VM 2026: | Grupper | Kampprogram | Simulator | TV | Resultater |
Det kan potentielt blive Cristiano Ronaldos sidste VM-kamp i karrieren, når Portugal i aften møder Spanien i ottendedelsfinalen.
Efter 2-1-sejren over Kroatien kom Ronaldos søster med udtalelser, der indikerede, at superstjernens landsholdskarriere kan være forbi meget snart, men på et pressemøde forud for Spanien-kampen har Cristiano Ronaldo selv gjort det klart, at han ikke gider at tale om sin fremtid på landsholdet lige nu.
– Jeg ønsker at nyde det så meget som muligt, for det her er mit sidste VM. Men jeg håber, at kampen i morgen ikke bliver min sidste VM-kamp. Jeg er altid dedikeret, med krop og sjæl, til at hjælpe landsholdet. Uanset om jeg spiller eller ej, vil jeg altid have en vigtig rolle. Jeg stopper, når jeg ønsker det, ikke når I (journalisterne, red.) ønsker, at jeg skal stoppe. Det er spild af tid at stille det spørgsmål, lød det ifølge Talksport fra den 41-årige angriber på søndagens pressemøde.
På pressemødet valgte Cristiano Ronaldo også at konfrontere den brasilianske journalist Marcelo Bechler, som den portugisiske angriber pegede direkte på.
– Ham dér. Ham fyren, der ikke kan lide mig. Lad os se, om han kan stille et godt spørgsmål til mig, lød det fra Cristiano Ronaldo.
Den brasilianske journalist svarede hertil:
– Cristiano, hvordan har du det? Godt tale med dig. Jeg vil gerne spørge dig, hvad det sværeste er ved at spille et VM som 41-årig?
Et spørgsmål, der affødte et prompte svar fra Cristiano Ronaldo:
– Det sværeste? At tale med dig. At tale med nogle af jer, især dem, der ikke kan lide mig. Du er én af dem, ved jeg. Jeg er rigtig god til at huske ansigter. Jeg behøver kun at se en person én gang, og så glemmer jeg ikke. Jeg synes, at det som 41-årig har været en god oplevelse, fordi for at nå det her niveau skal du ofre mange ting.
– Det, jeg har gjort i løbet af min karriere, er at tilpasse mig til de ændringer, der kommer med alderen og at være bevidst om, at jeg ikke er den samme spiller, jeg var engang. Men én ting er klart for mig; intet har ændret sig, jeg scorer stadig mål og jeg håber på at score i morgen. Hvis jeg ikke scorer i morgen, håber jeg, at en holdkammerat gør det, så vi kan gå videre. Det er det, der forbliver i hukommelsen; at gå videre mod et stærkt hold, det ville være smukt at slå Spanien i morgen.
Cristiano Ronaldo langede herefter ud efter medierne ved at sige, at de ‘har forsøgt at slå ham ihjel de seneste 23 år’ uden held.
Det er i aften klokken 21.00, at Portugal og Spanien mødes.
LIVE
VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
OPTAKT
Portugal – Spanien
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Don Ø: Mange rystede på hovedet
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
OPTAKT