NENT køber Champions League-rettigheder for yderligere tre år

NENT Group fortsætter med at vise Champions League-fodbold. NENT Group er den eneste broadcaster i verden, som har vist samtlige Champions League-sæsoner siden turneringens begyndelse i 1992/1993.



Siden Champions Leagues begyndelse har verdens fornemste klubturnering kunnet ses på TV3’s kanaler, som i dag hører ind under NENT Group, og sådan fortsætter det de kommende år.

NENT Group oplyser i en pressemeddelelse, at man har sikret sig Champions League-rettighederne for yderligere tre år frem til 2023/2024-sæsonen.

Samtlige Champions League-kampe vil kunne ses på streamingtjenesten Viaplay, mens også TV3-kanalerne vil vise en masse kampe fra verdens største turnering for klubhold.

– Med forlængelsen af Champions League-rettighederne er det endnu engang understreget, at Viaplay og TV3-kanalerne er hjemmebane for verdens bedste fodbold. Med Premier League, Bundesliga, dansk fodbold – og masser af andet topfodbold – ser vi frem til i mange år frem at give de største fodboldoplevelser til danskerne. Vi har investeret massivt i dækningen af dansk og international topfodbold, og det vil vi også gøre fremadrettet, så vi sikrer, at verdens bedste spillere bakkes op af verdens bedste dækning, siger Kim Mikkelsen, der er Head of Sports hos NENT Group.

Udover rettighederne til Champions League i Danmark, har NENT Group ligeledes fået rettigheder til UEFA Europa League og den nye UEFA Europa Conference League i Finland, Norge og Sverige fra begyndelsen af 2021/2022-sæsonen til slutningen af 2023/2024-sæsonen.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

USA – Belgien

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Argentina – Egypten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Belgien i chok over Balogun-beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Scorer vanvittig løn i Premier League

Don Ø: Mange rystede på hovedet

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Her er prisen på Aral Simsir

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-spiller idømt karantæne

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Voldsom europæisk kritik af FIFA