FC København møder onsdag aften Bayern München. Her skal de danske mestre møde et hold, der allerede er videre. Men hvis man troede, at Bayern kom med et hold, hvor man sparede alle stjernerne, så tog man fejl.
Blandt andet er den engelske målmaskine Harry Kane med, og ham har FCK-cheftræner Jacob Neestrup en plan for. Det fortæller han om i optakten på Viaplay forud for kampen.
– På samme måde som sidst. Han skal pumpes ud af kampen, så han har få boldberøringer. Og der hvor det er allervigtigst, det er at være tæt på ham i feltet, fordi det er der, hvor han er fuldstændig vanvittig.
– Jeg vil sige det sådan, at jeg har ikke drømt om, at de ville spare nogen, fordi det er det sted, de er. Der er én ting, der tæller, og det er at vinde. Det tror jeg gerne, at de vil i dag, og jeg tror, at ham Kane har tænkt sig at blive topscorer i Champions League, så han dufter også blod i dag.
Med til kampen har Bayern dog folk med som Guerreiro og Tel, som Neestrup ser som nogle, der også kommer med noget.
– Det er jo spillere, som jeg også ved fra vores eget hold, at når du roterer på én eller to positioner, så er der altid nogle sultne spillere, der kommer på banen. Det er klart, hvis de havde deres bedste hold med, så havde de haft Sané med på banen, fortæller Neestrup.
Kampen spilles klokken 21.
FC København er desuden kommet en opstilling med blandt andet Roony med fra start. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
DAGENS SPILFORSLAG
Kanariefugle æder Samuraier
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Spændende melding
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
På vej til storklub?
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Meldes tæt på storklub