Neestrups plan: Sådan stopper vi Harry Kane

Selv er Neestrup klar over, at Kane nok dufter blod til kampen mod FC København.



FC København møder onsdag aften Bayern München. Her skal de danske mestre møde et hold, der allerede er videre. Men hvis man troede, at Bayern kom med et hold, hvor man sparede alle stjernerne, så tog man fejl.

Blandt andet er den engelske målmaskine Harry Kane med, og ham har FCK-cheftræner Jacob Neestrup en plan for. Det fortæller han om i optakten på Viaplay forud for kampen.

– På samme måde som sidst. Han skal pumpes ud af kampen, så han har få boldberøringer. Og der hvor det er allervigtigst, det er at være tæt på ham i feltet, fordi det er der, hvor han er fuldstændig vanvittig.

– Jeg vil sige det sådan, at jeg har ikke drømt om, at de ville spare nogen, fordi det er det sted, de er. Der er én ting, der tæller, og det er at vinde. Det tror jeg gerne, at de vil i dag, og jeg tror, at ham Kane har tænkt sig at blive topscorer i Champions League, så han dufter også blod i dag.

Med til kampen har Bayern dog folk med som Guerreiro og Tel, som Neestrup ser som nogle, der også kommer med noget.

– Det er jo spillere, som jeg også ved fra vores eget hold, at når du roterer på én eller to positioner, så er der altid nogle sultne spillere, der kommer på banen. Det er klart, hvis de havde deres bedste hold med, så havde de haft Sané med på banen, fortæller Neestrup.

Kampen spilles klokken 21.

FC København er desuden kommet en opstilling med blandt andet Roony med fra start. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Interessant melding om VM-profil

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil smadre transferrekord

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Tyskland – Elfenbenskysten

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tyrkiet – Paraguay

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Vigtigt nyt for ‘AC’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?