Tipsbladet i Parken.
Det er ikke bare en hvilken som helst modstander, som tirsdag aften gæster Parken i Champions League-gruppespillets anden runde.
Det er intet mindre end Bayern München, som skal forsøge at gøre det, som ikke mange lykkes med i et europæisk gruppespil – nemlig at hente alle tre point på dansk grund.
Bare i sidste sæson lykkedes det hverken Manchester City, Borussia Dortmund eller Sevilla at vinde i Parken, og derfor hersker der heller ingen frygt fra FC Københavns side, selv om man er klar over, at man møder et af verdens bedste og største klubber.
– Jeg glæder mig til den kamp i morgen, og jeg tror, at hvis der er nogle af spillerne, der ikke glæder sig til det, så skal de lade være med at spille den. For det er en stor kamp. De glædede sig også til at spille mod Manchester City, så frygt er der ikke noget af. Men vi har stor respekt for den modstander, vi skal spille mod, forklarer cheftræner Jacob Neestrup til Tipsbladet og den skrivende presse.
Man kan tydeligt mærke på Jacob Neestrup, at det her bliver en stor test for ham og FC København, men en test man omfavner med begge arme. Spændingen kan også ses hos profilerne Rasmus Falk og Victor Claesson, der begge stiller op til interviews, og som glæder sig til at måle sig med nogle af verdens bedste spillere.
Bayern München har det med at knuse mange hold i Champions League-gruppespillet, og skal FC København lykkes med at udbygge sin imponerende resultatliste på hjemmebane, når det hedder Europa, så kræves det, at der bliver strammet op i forsvaret, hvor man har været alt for åbne.
Vigtigheden af et stærkt forsvar bliver også forstærket, når man ser på, at Bayern München har scoret 20 ligamål i sæsonens første syv kampe, og at man har verdensstjernen Harry Kane på toppen.
Skal I ændre noget defensivt, i forhold til at I møder et hold, der scorer rigtig mange mål, og I selv har lukket lidt mange ind?
Øh… lyder det fra Jacob Neestrup efterfulgt af en længere pause:
– Vi skal i hvert fald være skarpere. Det er IKKE tilfredsstillende, at FC København har indkasseret 13 mål i ti Superligakampe. Det er et par stykker, nej i hvert fald tre stykker for meget, så det er vi selvfølgelig ikke tilfredse med, og vi er godt klar over, at vi skal oppe os.
– Det var ikke, fordi vi gav mange chancer væk mod FC Midtjylland, men de to, de scorede på, og som var de eneste, de havde i hele kampen, var efter store og strukturelle fejl. Det skal man ikke lave mod FC Midtjylland, og det skal man slet ikke lave mod Bayern München, advarer Jacob Neestrup.
Han påpeger, at Bayern München har fået maskinen i gang den seneste måneds tid.
Klubben skuffede dog i weekenden, hvor man spillede 2-2 mod RB Leipzig.
Foto: Getty Images
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
HELT VILDT
‘De går amok!’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Medier fælder hård dom
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Stjernetransfer på plads alligevel
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
TRANSFER
– Han virker frustreret!
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED