Neestrup revser ekspert: Det er utilstedeligt!

Jacob Neestrup giver ikke meget for den kritik, som kommer hans vej fra forskellige eksperter.



Manchester (Tipsbladet): FC København har erklærede målsætninger om at spille i Europa og vinde det danske mesterskab.

Det er en udmelding, hvor de sætter røven i klaskehøjde, og den har fået nogle tæsk de seneste dage fra flere eksperter. Forud for klubbens møde med Manchester City var Preben Elkjær ikke begejstret for Jacob Neestrups 'defensive' tilgang til kampen.

– Så når jeg hører træneren sige, at det næsten er en umulig opgave, og at man lader nogle spillere blive ud, som måske kunne have spillet. Den retorik bryder jeg mig faktisk ikke om, sagde han i Viaplay-studiet.

Her henvises der til, at Rasmus Falk og Diogo Goncalves er siet fra med knubs, mens Lukas Lerager og Viktor Claesson er på skadeslisten.

Jacob Neestrup giver dog ikke meget for Preben Elkjærs kritik.

– Kritiser mig for, at vi spiller dårligt nogle gange og taber fodboldkampe. Kritiser mig for at sætte det forkerte hold. Alle de der kugler tager jeg. Men jeg har det lidt stramt over, når folk begynder at kloge sig på, når en spiller åbentlyst ikke er på 100 procent… Det synes jeg ikke, at I skal blande jer i for at være helt ærlig, siger FCK-træneren.

Men det er på flere fronter, at der bliver skudt med skarpt efter FC København.

Efter fredagens nederlag til FC Midtjylland kritiserede Discovery-ekspert Mikkel Bischoff Kamil Grabara for hans opførsel efter en åbentlys fejl af målvogteren, som gav en FCM-scoring.

– Jeg synes, det er utilstedeligt, faktisk. Alle kan se, at det er hans (Grabaras, red.) skyld. Og jeg har faktisk set ham gøre det flere gange før. Han har gjort det et stykke tid med Diks, sagde Mikkel Bischoff.

Igen skyder Jacob Neestrup tilbage mod den tidligere Manchester City-spiller.

– Dét, synes jeg, er utilstedeligt (den kommentar fra ham, red.). Altså, come on. Han har jo glemt, hvordan det er at spille fodbold selv. Prøv lige at se på alle de topkeepere på det danske landshold gennem tiderne. Han er ikke den første keeper, der står og slår lidt ud med armene. Vi er i det 97. minut, hvor han laver en fejl. Vi taber kampen, han er røvirriteret over, at vi spiller en lorte første halvleg og taber en vigtig kamp. Come on.

– Vi var skuffet over, at vi tabte. Vi var skuffede og sure på os selv. Og at der så ryger en arm op, og Achouri losser til en bold. Det er, hvad det er. Vi var skuffede over os selv, da vi tabte til FC Midtjylland. Det skal vi have lov til at være. Jeg kan også nogle gange komme til at lave en handling ude på bænken, som ikke tåler dagens lys.

På søndag skal FC København jagte oprejsning, når man møder David Nielsen og Lyngby Boldklub i Superligaen. Her er tre point påkrævet for at holde fast i de øvrige tophold.





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Krisen er blevet til en katastrofe?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Josip Radošević på samtlige forsider

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

FC Midtjylland misser gylden chance

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Det kommer formentlig til at ske

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Barcelona tager smal sejr

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Så blev det officielt

FC København-krisen fortsætter

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

I svime over Pelle Mattsson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland

Modtager stor ros fra Højbjerg

AGF – Brøndby IF

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Rasmus Højlund revser konkurrent

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’