Spillerne jublede, trænerne jublede og fansene jublede, da OB i går nærmest sensationelt tog til Grækenland og besejrede Panathinaikos med 4-3 og dermed indløste billetten til fjerde og sidste kvalifikationsrunde i Champions League. Men kasseren i den fynske klub har nok også trukket en ekstra gang på smilebåndet.
Den samlede sejr over det græske storhold betyder nemlig, at OB som minimum er sikret deltagelse i Europa League-gruppespillet, og selvom det ikke giver en indtjening i Champions League-klassen, er det bestemt ikke et helt ueffent beløb, som fynboerne med sikkerhed kan sætte ind på bankkontoen om nogle uger.
– Det var en af de mest betydende kampe, OB har spillet i nyere tid. Nu skal vi som minimum spille Europa League. Det har en stor økonomisk betydning. Nu er vi sikret otte europæiske kampe i efteråret, siger OB-direktør Thomas Christensen til DR Sporten.
Ekstra Bladet skriver her til morgen, at OB får 20 millioner kroner af UEFA alene for at nå playoff-runden. Hvis fynboerne skulle gå hen og tabe her, venter der som nævnt et gruppespil i Europa League som trøstpræmie. Ifølge avisens oplysninger er det lig med yderligere ti millioner kroner – og så er der jo også lige entréindtægterne til hjemmekampene. Her må det anses for helt sikkert, at der bliver proppet til randen på Tre-For Park til den forestående hjemmekamp i Champions League-kvalifikationen, som altså kan blive imod et storhold som f.eks. Bayern München eller Arsenal.
Thomas Christensen vil dog ikke endeligt bekræfte avisens fremlagte tal.
– Jeg vil ikke kommentere på beløbsstørrelser, men du er nok ikke helt galt afmarcheret, siger OB-direktøren til Ekstra Bladet.
Avisen spekulerer iøvrigt i, at OB vil bruge nogle af millionerne på at forstærke sig i angrebet. En påstand, Thomas Christensen ikke vil afvise.
LIVE
TransferLIVE: VM-stjerne tilbudt til Tottenham
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud