Optakt: FC København – Galatasaray

Galatasaray er kommet godt i gang under den nye træner Roberto Mancini, der har sikret holdet fire sejre i træk, men de mangler et par profiler, når de besøger Parken.



Status:
FC København har aldrig tabt en gruppespilskamp i Champions League på hjemmebane, og den statistik bliver det tirsdag aften Galatasarays opgave at ændre på. Men det bliver med en svækket formation, de skal gøre det.

Førstemålmand Nestor Muslera og superstjernen Wesley Sneijder er nemlig ude med skader, og det betyder, at de må undvære holdets største kreatør og en ekstremt vigtig målmand op til et opgør, hvor også reserven Ufuk Ceylan er skadet, hvorfor Galatasaray må stille op med den bare 22-årige keeper Eray Iscan, der blot har fået enkelte kampe i den tyrkiske liga og aldrig har stået en Champions League-kamp.

Det har FC Københavns målmand Johan Wiland til gengæld. Sidst FCK spillede CL-bold i Parken, lukkede svenskeren ned for Juventus’ angribere i en kamp, hvor københavnerne sikrede sig et enkelt point. Nu er det så op til svenskeren at tage pynten af to andre farlige angribere i form af Didier Drogba og Burak Yilmaz.

Efter tre runder har FC København stadig kun det ene point, de fik mod Juventus, men italienerne har selv blot fået to point, og Galatasaray står noteret for fire. Derfor bliver dette opgør nøglekampen for FC København, hvis de vil bevare muligheden for også at spille europæisk efter nytår. For realistisk set er det svært at forestille sig, at Ståle Solbakkens folk kan få mere end maksimalt ét point ud af de to sidste kampe ude mod Juventus og hjemme mod Real Madrid – også selv om Real Madrid til den tid formentlig er videre.

Form (Liga- og CL-kampe):
FC København: V-V-T-U-V
Galatasaray: T-V-V-V-V

Dom:
FC København tabte for to uger siden med 3-1 i Istanbul i en kamp, hvor de var flere klasser dårligere end Galatasaray i første halvleg, og måske blot én klasse under dem i en anden halvleg, hvor tyrkerne kunne slappe af i vished om, at de reelt havde vundet kampen. FCK har altså revanche til gode og kommer med en 4-0 sejr fra weekenden over FC Nordsjælland, så selvtilliden er i top. Og med ny målmand på kassen kan Galatasaray måske rystes defensivt, hvis Solbakkens folk får lagt det tryk, som det lykkedes at lægge i perioder mod Juventus. Vi tror på endnu et remis på Parkens græs. 2-2.

Spil på kampens resultat 2-2 til odds 15.00 hos TonyBet.com – klik her.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-1-1): Wiland – Jacobsen, Mellberg, Sigurdsson, Bengtsson – Gislason, Claudemir, Delaney, Jørgensen – Vetokele, Braaten

Skader: Ingen
Karantæner: Ingen

Galatasaray (4-4-2): Iscan – Eboué, Khaya, Chedjou, Nounkeu – Bulut, Inan, Melo, Bruma – Drogba, Yilmaz

Skader: Sneijder, Muslera, Ceylan, Altintop, Balta
Karantæner: Ingen

På tv: Tirsdag klokken 20.45 på TV3+

Tjek de seneste spilforslag fra Tipsbladets spilekspert – klik her.





NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu

Thomas Franks afløser revser selvtilliden



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Victor Froholdt bliver matchvinder



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Brøndby IF – Sønderjyske

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Sune Smith-Nielsen færdig



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Mads Hermansen

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Vild udvikling for FC Københavns chancer

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Neestrup afslører reprimande

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Scoringsfattigt i Silkeborg