvorvidt han kunne registreres til kampene i foråret.
Og den situation er bestemt ikke noget, der imponerer Michael Laudrup.
– Først var det ligaen, der sagde nej, fordi de ikke havde overholdt reglerne, og så var det fodboldforbundet, og så er det indtil videre sportsdomstolen, der har kastet den til hjørne indtil videre, mens sagen bliver bedømt. Men tingene er der jo hele tiden, siger han på Viaplay, inden han fortsætter:
– Det er med FC Barcelona, som det er med mange af de andre store klubber, at når tingene går godt på banen, så bliver det andet skubbet i baggrunden, og lige så snart det går mindre godt, så bliver de hivet frem både af pressen, og der er altid folk, der er interesseret i at hive det frem.
– Det er så også det, der er sket til tider med Barcelona, men det er jo lidt – jeg ved ikke, hvor jeg skal starte og slutte med Olmo, men tænk, at sagen i yderste konsekvens kan betyde, at Barcelona skal betale hans kontrakt, og han er fri til at tage hen, hvor han vil. Det er jo grotesk!
Dani Olmo har siden sit skifte i sommer spillet 18 kampe for FC Barcelona. Her er det blevet til seks scoringer og tre oplæg.
Du kan se hele diskussionen i klippet over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Tunesien – Holland
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Chokskifte på vej?
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Skylder FC København penge – straffes hårdt
OPTAKT
Skotland – Brasilien
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
NYHEDER