Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 21:00
Spillested: Estadio Olimpico Lluis Companys
Dommer: Istvan Kovacs
På TV: TV3+
Holdnyt:
FC Barcelona:
Tilskuerne på Parc des Princes fik fuld valuta for pengene i onsdagens første kvartfinale i Champions League, som bød på fem mål og det ene comeback efter det andet.
I et afvekslende opgør gik stillingen fra 0-1 til 2-1 til 2-3, og selvom begge hold havde gode perioder i kampen, var det vel egentlig ganske fortjent, at Barcelona stak afsted med den uhyre vigtige sejr.
Danske Andreas Christensen blev den helt store Barca-helt for en uge siden, da han to minutter efter sin indskiftning i anden halvleg steg til vejrs i feltet og headede spanierne på 3-2. I øvrigt med sin første boldberøring i kampen. Huttelihut!
Desværre for ‘’AC’’ og Barcelona hev danskeren også et gult kort til sig, som sender ham i karantæne til dette opgør.
Spanierne står med det ene ben i Champions League-semifinalen, hvor enten Atletico Madrid eller Dortmund venter, og håbet om at sætte kolorit på en ellers halvskuffende sæson lever dermed i bedste velgående.
Formkurven er stødt opadgående for Barcelona, som er uden nederlag i de seneste 13 kampe på tværs af turneringer, så Xavi og co. må være fortrøstningsfulde inden tirsdagens returopgør.
Udover Andreas Christensen er også Sergi Roberto i karantæne, mens Gavi og Alejandro Balde fortsat ventes ude med skader.
PSG:
Franskmændene har været desperate for succes i Champions League i en del år efterhånden, men foruden sølv i 19/20 og semifinale året efter har jagten på det prestigefulde trofæ mest af alt kastet skuffelser af sig.
I denne omgang er PSG godt nok kommet igennem ottendedelsfinalen, som har været endestationen i de to seneste sæsoner, men er nu i overhængende fare for at ryge ud i kvartfinalen.
Luis Enriques mandskab havde ellers gode perioder i kampen for en uge siden, men Barcelonas gode perioder var længere og bedre, og derfor skal der også bestiges et lille bjerg i Catalonien tirsdag aften, hvis ikke det endnu engang ‘bare’ skal ende med et fransk mesterskab.
Bedømt ud fra første opgør er det selvfølgelig ikke umuligt at få vendt kvartfinalen på hovedet, men det vil kræve langt mere fra superstjernen Mbappe, som blev holdt i ekstremt kort snor for en uge siden. Hvis både ham og Dembele kan ramme topniveauet på samme tid får Barcelona i hvert fald nok at se til.
PSG har Achraf Hakimi tilbage fra karantæne, mens Presnel Kimpembe, Layvin Kurzawa og Sergio Rico igen forventes ude med skader.
Karantæner:
FC Barcelona: Andreas Christensen og Sergi Roberto
PSG: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Kounde, Araujo, Cubarsi, Cancelo – Pedri, Gundogan, De Jong – Yamal, Lewandowski, Raphinha
PSG (4-3-3): Donnarumma – Hakimi, Marquinhos, Beraldo, Hernandez – Zaire-Emery, Ruiz, Vitinha – Dembele, Ramos, Mbappe
Dom:
Barcelona og PSG leverede en hæsblæsende, underholdende og afvekslende kamp for en uge siden, og det er svært ikke at forestille sig en lignende omgang tirsdag aften.
Begge mandskaber kan og vil spille offensiv fodbold, og da Barcelona næppe pakker sig hjemme i egen hule, mens PSG skal frem at satse før eller siden, er der forudsætninger for endnu en målfest.
2-2 på Estadio Olimpico Lluis Companys og Barcelona videre til semifinalen.
Spilforslag:
Begge holds scorer og Over 2.5 mål til odds 1.60 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Her spiller Lasse Schöne i dag
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’