Nulløsning giver FCK chancen i Brugge

FC København lever stadig i Champions League-kvalifikationen, efter en trist nulløsning i den første kamp mod Club Brugge.



Efter en skuffende europæisk sæson sidste år, skulle FC København her til aften forsøge at bevise, at holdet har forbedret sig under Ariël Jacobs’ ledelse. Men det var bestemt ikke til gavn for hjemmeholdet, at Club Brugge helst ville tage sig til takke med en nulløsning. Og præcis sådan skulle det blive: En tam og kedelig premiere på denne sæsons europæiske fodbold, hvor ingen af holdene desværre turde ofre meget for en scoring.

Og det var selvom FC København-holdet med Andreas Cornelius i front  begyndte opgøret i et højt gear. Allerede efter seks minutter var Lars Jacobsen ved at finde César Santin inden foran mål med et fladt indlæg, men brasilianeren nåede ikke helt frem til bolden. Kort efter var César Santin igen ved at sende Kujović i Brugge-målet på arbejde. Men FCK-angriberens langskud manglede den sidste præcision.

Efter en intensiv indledning på kampen i PARKEN, udviklede opgøret sig i høj grad til en taktisk affære, hvor overtaget på midtbanen skulle afgøre hvem der ville sidde på dominansen.

Selvom hjemmeholdet var det hold, der investerede mest, så lykkedes det aldrig københavnerne at overtage kampen, hvorfor det for ingen af holdene blev til de helt store chancer.

Kun et Sölvi Ottesen-hovedstød i anden halvlegs begyndelse var ved at give FCK føringen, mens gæsterne med Jim Larsen og Niki Zimling i startopstillingen, sjældent var gæster i Løvernes felt.

For selvom FC København sad mest på bolden, fik hjemmeholdet aldrig sat tryk på Brügge-bagkæden, og dermed endte det målløst i den første Champions League-kvalifikationskamp mod belgierne.





Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Uventet transferdrejning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Vilde scener – 135 var mødt op

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Superligaen er knækket

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Har droppet stor dansk transfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Spanien – Belgien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Scorer heftig lønstigning

– Det vil være VM’s største overraskelse!