Neestrup har Haaland-plan klar: Har ikke søgt råd

Jacob Neestrup kunne ikke lade være med at grine, da en norsk journalist ville høre, om FC København-bossen havde spurgt de danske mestres to nordmænd til råds om Erling Haaland. Ifølge Neestrup bliver det afgørende at sikre, at City-bomberen får meget minimal plads at arbejde på tirsdag aften.



PARKEN (Tipsbladet): Der var selvfølgelig en meget seriøs stemning på FC Københavns pressemøde før morgendagens brag mod Manchester City, men en enkelt gang brød presserummet ud i latter. 

Det skete, da en norsk journalist spurgte Jacob Neestrup, om FC København-træneren havde søgt råd hos Mohamed Elyounoussi og Birger Meling i forhold til at lægge en strategi til at lukke ned for Erling Haaland. 

– Nej, det har jeg ikke, lød svaret først kortfattet fra Neestrup.

Den norske journalist ville herefter høre, hvorfor Neestrup ikke havde udnyttet den norske FCK-duo til at blive klogere på Erling Haaland. 

– Fordi Elyounoussi skal bare koncentrere sig om at score mål, og Birger Meling har ikke spillet en fodboldkamp i tre måneder. Og det er mig, der er cheftræner og bestemmer, lød svaret fra Neestrup, der herefter selv ikke kunne lade være med at grine. 

– Så den har jeg taget selv. Jeg ser jo også selv fodbold med resten af min stab, så det har jeg ikke spurgt dem om.

Jeg er virkelig ligeglad med, hvor gode de er. De er et godt hold, men jeg stoler på mine spillere og jeg stoler så meget på det her hold.

Jacob Neestrup
Cheftræner, FC København

På pressemødet blev Jacob Neestrup herefter spurgt til, hvordan FC København så skal lukke ned for to af verdens dygtigste spillere i form af Erling Haaland og Kevin De Bruyne. 

– Det er der ikke noget facit på. Uanset hvor dygtig du er, så vil du aldrig nogensinde kunne lukke ned for de to over tid, men for os handler det selvfølgelig om at gøre rummene så små for dem som muligt. Det handler om at kende deres karakteristika, både hvad angår De Bruyne og Haaland, lød det fra Neestrup.

– Men det er jo også sådan, at hvis vi får lukket ned for de to, så er der ca. syv-otte andre spillere, som vi også skal huske at lukke ned for. Så det er et godt hold, som har de her to rigtigt, rigtigt dygtige spillere, men de har også en håndfuld andre spillere på absolut topniveau.

FC København og Manchester City mødtes også i Champions League i efteråret 2022. Her endte det med en nulløsning i Parken. Foto: Imago.

Overraskede også i efteråret
Jacob Neestrup var ikke bleg for at kalde Manchester City for verdens bedste hold, men FCK-træneren pegede omvendt på, at 'Løverne' i efterårets gruppekampe også leverede noget nær et mirakel. 

– Selvfølgelig er det en stor test for os. Men som jeg har sagt til spillerne: Hvad er der mindst chance for? At vinde mod Manchester City eller at gå videre fra en gruppe med Galatasaray, Manchester United og Bayern München, hvor vi efter fire-en-halv-kamp er nede med 2-0 mod Manchester United og har brug for syv point i den sidste to-en-halv kamp? Sådan har jeg puttet det i perspektiv for dem, lød det fra Neestrup. 

– Vi har stået overfor storhold før, men vi har en stor tro på os selv og på Parken. Jeg er virkelig ligeglad med, hvor gode de er. De er et godt hold, men jeg stoler på mine spillere og jeg stoler så meget på det her hold. Og jeg har en stor tro på, at vi kan levere en god præstation og at vi kan gøre kampen så jævnbyrdig som muligt.

Det bliver et kampbillede, hvor vi må acceptere, at vi møder et hold, der er ekstremt afklarede og systematiske i de ting, de gør i spillet.

Jacob Neestrup
Cheftræner, FC København

På pressemødet spurgte Tipsbladet også Jacob Neestrup om, hvilket kampbillede han håber at se tirsdag aften i Parken. 

– Realistisk set ved vi jo godt, at Manchester City kommer til at have bolden en del mere end os. Men jeg håber, at der kan være en eller anden form for vekselvirkning i det, og at vi kan skyde lidt til dem på omstillinger, når vi står lavt. Det synes jeg, at vi har været rigtig, rigtig gode til i Champions League og i øvrigt også i den opstart, der har været i de seneste seks uger.

– Som Rasmus (Falk, red.) sagde, så skal vi også have vores perioder på bolden, ligesom vi havde mod Bayern München to gange, og som vi havde i Istanbul i store dele af kampen, og som vi havde på Old Trafford i det meste af første halvleg.

– Det bliver et kampbillede, hvor vi må acceptere, at vi møder et hold, der er ekstremt afklarede og systematiske i de ting, de gør i spillet. Men når kampen har sat sig, så skal vi også kunne skyde lidt den anden vej. Det vil vi i hvert fald gøre for, lød det afsluttende fra Jacob Neestrup. 

Tirsdagens brag sparkes i gang klokken 21.00 i Parken. Returkampen spilles i Manchester den 6. marts. 





‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

FC Nordsjælland – Sønderjyske



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Højlund med helterolle for Napoli

FC Midtjylland og FC København brager sammen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Silkeborg IF – Viborg FF

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Brøndby IF – Randers FC

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Mener FC København det fortsat alvorligt?

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Brian Riemer giver råd til storklub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Tæt på utrolig kamprekord

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Ny kæmpe nedtur for Frank

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’