Tipsbladet i Parken.
Det er ikke bare en hvilken som helst modstander, som tirsdag aften gæster Parken i Champions League-gruppespillets anden runde.
Det er intet mindre end Bayern München, som skal forsøge at gøre det, som ikke mange lykkes med i et europæisk gruppespil – nemlig at hente alle tre point på dansk grund.
Bare i sidste sæson lykkedes det hverken Manchester City, Borussia Dortmund eller Sevilla at vinde i Parken, og derfor hersker der heller ingen frygt fra FC Københavns side, selv om man er klar over, at man møder et af verdens bedste og største klubber.
– Jeg glæder mig til den kamp i morgen, og jeg tror, at hvis der er nogle af spillerne, der ikke glæder sig til det, så skal de lade være med at spille den. For det er en stor kamp. De glædede sig også til at spille mod Manchester City, så frygt er der ikke noget af. Men vi har stor respekt for den modstander, vi skal spille mod, forklarer cheftræner Jacob Neestrup til Tipsbladet og den skrivende presse.
Man kan tydeligt mærke på Jacob Neestrup, at det her bliver en stor test for ham og FC København, men en test man omfavner med begge arme. Spændingen kan også ses hos profilerne Rasmus Falk og Victor Claesson, der begge stiller op til interviews, og som glæder sig til at måle sig med nogle af verdens bedste spillere.
Bayern München har det med at knuse mange hold i Champions League-gruppespillet, og skal FC København lykkes med at udbygge sin imponerende resultatliste på hjemmebane, når det hedder Europa, så kræves det, at der bliver strammet op i forsvaret, hvor man har været alt for åbne.
Vigtigheden af et stærkt forsvar bliver også forstærket, når man ser på, at Bayern München har scoret 20 ligamål i sæsonens første syv kampe, og at man har verdensstjernen Harry Kane på toppen.
Skal I ændre noget defensivt, i forhold til at I møder et hold, der scorer rigtig mange mål, og I selv har lukket lidt mange ind?
Øh… lyder det fra Jacob Neestrup efterfulgt af en længere pause:
– Vi skal i hvert fald være skarpere. Det er IKKE tilfredsstillende, at FC København har indkasseret 13 mål i ti Superligakampe. Det er et par stykker, nej i hvert fald tre stykker for meget, så det er vi selvfølgelig ikke tilfredse med, og vi er godt klar over, at vi skal oppe os.
– Det var ikke, fordi vi gav mange chancer væk mod FC Midtjylland, men de to, de scorede på, og som var de eneste, de havde i hele kampen, var efter store og strukturelle fejl. Det skal man ikke lave mod FC Midtjylland, og det skal man slet ikke lave mod Bayern München, advarer Jacob Neestrup.
Han påpeger, at Bayern München har fået maskinen i gang den seneste måneds tid.
Klubben skuffede dog i weekenden, hvor man spillede 2-2 mod RB Leipzig.
Foto: Getty Images
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Trænerlegende stopper
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Henter FC København-spiller
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller