Michael Laudrup raser: ‘Det er grotesk!’

Den danske fodboldlegende er ikke imponeret over, hvad der sker med Dani Olmo i FC Barcelona.



Han er en af de største herhjemme, men sandelig også i Spanien.

Michael Laudrup har en imponerende karriere bag sig, hvor han tryllebandt fodboldelskere verden over med sit eminente fodboldspil for det danske landshold, men ikke mindst også i Real Madrid og hos FC Barcelona.

En af dem, der forsøger at gå i Laudrups fodspor i FC Barcelona, er Dani Olmo, som skal være holdets kreatør i denne og de kommende sæsoner.

Han kom til den catalanske klub i sommer efter en glimrende EM-slutrunde. Men efterfølgende har den spanske landsholdsspiller været igennem et virak, hvor der på grund af FC Barcelonas tvivlsomme økonomihåndtering har været tvivl om, hvorvidt han kunne registreres til kampene i foråret.

Og den situation er bestemt ikke noget, der imponerer Michael Laudrup.

– Først var det ligaen, der sagde nej, fordi de ikke havde overholdt reglerne, og så var det fodboldforbundet, og så er det indtil videre sportsdomstolen, der har kastet den til hjørne indtil videre, mens sagen bliver bedømt. Men tingene er der jo hele tiden, siger han på Viaplay, inden han fortsætter:

– Det er med FC Barcelona, som det er med mange af de andre store klubber, at når tingene går godt på banen, så bliver det andet skubbet i baggrunden, og lige så snart det går mindre godt, så bliver de hivet frem både af pressen, og der er altid folk, der er interesseret i at hive det frem.

– Det er så også det, der er sket til tider med Barcelona, men det er jo lidt – jeg ved ikke, hvor jeg skal starte og slutte med Olmo, men tænk, at sagen i yderste konsekvens kan betyde, at Barcelona skal betale hans kontrakt, og han er fri til at tage hen, hvor han vil. Det er jo grotesk!

Dani Olmo har siden sit skifte i sommer spillet 18 kampe for FC Barcelona. Her er det blevet til seks scoringer og tre oplæg.

Du kan se hele diskussionen i klippet over artiklen.





LIVE

Superliga-LIVE: Udlejet FCK’er bomber løs

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Har budt en milliard



LIVE

TransferLIVE: Byder over 75 mio. på dansker

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

FCK misser landsholdsspiller

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bayern München på plads til Superliga-brag

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’