Spillerne jublede, trænerne jublede og fansene jublede, da OB i går nærmest sensationelt tog til Grækenland og besejrede Panathinaikos med 4-3 og dermed indløste billetten til fjerde og sidste kvalifikationsrunde i Champions League. Men kasseren i den fynske klub har nok også trukket en ekstra gang på smilebåndet.
Den samlede sejr over det græske storhold betyder nemlig, at OB som minimum er sikret deltagelse i Europa League-gruppespillet, og selvom det ikke giver en indtjening i Champions League-klassen, er det bestemt ikke et helt ueffent beløb, som fynboerne med sikkerhed kan sætte ind på bankkontoen om nogle uger.
– Det var en af de mest betydende kampe, OB har spillet i nyere tid. Nu skal vi som minimum spille Europa League. Det har en stor økonomisk betydning. Nu er vi sikret otte europæiske kampe i efteråret, siger OB-direktør Thomas Christensen til DR Sporten.
Ekstra Bladet skriver her til morgen, at OB får 20 millioner kroner af UEFA alene for at nå playoff-runden. Hvis fynboerne skulle gå hen og tabe her, venter der som nævnt et gruppespil i Europa League som trøstpræmie. Ifølge avisens oplysninger er det lig med yderligere ti millioner kroner – og så er der jo også lige entréindtægterne til hjemmekampene. Her må det anses for helt sikkert, at der bliver proppet til randen på Tre-For Park til den forestående hjemmekamp i Champions League-kvalifikationen, som altså kan blive imod et storhold som f.eks. Bayern München eller Arsenal.
Thomas Christensen vil dog ikke endeligt bekræfte avisens fremlagte tal.
– Jeg vil ikke kommentere på beløbsstørrelser, men du er nok ikke helt galt afmarcheret, siger OB-direktøren til Ekstra Bladet.
Avisen spekulerer iøvrigt i, at OB vil bruge nogle af millionerne på at forstærke sig i angrebet. En påstand, Thomas Christensen ikke vil afvise.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
NYHEDER