Spillerne jublede, trænerne jublede og fansene jublede, da OB i går nærmest sensationelt tog til Grækenland og besejrede Panathinaikos med 4-3 og dermed indløste billetten til fjerde og sidste kvalifikationsrunde i Champions League. Men kasseren i den fynske klub har nok også trukket en ekstra gang på smilebåndet.
Den samlede sejr over det græske storhold betyder nemlig, at OB som minimum er sikret deltagelse i Europa League-gruppespillet, og selvom det ikke giver en indtjening i Champions League-klassen, er det bestemt ikke et helt ueffent beløb, som fynboerne med sikkerhed kan sætte ind på bankkontoen om nogle uger.
– Det var en af de mest betydende kampe, OB har spillet i nyere tid. Nu skal vi som minimum spille Europa League. Det har en stor økonomisk betydning. Nu er vi sikret otte europæiske kampe i efteråret, siger OB-direktør Thomas Christensen til DR Sporten.
Ekstra Bladet skriver her til morgen, at OB får 20 millioner kroner af UEFA alene for at nå playoff-runden. Hvis fynboerne skulle gå hen og tabe her, venter der som nævnt et gruppespil i Europa League som trøstpræmie. Ifølge avisens oplysninger er det lig med yderligere ti millioner kroner – og så er der jo også lige entréindtægterne til hjemmekampene. Her må det anses for helt sikkert, at der bliver proppet til randen på Tre-For Park til den forestående hjemmekamp i Champions League-kvalifikationen, som altså kan blive imod et storhold som f.eks. Bayern München eller Arsenal.
Thomas Christensen vil dog ikke endeligt bekræfte avisens fremlagte tal.
– Jeg vil ikke kommentere på beløbsstørrelser, men du er nok ikke helt galt afmarcheret, siger OB-direktøren til Ekstra Bladet.
Avisen spekulerer iøvrigt i, at OB vil bruge nogle af millionerne på at forstærke sig i angrebet. En påstand, Thomas Christensen ikke vil afvise.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TRANSFER
Superliga-retur?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
AVIS