Michael Laudrup raser: ‘Det er grotesk!’

Den danske fodboldlegende er ikke imponeret over, hvad der sker med Dani Olmo i FC Barcelona.



Han er en af de største herhjemme, men sandelig også i Spanien.

Michael Laudrup har en imponerende karriere bag sig, hvor han tryllebandt fodboldelskere verden over med sit eminente fodboldspil for det danske landshold, men ikke mindst også i Real Madrid og hos FC Barcelona.

En af dem, der forsøger at gå i Laudrups fodspor i FC Barcelona, er Dani Olmo, som skal være holdets kreatør i denne og de kommende sæsoner.

Han kom til den catalanske klub i sommer efter en glimrende EM-slutrunde. Men efterfølgende har den spanske landsholdsspiller været igennem et virak, hvor der på grund af FC Barcelonas tvivlsomme økonomihåndtering har været tvivl om, hvorvidt han kunne registreres til kampene i foråret.

Og den situation er bestemt ikke noget, der imponerer Michael Laudrup.

– Først var det ligaen, der sagde nej, fordi de ikke havde overholdt reglerne, og så var det fodboldforbundet, og så er det indtil videre sportsdomstolen, der har kastet den til hjørne indtil videre, mens sagen bliver bedømt. Men tingene er der jo hele tiden, siger han på Viaplay, inden han fortsætter:

– Det er med FC Barcelona, som det er med mange af de andre store klubber, at når tingene går godt på banen, så bliver det andet skubbet i baggrunden, og lige så snart det går mindre godt, så bliver de hivet frem både af pressen, og der er altid folk, der er interesseret i at hive det frem.

– Det er så også det, der er sket til tider med Barcelona, men det er jo lidt – jeg ved ikke, hvor jeg skal starte og slutte med Olmo, men tænk, at sagen i yderste konsekvens kan betyde, at Barcelona skal betale hans kontrakt, og han er fri til at tage hen, hvor han vil. Det er jo grotesk!

Dani Olmo har siden sit skifte i sommer spillet 18 kampe for FC Barcelona. Her er det blevet til seks scoringer og tre oplæg.

Du kan se hele diskussionen i klippet over artiklen.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På blokken til stort landstrænerjob

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Her kan du se de danske hold i Europa

FC København – Lyngby BK

AGF – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Randers FC – Silkeborg IF

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Viborg FF – OB

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

AC Horsens – FC Nordsjælland

FCK-stjerne klar til Europa-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Roony Bardghji og Barcelona er uenige