Som Tipsbladet har beskrevet i de seneste dage, har man i Brøndby IF lavet en udskiftning i trænerstaben, hvor målmandstræner Justin Merz er blevet solgt til den hollandske storklub Feyenoord.
Afløseren har de blå-gule fundet i Lyngby Boldklub, hvor Brøndby har betalt frikøbsklausulen på Thomas Villadsen, der har sin første arbejdsdag i Brøndby på fredag.
– Først og fremmest kommer Thomas ind med stor erfaring som målmandstræner. Vi har været på udkig efter en profil, der både kan udvikle vores målmænd i hverdagen og bidrage til det samlede trænerteam. Her er vi overbeviste om, at Thomas passer rigtig godt ind i den rolle. Han er en dygtig målmandstræner med et skarpt blik for detaljen, men samtidig en person, der vægter relationer og samarbejde højt, lyder det blandt andet fra fodbolddirektør Julius Ohnesorge i en pressemeddelelse fra Brøndby.
I Lyngby Boldklub holder administrerende direktør Andreas Byder sig ikke tilbage med rosende ord om Thomas Villadsen.
– ‘TV’ har ikke bare været med til at udvikle Lyngby Boldklubs målmænd til et højere niveau. Han har rykket hele vores miljø i en positiv retning med sin fantastiske personlighed og sit høje ambitionsniveau. Vi ønsker ham alt det bedste i fremtiden, lyder det fra Andreas Byder i en pressemeddelelse fra Lyngby Boldklub.
Andreas Byder understreger samtidig, at den nordsjællandske klub rent økonomisk har fået en fin kompensation for at lade Brøndby få Thomas Villadsen.
– Vi er blevet kompenseret fint for at slippe Thomas, og det gør processen med at finde hans afløser nemmere. Arbejdet med at finde den rigtige profil er allerede i gang, så vi igen kan fuldende vores trænerteam, siger Lyngby-bossen.
Tipsbladet kunne lørdag afsløre, at Brøndby selv tjener 322.500 kroner på salget af Justin Merz til Feyenorod, og et par dage forinden kunne Tipsbladet afsløre, at Brøndby har betalt ca. 250.000 kroner for Thomas Villadsen.
LIVE
Superliga-LIVE: Det holdt hårdt, Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe dommer-fejl: Det er MEGET besynderligt
TOPNYHED
Færdig: German Onugkhas kontrakt revet over
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jørgensen får lang aftale i rekordsalg
MEDIE
Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg – nu meldes han færdig
TOPNYHED
‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’
LIVE
TransferLIVE: Gytkjær afviser dansk klub
NYHEDER
Det vil Ramaj ‘ikke være glad for’
EKSKLUSIVT
Kæmpe SL-transfer: Sådan scorede FCN 225 mio.
MEDIE
Nicolai Jørgensen på vej tilbage til FCK
TOPNYHED
De køber rettighederne til FCK-kamp
NYHEDER
‘Det bliver det vildeste vindue nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle-profil skifter til OB
TRANSFER
AGF snydt for ny profil
TRANSFER
Ousmane Sow: Derfor forlader jeg Brøndby
NYHEDER
TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer
Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!
MEDIE
Superligaklub scorer millioner på dansk transfer
TIPSBLADETS DOM
Suveræn debut – det var den spiller, FCK drømte om
Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’
NYHEDER
‘Det er noget afsindigt rod’
NYHEDER
Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’
MEDIE
Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel
TRANSFER
Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe
TRANSFER
Diant Ramaj: Derfor har jeg valgt FC København
NYHEDER
Fremhæver ‘vidunderbarnet’ Oskarsson: ‘Det sker!’
INTERVIEW
Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog
TRANSFER
Åh nej, FCK! Stor transfer i fare?
NYHEDER
Vil vinde Conference League med FCK
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
Danmarks straffesparkskonge: ‘Lærte det i FCK’
TIPSBLADET SPECIAL