FC København er et skridt fra Champions League-gruppespillet, efter at holdet slog Sparta Prag i en straffesparkskonkurrence tirsdag aften.
De danske mestre var under stort pres i løbet af det hæsblæsende opgør, og selv om FCK var bagud hele to gange i den forlængede spilletid, formåede holdet at slå tilbage.
Efter den vilde sejr i Prag peger FCK-træner Jacob Neestrup på spillernes mentalitet som årsagen til, at det endte med en sejr trods en svær dag på kontoret.
– Det er så vanvittig en samlet bedrift, at vi i sidste sæson var ti point bagud i Superligaen. Alt så sort ud, og vi skulle vinde på Brøndby Stadion og score to mål mod AGF.
– I dag (tirsdag, red.) kom vi bagud to gange i forlænget spilletid. Jeg tror ikke, det er mange hold, der er kommet tilbage på den måde.
– Mentaliteten på det her hold er så stærk. Vi har et udtryk, der hedder: "Der er altid en vej tilbage", og sådan var det igen. Spillerne bragte alt i en kritisk situation, siger Neestrup.
FCK-trænerens pointe bliver fulgt op af hovedstadsklubbens garvede forsvarsspiller Nicolai Boilesen, der også fremhæver truppens mentalitet efter straffesparkssejren over Sparta Prag.
– Jeg erkender, at vi ikke spillede vores bedste kamp, og jeg medgiver, at Sparta Prag var bedre på dagen.
– Men den mentale styrke, vi viser ved at være nede i sækken to gange og komme tilbage, er det, der i min verden gør forskellen på os og de andre danske klubber i forhold til Europa.
– Jeg synes, vi er på et andet niveau rent mentalt, siger Boilesen.
Tirsdagens avancement i Champions League-kvalifikationen betyder, at FCK nu er klar til playoffrunden, som er det sidste led før gruppespillet.
Her skal Jacob Neestrups tropper op imod den polske klub Raków Częstochowa.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
MEDIE