Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 21:00
Spillested: Estadio Olimpico Lluis Companys
Dommer: Istvan Kovacs
På TV: TV3+
Holdnyt:
FC Barcelona:
Tilskuerne på Parc des Princes fik fuld valuta for pengene i onsdagens første kvartfinale i Champions League, som bød på fem mål og det ene comeback efter det andet.
I et afvekslende opgør gik stillingen fra 0-1 til 2-1 til 2-3, og selvom begge hold havde gode perioder i kampen, var det vel egentlig ganske fortjent, at Barcelona stak afsted med den uhyre vigtige sejr.
Danske Andreas Christensen blev den helt store Barca-helt for en uge siden, da han to minutter efter sin indskiftning i anden halvleg steg til vejrs i feltet og headede spanierne på 3-2. I øvrigt med sin første boldberøring i kampen. Huttelihut!
Desværre for ‘’AC’’ og Barcelona hev danskeren også et gult kort til sig, som sender ham i karantæne til dette opgør.
Spanierne står med det ene ben i Champions League-semifinalen, hvor enten Atletico Madrid eller Dortmund venter, og håbet om at sætte kolorit på en ellers halvskuffende sæson lever dermed i bedste velgående.
Formkurven er stødt opadgående for Barcelona, som er uden nederlag i de seneste 13 kampe på tværs af turneringer, så Xavi og co. må være fortrøstningsfulde inden tirsdagens returopgør.
Udover Andreas Christensen er også Sergi Roberto i karantæne, mens Gavi og Alejandro Balde fortsat ventes ude med skader.
PSG:
Franskmændene har været desperate for succes i Champions League i en del år efterhånden, men foruden sølv i 19/20 og semifinale året efter har jagten på det prestigefulde trofæ mest af alt kastet skuffelser af sig.
I denne omgang er PSG godt nok kommet igennem ottendedelsfinalen, som har været endestationen i de to seneste sæsoner, men er nu i overhængende fare for at ryge ud i kvartfinalen.
Luis Enriques mandskab havde ellers gode perioder i kampen for en uge siden, men Barcelonas gode perioder var længere og bedre, og derfor skal der også bestiges et lille bjerg i Catalonien tirsdag aften, hvis ikke det endnu engang ‘bare’ skal ende med et fransk mesterskab.
Bedømt ud fra første opgør er det selvfølgelig ikke umuligt at få vendt kvartfinalen på hovedet, men det vil kræve langt mere fra superstjernen Mbappe, som blev holdt i ekstremt kort snor for en uge siden. Hvis både ham og Dembele kan ramme topniveauet på samme tid får Barcelona i hvert fald nok at se til.
PSG har Achraf Hakimi tilbage fra karantæne, mens Presnel Kimpembe, Layvin Kurzawa og Sergio Rico igen forventes ude med skader.
Karantæner:
FC Barcelona: Andreas Christensen og Sergi Roberto
PSG: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Kounde, Araujo, Cubarsi, Cancelo – Pedri, Gundogan, De Jong – Yamal, Lewandowski, Raphinha
PSG (4-3-3): Donnarumma – Hakimi, Marquinhos, Beraldo, Hernandez – Zaire-Emery, Ruiz, Vitinha – Dembele, Ramos, Mbappe
Dom:
Barcelona og PSG leverede en hæsblæsende, underholdende og afvekslende kamp for en uge siden, og det er svært ikke at forestille sig en lignende omgang tirsdag aften.
Begge mandskaber kan og vil spille offensiv fodbold, og da Barcelona næppe pakker sig hjemme i egen hule, mens PSG skal frem at satse før eller siden, er der forudsætninger for endnu en målfest.
2-2 på Estadio Olimpico Lluis Companys og Barcelona videre til semifinalen.
Spilforslag:
Begge holds scorer og Over 2.5 mål til odds 1.60 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
CUSTOM
Brighton – Liverpool
Benhård Brian Riemer-melding
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
‘Det er dramatisk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Messi rammer gyldent tal
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål