Neestrup fremhæver FCK’s mentalitet efter sejr

FCK-træner Jacob Neestrup er stolt af holdets mentalitet efter tirsdagens vilde sejr over Sparta Prag.



FC København er et skridt fra Champions League-gruppespillet, efter at holdet slog Sparta Prag i en straffesparkskonkurrence tirsdag aften.

De danske mestre var under stort pres i løbet af det hæsblæsende opgør, og selv om FCK var bagud hele to gange i den forlængede spilletid, formåede holdet at slå tilbage.

Efter den vilde sejr i Prag peger FCK-træner Jacob Neestrup på spillernes mentalitet som årsagen til, at det endte med en sejr trods en svær dag på kontoret.

– Det er så vanvittig en samlet bedrift, at vi i sidste sæson var ti point bagud i Superligaen. Alt så sort ud, og vi skulle vinde på Brøndby Stadion og score to mål mod AGF.

– I dag (tirsdag, red.) kom vi bagud to gange i forlænget spilletid. Jeg tror ikke, det er mange hold, der er kommet tilbage på den måde.

– Mentaliteten på det her hold er så stærk. Vi har et udtryk, der hedder: "Der er altid en vej tilbage", og sådan var det igen. Spillerne bragte alt i en kritisk situation, siger Neestrup.

FCK-trænerens pointe bliver fulgt op af hovedstadsklubbens garvede forsvarsspiller Nicolai Boilesen, der også fremhæver truppens mentalitet efter straffesparkssejren over Sparta Prag.

– Jeg erkender, at vi ikke spillede vores bedste kamp, og jeg medgiver, at Sparta Prag var bedre på dagen.

– Men den mentale styrke, vi viser ved at være nede i sækken to gange og komme tilbage, er det, der i min verden gør forskellen på os og de andre danske klubber i forhold til Europa.

– Jeg synes, vi er på et andet niveau rent mentalt, siger Boilesen.

Tirsdagens avancement i Champions League-kvalifikationen betyder, at FCK nu er klar til playoffrunden, som er det sidste led før gruppespillet.

Her skal Jacob Neestrups tropper op imod den polske klub Raków Częstochowa.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Klar for FC København

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

“Det går over i historien”

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Horsens var et helvede’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Fransk klub overvejer Victor Bak

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Snød FC København for keeper