Optakt: Barcelona – Napoli

Barcelona har kniven for struben inden lørdagens Champions League-opgør mod Napoli.



Tid: Lørdag klokken 21.00
Sted: Camp Nou
TV: 3+

Holdnyt:
Barcelona
Katalanerne har haft en ganske skuffende sæson, og det er nu kun Champions League, der kan redde Lionel Messi og kompagni fra en større krise. I La Liga kunne Barcelona således ikke hamle op med Real Madrids stabilitet, og derfor blev det blot til en skuffende andenplads. Lionel Messi har haft en stærk sæson, som han plejer, men resten af holdet har ikke præsteret. Defensiven har ikke været overbevisende, og derudover har sidste sommers store indkøb, Antoine Griezmann, ikke slået til. 

Cheftræner Quique Setien må klare sig uden de karantæneramte midtbanespillere Sergio Busquets og Arturo Vidal i returkampen mod Napoli. Umiddelbart ser det ud til, at Sergi Roberto eller den unge Riqui Puig får chancen fra start, i fraværet af de to rutinerede midtbanespillere. Der har været spekulation om, at Setien vil overveje en 3-5-2-formation, hvilket vil sende Griezmann på bænken, men det virker som et stort sats inden Barcelonas vigtigste kamp i sæsonen.

Napoli
Den syditalienske klub sluttede på syvendepladsen i Serie A efter en kaotisk sæson, hvor Carlo Ancelotti blev fyret som cheftræner i efteråret, og erstattet af Gennaro Gattuso. 

Napoli spås ikke de helt store chancer for at ekspedere Barcelona ud af Champions League, selvom man kommer til Camp Nou med et hæderligt 1-1-resultat i baggagen. Italienerne er dog muligvis lige en anelse skarpere end spanierne, i kraft af, at den italienske liga først sluttede i weekenden, mens La Liga sluttede for tre uger siden. Napoli sluttede da også sæsonen af med en stærk 3-1-sejr ude over Lazio, så Gattusos tropper rejser til Barcelona med tro på tingene. 

Napoli må klare sig uden den skadede Kostas Manolas. Til gengæld er forsvarsgeneralen Kalidou Koulibaly tilbage, efter at senegaleseren sad ude i det første opgør. 

Bud på startopstillinger:
Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Semedo, Piqué, Lenglet, Alba – Roberto, de Jong, Rakitic – Messi, Suárez, Griezmann

Napoli (4-3-3): Ospina – Hysaj, Di Lorenzo, Koulibaly, Rui – Ruiz, Demme, Zielinski – Callejon, Mertens, Insigne

Bud på resultat:
Napoli skal nok få forvoldt Barcelonas defensiv lidt problemer, men Barcelona må forventes at spille sig videre til kvartfinalen. Buddet herfra lyder på en 3-1-sejr til Barcelona. 







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Manchester United – Nottingham Forest



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Han er førende til at erstatte Hjulmand



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Chelsea – Manchester City

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Raser: Det er latterligt!

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’