FC København er et skridt fra Champions League-gruppespillet, efter at holdet slog Sparta Prag i en straffesparkskonkurrence tirsdag aften.
De danske mestre var under stort pres i løbet af det hæsblæsende opgør, og selv om FCK var bagud hele to gange i den forlængede spilletid, formåede holdet at slå tilbage.
Efter den vilde sejr i Prag peger FCK-træner Jacob Neestrup på spillernes mentalitet som årsagen til, at det endte med en sejr trods en svær dag på kontoret.
– Det er så vanvittig en samlet bedrift, at vi i sidste sæson var ti point bagud i Superligaen. Alt så sort ud, og vi skulle vinde på Brøndby Stadion og score to mål mod AGF.
– I dag (tirsdag, red.) kom vi bagud to gange i forlænget spilletid. Jeg tror ikke, det er mange hold, der er kommet tilbage på den måde.
– Mentaliteten på det her hold er så stærk. Vi har et udtryk, der hedder: "Der er altid en vej tilbage", og sådan var det igen. Spillerne bragte alt i en kritisk situation, siger Neestrup.
FCK-trænerens pointe bliver fulgt op af hovedstadsklubbens garvede forsvarsspiller Nicolai Boilesen, der også fremhæver truppens mentalitet efter straffesparkssejren over Sparta Prag.
– Jeg erkender, at vi ikke spillede vores bedste kamp, og jeg medgiver, at Sparta Prag var bedre på dagen.
– Men den mentale styrke, vi viser ved at være nede i sækken to gange og komme tilbage, er det, der i min verden gør forskellen på os og de andre danske klubber i forhold til Europa.
– Jeg synes, vi er på et andet niveau rent mentalt, siger Boilesen.
Tirsdagens avancement i Champions League-kvalifikationen betyder, at FCK nu er klar til playoffrunden, som er det sidste led før gruppespillet.
Her skal Jacob Neestrups tropper op imod den polske klub Raków Częstochowa.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigdom i mat mandagskamp
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
Smider Salah-bombe
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning