Optakt: Barcelona – Napoli

Barcelona har kniven for struben inden lørdagens Champions League-opgør mod Napoli.



Tid: Lørdag klokken 21.00
Sted: Camp Nou
TV: 3+

Holdnyt:
Barcelona
Katalanerne har haft en ganske skuffende sæson, og det er nu kun Champions League, der kan redde Lionel Messi og kompagni fra en større krise. I La Liga kunne Barcelona således ikke hamle op med Real Madrids stabilitet, og derfor blev det blot til en skuffende andenplads. Lionel Messi har haft en stærk sæson, som han plejer, men resten af holdet har ikke præsteret. Defensiven har ikke været overbevisende, og derudover har sidste sommers store indkøb, Antoine Griezmann, ikke slået til. 

Cheftræner Quique Setien må klare sig uden de karantæneramte midtbanespillere Sergio Busquets og Arturo Vidal i returkampen mod Napoli. Umiddelbart ser det ud til, at Sergi Roberto eller den unge Riqui Puig får chancen fra start, i fraværet af de to rutinerede midtbanespillere. Der har været spekulation om, at Setien vil overveje en 3-5-2-formation, hvilket vil sende Griezmann på bænken, men det virker som et stort sats inden Barcelonas vigtigste kamp i sæsonen.

Napoli
Den syditalienske klub sluttede på syvendepladsen i Serie A efter en kaotisk sæson, hvor Carlo Ancelotti blev fyret som cheftræner i efteråret, og erstattet af Gennaro Gattuso. 

Napoli spås ikke de helt store chancer for at ekspedere Barcelona ud af Champions League, selvom man kommer til Camp Nou med et hæderligt 1-1-resultat i baggagen. Italienerne er dog muligvis lige en anelse skarpere end spanierne, i kraft af, at den italienske liga først sluttede i weekenden, mens La Liga sluttede for tre uger siden. Napoli sluttede da også sæsonen af med en stærk 3-1-sejr ude over Lazio, så Gattusos tropper rejser til Barcelona med tro på tingene. 

Napoli må klare sig uden den skadede Kostas Manolas. Til gengæld er forsvarsgeneralen Kalidou Koulibaly tilbage, efter at senegaleseren sad ude i det første opgør. 

Bud på startopstillinger:
Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Semedo, Piqué, Lenglet, Alba – Roberto, de Jong, Rakitic – Messi, Suárez, Griezmann

Napoli (4-3-3): Ospina – Hysaj, Di Lorenzo, Koulibaly, Rui – Ruiz, Demme, Zielinski – Callejon, Mertens, Insigne

Bud på resultat:
Napoli skal nok få forvoldt Barcelonas defensiv lidt problemer, men Barcelona må forventes at spille sig videre til kvartfinalen. Buddet herfra lyder på en 3-1-sejr til Barcelona. 





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Voldsomt skænderi i FC København

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

I chok: ‘Tragikomisk’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

FC Midtjylland – Brøndby IF

Chokpris på Victor Froholdt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Henter kæmpe Superliga-flop

FC Fredericia – Silkeborg IF

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Vejle Boldklub – AGF

Sønderjyske – OB



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

FC København – Randers FC

Viborg FF – FC Nordsjælland

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Traditionsklub henter Stephen Odey

Lamine Yamal med karrierens første

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Vil gøre det onde ved Brøndby

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Arsenal – Chelsea

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Leeds kan lege med mod Man City

– Det er en frustration for os alle

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland