NENT køber Champions League-rettigheder for yderligere tre år

NENT Group fortsætter med at vise Champions League-fodbold. NENT Group er den eneste broadcaster i verden, som har vist samtlige Champions League-sæsoner siden turneringens begyndelse i 1992/1993.



Siden Champions Leagues begyndelse har verdens fornemste klubturnering kunnet ses på TV3’s kanaler, som i dag hører ind under NENT Group, og sådan fortsætter det de kommende år.

NENT Group oplyser i en pressemeddelelse, at man har sikret sig Champions League-rettighederne for yderligere tre år frem til 2023/2024-sæsonen.

Samtlige Champions League-kampe vil kunne ses på streamingtjenesten Viaplay, mens også TV3-kanalerne vil vise en masse kampe fra verdens største turnering for klubhold.

– Med forlængelsen af Champions League-rettighederne er det endnu engang understreget, at Viaplay og TV3-kanalerne er hjemmebane for verdens bedste fodbold. Med Premier League, Bundesliga, dansk fodbold – og masser af andet topfodbold – ser vi frem til i mange år frem at give de største fodboldoplevelser til danskerne. Vi har investeret massivt i dækningen af dansk og international topfodbold, og det vil vi også gøre fremadrettet, så vi sikrer, at verdens bedste spillere bakkes op af verdens bedste dækning, siger Kim Mikkelsen, der er Head of Sports hos NENT Group.

Udover rettighederne til Champions League i Danmark, har NENT Group ligeledes fået rettigheder til UEFA Europa League og den nye UEFA Europa Conference League i Finland, Norge og Sverige fra begyndelsen af 2021/2022-sæsonen til slutningen af 2023/2024-sæsonen.





Afviser monsterbud på Simsir




LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

PL-træner blev fyret over E-mail

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

De tager ikke med FC København på træningslejr

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De køber ham for 740 mio.

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

Portugal – Kroatien

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Spanien – Østrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn