Tid: Lørdag klokken 21.00
Sted: Camp Nou
TV: 3+
Holdnyt:
Barcelona
Katalanerne har haft en ganske skuffende sæson, og det er nu kun Champions League, der kan redde Lionel Messi og kompagni fra en større krise. I La Liga kunne Barcelona således ikke hamle op med Real Madrids stabilitet, og derfor blev det blot til en skuffende andenplads. Lionel Messi har haft en stærk sæson, som han plejer, men resten af holdet har ikke præsteret. Defensiven har ikke været overbevisende, og derudover har sidste sommers store indkøb, Antoine Griezmann, ikke slået til.
Cheftræner Quique Setien må klare sig uden de karantæneramte midtbanespillere Sergio Busquets og Arturo Vidal i returkampen mod Napoli. Umiddelbart ser det ud til, at Sergi Roberto eller den unge Riqui Puig får chancen fra start, i fraværet af de to rutinerede midtbanespillere. Der har været spekulation om, at Setien vil overveje en 3-5-2-formation, hvilket vil sende Griezmann på bænken, men det virker som et stort sats inden Barcelonas vigtigste kamp i sæsonen.
Napoli
Den syditalienske klub sluttede på syvendepladsen i Serie A efter en kaotisk sæson, hvor Carlo Ancelotti blev fyret som cheftræner i efteråret, og erstattet af Gennaro Gattuso.
Napoli spås ikke de helt store chancer for at ekspedere Barcelona ud af Champions League, selvom man kommer til Camp Nou med et hæderligt 1-1-resultat i baggagen. Italienerne er dog muligvis lige en anelse skarpere end spanierne, i kraft af, at den italienske liga først sluttede i weekenden, mens La Liga sluttede for tre uger siden. Napoli sluttede da også sæsonen af med en stærk 3-1-sejr ude over Lazio, så Gattusos tropper rejser til Barcelona med tro på tingene.
Napoli må klare sig uden den skadede Kostas Manolas. Til gengæld er forsvarsgeneralen Kalidou Koulibaly tilbage, efter at senegaleseren sad ude i det første opgør.
Bud på startopstillinger:
Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Semedo, Piqué, Lenglet, Alba – Roberto, de Jong, Rakitic – Messi, Suárez, Griezmann
Napoli (4-3-3): Ospina – Hysaj, Di Lorenzo, Koulibaly, Rui – Ruiz, Demme, Zielinski – Callejon, Mertens, Insigne
Bud på resultat:
Napoli skal nok få forvoldt Barcelonas defensiv lidt problemer, men Barcelona må forventes at spille sig videre til kvartfinalen. Buddet herfra lyder på en 3-1-sejr til Barcelona.
LIVE
TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
INTERVIEW
Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
England – Argentina
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
NYHEDER
