Neestrup opfordrer: Ellers skal I slet ikke spille

FC København-spillerne skal glæde sig til tirsdagens brag mod en af verdens bedste klubber - ellers kan de lige så godt lade være med at spille den, mener klubbens cheftræner.



Tipsbladet i Parken.

Det er ikke bare en hvilken som helst modstander, som tirsdag aften gæster Parken i Champions League-gruppespillets anden runde. 

Det er intet mindre end Bayern München, som skal forsøge at gøre det, som ikke mange lykkes med i et europæisk gruppespil – nemlig at hente alle tre point på dansk grund. 

Bare i sidste sæson lykkedes det hverken Manchester City, Borussia Dortmund eller Sevilla at vinde i Parken, og derfor hersker der heller ingen frygt fra FC Københavns side, selv om man er klar over, at man møder et af verdens bedste og største klubber.

– Jeg glæder mig til den kamp i morgen, og jeg tror, at hvis der er nogle af spillerne, der ikke glæder sig til det, så skal de lade være med at spille den. For det er en stor kamp. De glædede sig også til at spille mod Manchester City, så frygt er der ikke noget af. Men vi har stor respekt for den modstander, vi skal spille mod, forklarer cheftræner Jacob Neestrup til Tipsbladet og den skrivende presse. 

Man kan tydeligt mærke på Jacob Neestrup, at det her bliver en stor test for ham og FC København, men en test man omfavner med begge arme. Spændingen kan også ses hos profilerne Rasmus Falk og Victor Claesson, der begge stiller op til interviews, og som glæder sig til at måle sig med nogle af verdens bedste spillere. 

Bayern München har det med at knuse mange hold i Champions League-gruppespillet, og skal FC København lykkes med at udbygge sin imponerende resultatliste på hjemmebane, når det hedder Europa, så kræves det, at der bliver strammet op i forsvaret, hvor man har været alt for åbne. 

Vigtigheden af et stærkt forsvar bliver også forstærket, når man ser på, at Bayern München har scoret 20 ligamål i sæsonens første syv kampe, og at man har verdensstjernen Harry Kane på toppen.

Skal I ændre noget defensivt, i forhold til at I møder et hold, der scorer rigtig mange mål, og I selv har lukket lidt mange ind?

Øh… lyder det fra Jacob Neestrup efterfulgt af en længere pause:

– Vi skal i hvert fald være skarpere. Det er IKKE tilfredsstillende, at FC København har indkasseret 13 mål i ti Superligakampe. Det er et par stykker, nej i hvert fald tre stykker for meget, så det er vi selvfølgelig ikke tilfredse med, og vi er godt klar over, at vi skal oppe os.

– Det var ikke, fordi vi gav mange chancer væk mod FC Midtjylland, men de to, de scorede på, og som var de eneste, de havde i hele kampen, var efter store og strukturelle fejl. Det skal man ikke lave mod FC Midtjylland, og det skal man slet ikke lave mod Bayern München, advarer Jacob Neestrup.

Han påpeger, at Bayern München har fået maskinen i gang den seneste måneds tid.

Klubben skuffede dog i weekenden, hvor man spillede 2-2 mod RB Leipzig.

Foto: Getty Images





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Jacob Rasmussen i chokskifte

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Stjerne flirter med Brøndby

Brian Riemer med dansk skrækmelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Froholdt med klar transfermelding

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Chok – forlænger med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Kan købes til spotpris

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Han ligner en spiller for FC København’

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’

Premier League-bomber på vej til storklub

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Stor dansk Champions League-nyhed

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie