Optakt: Barcelona – Napoli

Barcelona har kniven for struben inden lørdagens Champions League-opgør mod Napoli.



Tid: Lørdag klokken 21.00
Sted: Camp Nou
TV: 3+

Holdnyt:
Barcelona
Katalanerne har haft en ganske skuffende sæson, og det er nu kun Champions League, der kan redde Lionel Messi og kompagni fra en større krise. I La Liga kunne Barcelona således ikke hamle op med Real Madrids stabilitet, og derfor blev det blot til en skuffende andenplads. Lionel Messi har haft en stærk sæson, som han plejer, men resten af holdet har ikke præsteret. Defensiven har ikke været overbevisende, og derudover har sidste sommers store indkøb, Antoine Griezmann, ikke slået til. 

Cheftræner Quique Setien må klare sig uden de karantæneramte midtbanespillere Sergio Busquets og Arturo Vidal i returkampen mod Napoli. Umiddelbart ser det ud til, at Sergi Roberto eller den unge Riqui Puig får chancen fra start, i fraværet af de to rutinerede midtbanespillere. Der har været spekulation om, at Setien vil overveje en 3-5-2-formation, hvilket vil sende Griezmann på bænken, men det virker som et stort sats inden Barcelonas vigtigste kamp i sæsonen.

Napoli
Den syditalienske klub sluttede på syvendepladsen i Serie A efter en kaotisk sæson, hvor Carlo Ancelotti blev fyret som cheftræner i efteråret, og erstattet af Gennaro Gattuso. 

Napoli spås ikke de helt store chancer for at ekspedere Barcelona ud af Champions League, selvom man kommer til Camp Nou med et hæderligt 1-1-resultat i baggagen. Italienerne er dog muligvis lige en anelse skarpere end spanierne, i kraft af, at den italienske liga først sluttede i weekenden, mens La Liga sluttede for tre uger siden. Napoli sluttede da også sæsonen af med en stærk 3-1-sejr ude over Lazio, så Gattusos tropper rejser til Barcelona med tro på tingene. 

Napoli må klare sig uden den skadede Kostas Manolas. Til gengæld er forsvarsgeneralen Kalidou Koulibaly tilbage, efter at senegaleseren sad ude i det første opgør. 

Bud på startopstillinger:
Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Semedo, Piqué, Lenglet, Alba – Roberto, de Jong, Rakitic – Messi, Suárez, Griezmann

Napoli (4-3-3): Ospina – Hysaj, Di Lorenzo, Koulibaly, Rui – Ruiz, Demme, Zielinski – Callejon, Mertens, Insigne

Bud på resultat:
Napoli skal nok få forvoldt Barcelonas defensiv lidt problemer, men Barcelona må forventes at spille sig videre til kvartfinalen. Buddet herfra lyder på en 3-1-sejr til Barcelona. 







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dommerekspert: Glem det, FCK!

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Kommer med frækt bud på dansk mester



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Bayern München lurer på choktransfer

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

AGF kan ende med millionregning, men…

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Liverpool – Brentford

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Kæmpe røgslør af Brøndby