Tipsbladet i Parken.
Det er ikke bare en hvilken som helst modstander, som tirsdag aften gæster Parken i Champions League-gruppespillets anden runde.
Det er intet mindre end Bayern München, som skal forsøge at gøre det, som ikke mange lykkes med i et europæisk gruppespil – nemlig at hente alle tre point på dansk grund.
Bare i sidste sæson lykkedes det hverken Manchester City, Borussia Dortmund eller Sevilla at vinde i Parken, og derfor hersker der heller ingen frygt fra FC Københavns side, selv om man er klar over, at man møder et af verdens bedste og største klubber.
– Jeg glæder mig til den kamp i morgen, og jeg tror, at hvis der er nogle af spillerne, der ikke glæder sig til det, så skal de lade være med at spille den. For det er en stor kamp. De glædede sig også til at spille mod Manchester City, så frygt er der ikke noget af. Men vi har stor respekt for den modstander, vi skal spille mod, forklarer cheftræner Jacob Neestrup til Tipsbladet og den skrivende presse.
Man kan tydeligt mærke på Jacob Neestrup, at det her bliver en stor test for ham og FC København, men en test man omfavner med begge arme. Spændingen kan også ses hos profilerne Rasmus Falk og Victor Claesson, der begge stiller op til interviews, og som glæder sig til at måle sig med nogle af verdens bedste spillere.
Bayern München har det med at knuse mange hold i Champions League-gruppespillet, og skal FC København lykkes med at udbygge sin imponerende resultatliste på hjemmebane, når det hedder Europa, så kræves det, at der bliver strammet op i forsvaret, hvor man har været alt for åbne.
Vigtigheden af et stærkt forsvar bliver også forstærket, når man ser på, at Bayern München har scoret 20 ligamål i sæsonens første syv kampe, og at man har verdensstjernen Harry Kane på toppen.
Skal I ændre noget defensivt, i forhold til at I møder et hold, der scorer rigtig mange mål, og I selv har lukket lidt mange ind?
Øh… lyder det fra Jacob Neestrup efterfulgt af en længere pause:
– Vi skal i hvert fald være skarpere. Det er IKKE tilfredsstillende, at FC København har indkasseret 13 mål i ti Superligakampe. Det er et par stykker, nej i hvert fald tre stykker for meget, så det er vi selvfølgelig ikke tilfredse med, og vi er godt klar over, at vi skal oppe os.
– Det var ikke, fordi vi gav mange chancer væk mod FC Midtjylland, men de to, de scorede på, og som var de eneste, de havde i hele kampen, var efter store og strukturelle fejl. Det skal man ikke lave mod FC Midtjylland, og det skal man slet ikke lave mod Bayern München, advarer Jacob Neestrup.
Han påpeger, at Bayern München har fået maskinen i gang den seneste måneds tid.
Klubben skuffede dog i weekenden, hvor man spillede 2-2 mod RB Leipzig.
Foto: Getty Images
NYHEDER
Topscorer færdig
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
‘Sur over Brøndby-transfer’
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
Legende med chokmelding
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
HELT VILDT
– De lignede lort!
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
NYHEDER
Stor skuffelse
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
TOPNYHED