Neestrups plan: Sådan stopper vi Harry Kane

Selv er Neestrup klar over, at Kane nok dufter blod til kampen mod FC København.



FC København møder onsdag aften Bayern München. Her skal de danske mestre møde et hold, der allerede er videre. Men hvis man troede, at Bayern kom med et hold, hvor man sparede alle stjernerne, så tog man fejl.

Blandt andet er den engelske målmaskine Harry Kane med, og ham har FCK-cheftræner Jacob Neestrup en plan for. Det fortæller han om i optakten på Viaplay forud for kampen.

– På samme måde som sidst. Han skal pumpes ud af kampen, så han har få boldberøringer. Og der hvor det er allervigtigst, det er at være tæt på ham i feltet, fordi det er der, hvor han er fuldstændig vanvittig.

– Jeg vil sige det sådan, at jeg har ikke drømt om, at de ville spare nogen, fordi det er det sted, de er. Der er én ting, der tæller, og det er at vinde. Det tror jeg gerne, at de vil i dag, og jeg tror, at ham Kane har tænkt sig at blive topscorer i Champions League, så han dufter også blod i dag.

Med til kampen har Bayern dog folk med som Guerreiro og Tel, som Neestrup ser som nogle, der også kommer med noget.

– Det er jo spillere, som jeg også ved fra vores eget hold, at når du roterer på én eller to positioner, så er der altid nogle sultne spillere, der kommer på banen. Det er klart, hvis de havde deres bedste hold med, så havde de haft Sané med på banen, fortæller Neestrup.

Kampen spilles klokken 21.

FC København er desuden kommet en opstilling med blandt andet Roony med fra start. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brasilien – Japan

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Tyskland – Paraguay

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Holland – Marokko

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer