NENT køber Champions League-rettigheder for yderligere tre år

NENT Group fortsætter med at vise Champions League-fodbold. NENT Group er den eneste broadcaster i verden, som har vist samtlige Champions League-sæsoner siden turneringens begyndelse i 1992/1993.



Siden Champions Leagues begyndelse har verdens fornemste klubturnering kunnet ses på TV3’s kanaler, som i dag hører ind under NENT Group, og sådan fortsætter det de kommende år.

NENT Group oplyser i en pressemeddelelse, at man har sikret sig Champions League-rettighederne for yderligere tre år frem til 2023/2024-sæsonen.

Samtlige Champions League-kampe vil kunne ses på streamingtjenesten Viaplay, mens også TV3-kanalerne vil vise en masse kampe fra verdens største turnering for klubhold.

– Med forlængelsen af Champions League-rettighederne er det endnu engang understreget, at Viaplay og TV3-kanalerne er hjemmebane for verdens bedste fodbold. Med Premier League, Bundesliga, dansk fodbold – og masser af andet topfodbold – ser vi frem til i mange år frem at give de største fodboldoplevelser til danskerne. Vi har investeret massivt i dækningen af dansk og international topfodbold, og det vil vi også gøre fremadrettet, så vi sikrer, at verdens bedste spillere bakkes op af verdens bedste dækning, siger Kim Mikkelsen, der er Head of Sports hos NENT Group.

Udover rettighederne til Champions League i Danmark, har NENT Group ligeledes fået rettigheder til UEFA Europa League og den nye UEFA Europa Conference League i Finland, Norge og Sverige fra begyndelsen af 2021/2022-sæsonen til slutningen af 2023/2024-sæsonen.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Denne klub drømmer om Højbjerg

Klar transfermelding

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Østrig – Jordan

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Roser Superliga-klub: Godt set! 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Iran – New Zealand