Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Mathias 'Zanka' Jørgensen træner med på Østerbro.



FC København valgte tidligere denne sommer ikke at forlænge med Mathias ‘Zanka’ Jørgensen trods et godt forår, og derfor har han forladt klubben ved kontraktudløb denne sommer.

I den forbindelse udtalte den 36-årige danske forsvarsprofil, at han ikke ved, om han fortsætter karrieren, eller hvad fremtiden i fodboldverdenen byder på.

På hylden er støvlerne dog i hvert fald ikke helt kommet endnu.

I dag, tirsdag, træner ‘Zanka’ nemlig med hos Østerbro-klubben B.93. Det bekræfter Lars Lüthjohan Jensen, der er bestyrelsesformand i klubben, over for Tipsbladet.

Lars Lüthjohan Jensen har dog ikke yderligere kommentarer til sagen.

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen startede i sin tid karrieren i B.93, før han kom til FC København i 2007, og for nogle år siden trådt han også ind i klubbens ejerkreds.

Med hans kontraktudløb i FC København har der været spekuleret i en fremtid i netop B.93 – som lige er rykket ned i 2. division – men selv ‘Zanka’ udtalt, at han kun vil spille for “løverne” i Danmark.

– Der går nogle tankegange igennem nu her. Der er ikke nogen tvivl om, at jeg er rigtig glad for at være hjemme i København, og på den måde er det her, jeg gerne vil være. Hvis jeg ikke skal spille fodbold i FCK, skal jeg ikke spille fodbold i Danmark. Det siger lidt. Så skal der være et eller andet helt vildt, som er spændende på et andet parameter, men det har jeg valgt at udskyde, tage lidt ferie og beslutte mig for, når den tid kommer, sagde ‘Zanka’ i starten af juni siden til Podimo-podcasten Spillertruppen.

Foruden FC København har Mathias ‘Zanka’ Jørgensen, 36 år, spillet for PSV, Huddersfield, Fenerbahce, Fortuna Düsseldorf, Brentford, RSC Anderlecht og LA Galaxy. Det er også blevet til 37 landskampe for Danmark






TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.




LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Anmelder politiker for racisme mod Mbappé

Supercomputer: De vinder VM

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Hvor er Kasper Dolberg?

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Argentina – Egypten

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Enig med FC Midtjylland-angriber

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Schweiz – Colombia