Tid: Lørdag klokken 21.00
Sted: Camp Nou
TV: 3+
Holdnyt:
Barcelona
Katalanerne har haft en ganske skuffende sæson, og det er nu kun Champions League, der kan redde Lionel Messi og kompagni fra en større krise. I La Liga kunne Barcelona således ikke hamle op med Real Madrids stabilitet, og derfor blev det blot til en skuffende andenplads. Lionel Messi har haft en stærk sæson, som han plejer, men resten af holdet har ikke præsteret. Defensiven har ikke været overbevisende, og derudover har sidste sommers store indkøb, Antoine Griezmann, ikke slået til.
Cheftræner Quique Setien må klare sig uden de karantæneramte midtbanespillere Sergio Busquets og Arturo Vidal i returkampen mod Napoli. Umiddelbart ser det ud til, at Sergi Roberto eller den unge Riqui Puig får chancen fra start, i fraværet af de to rutinerede midtbanespillere. Der har været spekulation om, at Setien vil overveje en 3-5-2-formation, hvilket vil sende Griezmann på bænken, men det virker som et stort sats inden Barcelonas vigtigste kamp i sæsonen.
Napoli
Den syditalienske klub sluttede på syvendepladsen i Serie A efter en kaotisk sæson, hvor Carlo Ancelotti blev fyret som cheftræner i efteråret, og erstattet af Gennaro Gattuso.
Napoli spås ikke de helt store chancer for at ekspedere Barcelona ud af Champions League, selvom man kommer til Camp Nou med et hæderligt 1-1-resultat i baggagen. Italienerne er dog muligvis lige en anelse skarpere end spanierne, i kraft af, at den italienske liga først sluttede i weekenden, mens La Liga sluttede for tre uger siden. Napoli sluttede da også sæsonen af med en stærk 3-1-sejr ude over Lazio, så Gattusos tropper rejser til Barcelona med tro på tingene.
Napoli må klare sig uden den skadede Kostas Manolas. Til gengæld er forsvarsgeneralen Kalidou Koulibaly tilbage, efter at senegaleseren sad ude i det første opgør.
Bud på startopstillinger:
Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Semedo, Piqué, Lenglet, Alba – Roberto, de Jong, Rakitic – Messi, Suárez, Griezmann
Napoli (4-3-3): Ospina – Hysaj, Di Lorenzo, Koulibaly, Rui – Ruiz, Demme, Zielinski – Callejon, Mertens, Insigne
Bud på resultat:
Napoli skal nok få forvoldt Barcelonas defensiv lidt problemer, men Barcelona må forventes at spille sig videre til kvartfinalen. Buddet herfra lyder på en 3-1-sejr til Barcelona.
LIVE
TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Overraskende skifte lurer
MEDIE
