Nyt om Super League: Barca og co. får lille sejr

De tre tilbageværende klubber i Super League-projektet har i dag fået en sjælden sejr. Det skete ved en domstol i Madrid.



Real Madrid, Barcelona og Juventus er de eneste tilbageværende klubber i projektet Super League, hvor planen er at lave en udbryderliga med de bedste hold i Europa.

Projektet har hidtil ikke været en udpræget succes da seks ud af ni hold, der oprindeligt takkede ja til at være en del af ligaen, vendte om på hælene og forlod Super League-projektet mindre end en uge efter offentliggørelsen. 

Men fredag er der trods alt lidt at være glad over for de tre tilbageværende klubber. For en domstol i Madrid har givet klubberne medhold i, at Det Europæiske Fodboldforbund ikke kan forhindre klubberne i at arbejde videre med planen om udbryderligaen. 

Dermed fortsætter klubberne altså planlægningen for at lave sin egen liga. I en pressemeddelelse skriver FC Barcelona blandt andet. 

– Vi er glade for ikke skulle ligge under for igangværende Uefa-trusler fremad. Vores mål er at udvikle Super League-projektet på en konstruktiv og samarbejdsvillig måde. Vi er fortsat sikre på at projektet kan blive en succes inden for europæisk lovgivning. 

Real Madrid og Juventus har sendt lignende pressemeddelelser ud fredag eftermiddag. 

Det er ikke let at få øje på, hvem de tre klubber skal få følgeskab af. Seks engelske klubber er allerede hoppet af vognen, og Bayern München og Paris Saint German har også udelukket, at de bliver en del af en udbryderliga. Læs mere om det her. 

Uefa’s præsident, Aleksander Ceferin, opfordrede tilbage i maj til dialog mellem parterne, men sagde samtidig at de tre klubber bare kunne spille for sig selv, hvis det var det de ønskede. 







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending