Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 21:00
Spillested: Estadio Olimpico Lluis Companys
Dommer: Istvan Kovacs
På TV: TV3+
Holdnyt:
FC Barcelona:
Tilskuerne på Parc des Princes fik fuld valuta for pengene i onsdagens første kvartfinale i Champions League, som bød på fem mål og det ene comeback efter det andet.
I et afvekslende opgør gik stillingen fra 0-1 til 2-1 til 2-3, og selvom begge hold havde gode perioder i kampen, var det vel egentlig ganske fortjent, at Barcelona stak afsted med den uhyre vigtige sejr.
Danske Andreas Christensen blev den helt store Barca-helt for en uge siden, da han to minutter efter sin indskiftning i anden halvleg steg til vejrs i feltet og headede spanierne på 3-2. I øvrigt med sin første boldberøring i kampen. Huttelihut!
Desværre for ‘’AC’’ og Barcelona hev danskeren også et gult kort til sig, som sender ham i karantæne til dette opgør.
Spanierne står med det ene ben i Champions League-semifinalen, hvor enten Atletico Madrid eller Dortmund venter, og håbet om at sætte kolorit på en ellers halvskuffende sæson lever dermed i bedste velgående.
Formkurven er stødt opadgående for Barcelona, som er uden nederlag i de seneste 13 kampe på tværs af turneringer, så Xavi og co. må være fortrøstningsfulde inden tirsdagens returopgør.
Udover Andreas Christensen er også Sergi Roberto i karantæne, mens Gavi og Alejandro Balde fortsat ventes ude med skader.
PSG:
Franskmændene har været desperate for succes i Champions League i en del år efterhånden, men foruden sølv i 19/20 og semifinale året efter har jagten på det prestigefulde trofæ mest af alt kastet skuffelser af sig.
I denne omgang er PSG godt nok kommet igennem ottendedelsfinalen, som har været endestationen i de to seneste sæsoner, men er nu i overhængende fare for at ryge ud i kvartfinalen.
Luis Enriques mandskab havde ellers gode perioder i kampen for en uge siden, men Barcelonas gode perioder var længere og bedre, og derfor skal der også bestiges et lille bjerg i Catalonien tirsdag aften, hvis ikke det endnu engang ‘bare’ skal ende med et fransk mesterskab.
Bedømt ud fra første opgør er det selvfølgelig ikke umuligt at få vendt kvartfinalen på hovedet, men det vil kræve langt mere fra superstjernen Mbappe, som blev holdt i ekstremt kort snor for en uge siden. Hvis både ham og Dembele kan ramme topniveauet på samme tid får Barcelona i hvert fald nok at se til.
PSG har Achraf Hakimi tilbage fra karantæne, mens Presnel Kimpembe, Layvin Kurzawa og Sergio Rico igen forventes ude med skader.
Karantæner:
FC Barcelona: Andreas Christensen og Sergi Roberto
PSG: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Kounde, Araujo, Cubarsi, Cancelo – Pedri, Gundogan, De Jong – Yamal, Lewandowski, Raphinha
PSG (4-3-3): Donnarumma – Hakimi, Marquinhos, Beraldo, Hernandez – Zaire-Emery, Ruiz, Vitinha – Dembele, Ramos, Mbappe
Dom:
Barcelona og PSG leverede en hæsblæsende, underholdende og afvekslende kamp for en uge siden, og det er svært ikke at forestille sig en lignende omgang tirsdag aften.
Begge mandskaber kan og vil spille offensiv fodbold, og da Barcelona næppe pakker sig hjemme i egen hule, mens PSG skal frem at satse før eller siden, er der forudsætninger for endnu en målfest.
2-2 på Estadio Olimpico Lluis Companys og Barcelona videre til semifinalen.
Spilforslag:
Begge holds scorer og Over 2.5 mål til odds 1.60 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
DAGENS SPILFORSLAG