‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Mads Frøkjær-Jensen sætter ord på sit forhold til Steve Cooper og den nye cheftræner i Brøndby, Thomas Nørgaard.



Brøndby (Tipsbladet): Der er sket en del i Brøndby de seneste måneder.

Flere vigtige poster er blevet udskiftet, og i trænersædet sidder nu Thomas Nørgaard, der er kommet til fra Sønderjyske, hvor han nød stor succes.

Den nye cheftræner er kommet til for at gøre tingene på sin måde, og over for Tipsbladet og den resterende presse sætter Mads Frøkjær-Jensen ord på, hvor Steve Cooper og Thomas Nørgaard er forskellige.

-Træning er træning. Steve kunne godt lide at snakke meget, Thomas er måske lidt mere afdæmpet. Det er svært at sige, de er bare meget emotionelle i England. Det bærer deres fodboldkultur også præg af. Stemningen på stadion kommer, efter folk viser noget. Er det en rolig kamp, er der stille. Hvis der er masser af tacklinger og tjubang, er der gang i den for alle pengene.

– Det er bare kulturforskelle, hvor deres udbrud kan være lidt hårde, men man skal se gennem fingre med det. I Danmark kan man ikke få lov til at sige diverse ting tilbage til træneren, i England kan man godt nogle gange få lov til at sige nogle lidt grimmere ting, fordi det er bare kulturen. Det er der nogen, der

– Det skal man lige finde hoved og hale i, især hvis man ikke har prøvet det før. Det kan virke meget intimiderende at få et eller andet at vide, lettere sarkastisk og grimt, fortæller Mads Frøkjær-Jensen, der også understreger, at han havde et fint forhold til Steve Cooper.

Foto: Alamy

Et had/kærlighedsforhold

Thomas Nørgaard er godt i gang med at orientere sig med sine spillere gennem samtaler, men det er ikke, fordi han for alvor endnu har taget en snak med midtbanespilleren.

– Jeg har godt hørt, at rigtig mange af de andre har sagt, at han har drøftet rigtig mange ting med dem. Jeg synes ikke, vi har haft så mange en-til-en-samtaler endnu. Jeg synes mest, at det har været nogle ironiske sætninger hen over buffetbordet til frokost, hvor jeg har fået at vide, at vi kommer til at få et had/kærlighedsforhold. Så sagde jeg: ‘Nå, det er ikke første gang – nok heller ikke sidste gang – at jeg får det med en af jer’.

– Det har lidt været det, der har ikke været så meget. Jeg tænker og håber, at han kan se, at jeg kan spille fodbold og har en værdi for holdet, så må vi tage den derfra, siger Brøndby-spilleren med et smil.

De to kommer formentlig til at arbejde sammen i en længere periode, og her skal man vænne sig til Mads Frøkjær-Jensens talegaver på godt og ondt.

– Jeg er rigtig dårlig, som I nok kan høre, til at holde min kæft. Det er både god og dårlig energi nogle gange, når man brokker sig over diverse kendelser til træning og synes, dommerne er lidt irriterende nogle gange, men jeg håber mest, at det bliver kærlighed.

Mads Frøkjær-Jensen er noteret for 14 kampe for de blå/gule.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC København kan miste endnu en stjerne

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København sælger Achouri

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Flere slagter dansker efter grim aktion

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

“Det går over i historien”

Snød FC København for keeper

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar for FC København

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tullberg bekræfter FCM-skifte