Neestrup fremhæver FCK’s mentalitet efter sejr

FCK-træner Jacob Neestrup er stolt af holdets mentalitet efter tirsdagens vilde sejr over Sparta Prag.



FC København er et skridt fra Champions League-gruppespillet, efter at holdet slog Sparta Prag i en straffesparkskonkurrence tirsdag aften.

De danske mestre var under stort pres i løbet af det hæsblæsende opgør, og selv om FCK var bagud hele to gange i den forlængede spilletid, formåede holdet at slå tilbage.

Efter den vilde sejr i Prag peger FCK-træner Jacob Neestrup på spillernes mentalitet som årsagen til, at det endte med en sejr trods en svær dag på kontoret.

– Det er så vanvittig en samlet bedrift, at vi i sidste sæson var ti point bagud i Superligaen. Alt så sort ud, og vi skulle vinde på Brøndby Stadion og score to mål mod AGF.

– I dag (tirsdag, red.) kom vi bagud to gange i forlænget spilletid. Jeg tror ikke, det er mange hold, der er kommet tilbage på den måde.

– Mentaliteten på det her hold er så stærk. Vi har et udtryk, der hedder: "Der er altid en vej tilbage", og sådan var det igen. Spillerne bragte alt i en kritisk situation, siger Neestrup.

FCK-trænerens pointe bliver fulgt op af hovedstadsklubbens garvede forsvarsspiller Nicolai Boilesen, der også fremhæver truppens mentalitet efter straffesparkssejren over Sparta Prag.

– Jeg erkender, at vi ikke spillede vores bedste kamp, og jeg medgiver, at Sparta Prag var bedre på dagen.

– Men den mentale styrke, vi viser ved at være nede i sækken to gange og komme tilbage, er det, der i min verden gør forskellen på os og de andre danske klubber i forhold til Europa.

– Jeg synes, vi er på et andet niveau rent mentalt, siger Boilesen.

Tirsdagens avancement i Champions League-kvalifikationen betyder, at FCK nu er klar til playoffrunden, som er det sidste led før gruppespillet.

Her skal Jacob Neestrups tropper op imod den polske klub Raków Częstochowa.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vender hjem til FC København

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

De vil gerne have Jens Jønsson

Historisk finale! Han er verdens bedste

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Patrick Mortensen færdig i AGF