Neestrups plan: Sådan stopper vi Harry Kane

Selv er Neestrup klar over, at Kane nok dufter blod til kampen mod FC København.



FC København møder onsdag aften Bayern München. Her skal de danske mestre møde et hold, der allerede er videre. Men hvis man troede, at Bayern kom med et hold, hvor man sparede alle stjernerne, så tog man fejl.

Blandt andet er den engelske målmaskine Harry Kane med, og ham har FCK-cheftræner Jacob Neestrup en plan for. Det fortæller han om i optakten på Viaplay forud for kampen.

– På samme måde som sidst. Han skal pumpes ud af kampen, så han har få boldberøringer. Og der hvor det er allervigtigst, det er at være tæt på ham i feltet, fordi det er der, hvor han er fuldstændig vanvittig.

– Jeg vil sige det sådan, at jeg har ikke drømt om, at de ville spare nogen, fordi det er det sted, de er. Der er én ting, der tæller, og det er at vinde. Det tror jeg gerne, at de vil i dag, og jeg tror, at ham Kane har tænkt sig at blive topscorer i Champions League, så han dufter også blod i dag.

Med til kampen har Bayern dog folk med som Guerreiro og Tel, som Neestrup ser som nogle, der også kommer med noget.

– Det er jo spillere, som jeg også ved fra vores eget hold, at når du roterer på én eller to positioner, så er der altid nogle sultne spillere, der kommer på banen. Det er klart, hvis de havde deres bedste hold med, så havde de haft Sané med på banen, fortæller Neestrup.

Kampen spilles klokken 21.

FC København er desuden kommet en opstilling med blandt andet Roony med fra start. Læs mere om det her.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Elfenbenskysten – Ecuador

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Brøndby melder duo færdig og teaser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Blæst bagover af 18-årig

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Belgien – Egypten

Spanien – Kap Verde

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Han tager hjem fra VM

Saudi-Arabien – Uruguay

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Tyskland – Curacao

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko