FC Barcelona – PSG

FC Barcelona har det ene ben i Champions League-semifinalen efter 3-2 ude mod PSG i sidste uge. Gør spanierne arbejdet færdigt på hjemmebane?



Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 21:00
Spillested: Estadio Olimpico Lluis Companys
Dommer: Istvan Kovacs
På TV: TV3+

Holdnyt:
FC Barcelona:
Tilskuerne på Parc des Princes fik fuld valuta for pengene i onsdagens første kvartfinale i Champions League, som bød på fem mål og det ene comeback efter det andet.

I et afvekslende opgør gik stillingen fra 0-1 til 2-1 til 2-3, og selvom begge hold havde gode perioder i kampen, var det vel egentlig ganske fortjent, at Barcelona stak afsted med den uhyre vigtige sejr.

Danske Andreas Christensen blev den helt store Barca-helt for en uge siden, da han to minutter efter sin indskiftning i anden halvleg steg til vejrs i feltet og headede spanierne på 3-2. I øvrigt med sin første boldberøring i kampen. Huttelihut!

Desværre for ‘’AC’’ og Barcelona hev danskeren også et gult kort til sig, som sender ham i karantæne til dette opgør.

Spanierne står med det ene ben i Champions League-semifinalen, hvor enten Atletico Madrid eller Dortmund venter, og håbet om at sætte kolorit på en ellers halvskuffende sæson lever dermed i bedste velgående.

Formkurven er stødt opadgående for Barcelona, som er uden nederlag i de seneste 13 kampe på tværs af turneringer, så Xavi og co. må være fortrøstningsfulde inden tirsdagens returopgør.

Udover Andreas Christensen er også Sergi Roberto i karantæne, mens Gavi og Alejandro Balde fortsat ventes ude med skader.

PSG:
Franskmændene har været desperate for succes i Champions League i en del år efterhånden, men foruden sølv i 19/20 og semifinale året efter har jagten på det prestigefulde trofæ mest af alt kastet skuffelser af sig.

I denne omgang er PSG godt nok kommet igennem ottendedelsfinalen, som har været endestationen i de to seneste sæsoner, men er nu i overhængende fare for at ryge ud i kvartfinalen.

Luis Enriques mandskab havde ellers gode perioder i kampen for en uge siden, men Barcelonas gode perioder var længere og bedre, og derfor skal der også bestiges et lille bjerg i Catalonien tirsdag aften, hvis ikke det endnu engang ‘bare’ skal ende med et fransk mesterskab.

Bedømt ud fra første opgør er det selvfølgelig ikke umuligt at få vendt kvartfinalen på hovedet, men det vil kræve langt mere fra superstjernen Mbappe, som blev holdt i ekstremt kort snor for en uge siden. Hvis både ham og Dembele kan ramme topniveauet på samme tid får Barcelona i hvert fald nok at se til.

PSG har Achraf Hakimi tilbage fra karantæne, mens Presnel Kimpembe, Layvin Kurzawa og Sergio Rico igen forventes ude med skader.

Karantæner:
FC Barcelona: Andreas Christensen og Sergi Roberto
PSG: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Kounde, Araujo, Cubarsi, Cancelo – Pedri, Gundogan, De Jong – Yamal, Lewandowski, Raphinha
 
PSG (4-3-3): Donnarumma – Hakimi, Marquinhos, Beraldo, Hernandez – Zaire-Emery, Ruiz, Vitinha – Dembele, Ramos, Mbappe

Dom:
Barcelona og PSG leverede en hæsblæsende, underholdende og afvekslende kamp for en uge siden, og det er svært ikke at forestille sig en lignende omgang tirsdag aften.

Begge mandskaber kan og vil spille offensiv fodbold, og da Barcelona næppe pakker sig hjemme i egen hule, mens PSG skal frem at satse før eller siden, er der forudsætninger for endnu en målfest.

2-2 på Estadio Olimpico Lluis Companys og Barcelona videre til semifinalen.

Spilforslag:
Begge holds scorer og Over 2.5 mål til odds 1.60 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





LIVE

LIVE: FC København henter stortalent

– Der får David at vide, at han er fyret

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Jonas Schwartz lander nyt job



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Medie afslører møde med Deco

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Dansk træner storroses

Reagerer på Brøndby-bombe

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her tager de stor beslutning

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Hjulmand vinder i Hamborg

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dansk milliardær smider 75.000

Langer ud efter trænerlegende

Køber engelsk klub

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Det vil jeg aldrig gøre!

Victor Nelsson topper international impact-liste

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

David Nielsen tæt på fyring

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet