Spillerne jublede, trænerne jublede og fansene jublede, da OB i går nærmest sensationelt tog til Grækenland og besejrede Panathinaikos med 4-3 og dermed indløste billetten til fjerde og sidste kvalifikationsrunde i Champions League. Men kasseren i den fynske klub har nok også trukket en ekstra gang på smilebåndet.
Den samlede sejr over det græske storhold betyder nemlig, at OB som minimum er sikret deltagelse i Europa League-gruppespillet, og selvom det ikke giver en indtjening i Champions League-klassen, er det bestemt ikke et helt ueffent beløb, som fynboerne med sikkerhed kan sætte ind på bankkontoen om nogle uger.
– Det var en af de mest betydende kampe, OB har spillet i nyere tid. Nu skal vi som minimum spille Europa League. Det har en stor økonomisk betydning. Nu er vi sikret otte europæiske kampe i efteråret, siger OB-direktør Thomas Christensen til DR Sporten.
Ekstra Bladet skriver her til morgen, at OB får 20 millioner kroner af UEFA alene for at nå playoff-runden. Hvis fynboerne skulle gå hen og tabe her, venter der som nævnt et gruppespil i Europa League som trøstpræmie. Ifølge avisens oplysninger er det lig med yderligere ti millioner kroner – og så er der jo også lige entréindtægterne til hjemmekampene. Her må det anses for helt sikkert, at der bliver proppet til randen på Tre-For Park til den forestående hjemmekamp i Champions League-kvalifikationen, som altså kan blive imod et storhold som f.eks. Bayern München eller Arsenal.
Thomas Christensen vil dog ikke endeligt bekræfte avisens fremlagte tal.
– Jeg vil ikke kommentere på beløbsstørrelser, men du er nok ikke helt galt afmarcheret, siger OB-direktøren til Ekstra Bladet.
Avisen spekulerer iøvrigt i, at OB vil bruge nogle af millionerne på at forstærke sig i angrebet. En påstand, Thomas Christensen ikke vil afvise.
LIVE
TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Vilde scener – 135 var mødt op
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
– Det vil være VM’s største overraskelse!
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
Bekræfter dansk kæmpetransfer
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
OPTAKT
Spanien – Belgien
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Knuser transferrekord
MEDIE