Optakt: FC København – Galatasaray

Galatasaray er kommet godt i gang under den nye træner Roberto Mancini, der har sikret holdet fire sejre i træk, men de mangler et par profiler, når de besøger Parken.



Status:
FC København har aldrig tabt en gruppespilskamp i Champions League på hjemmebane, og den statistik bliver det tirsdag aften Galatasarays opgave at ændre på. Men det bliver med en svækket formation, de skal gøre det.

Førstemålmand Nestor Muslera og superstjernen Wesley Sneijder er nemlig ude med skader, og det betyder, at de må undvære holdets største kreatør og en ekstremt vigtig målmand op til et opgør, hvor også reserven Ufuk Ceylan er skadet, hvorfor Galatasaray må stille op med den bare 22-årige keeper Eray Iscan, der blot har fået enkelte kampe i den tyrkiske liga og aldrig har stået en Champions League-kamp.

Det har FC Københavns målmand Johan Wiland til gengæld. Sidst FCK spillede CL-bold i Parken, lukkede svenskeren ned for Juventus’ angribere i en kamp, hvor københavnerne sikrede sig et enkelt point. Nu er det så op til svenskeren at tage pynten af to andre farlige angribere i form af Didier Drogba og Burak Yilmaz.

Efter tre runder har FC København stadig kun det ene point, de fik mod Juventus, men italienerne har selv blot fået to point, og Galatasaray står noteret for fire. Derfor bliver dette opgør nøglekampen for FC København, hvis de vil bevare muligheden for også at spille europæisk efter nytår. For realistisk set er det svært at forestille sig, at Ståle Solbakkens folk kan få mere end maksimalt ét point ud af de to sidste kampe ude mod Juventus og hjemme mod Real Madrid – også selv om Real Madrid til den tid formentlig er videre.

Form (Liga- og CL-kampe):
FC København: V-V-T-U-V
Galatasaray: T-V-V-V-V

Dom:
FC København tabte for to uger siden med 3-1 i Istanbul i en kamp, hvor de var flere klasser dårligere end Galatasaray i første halvleg, og måske blot én klasse under dem i en anden halvleg, hvor tyrkerne kunne slappe af i vished om, at de reelt havde vundet kampen. FCK har altså revanche til gode og kommer med en 4-0 sejr fra weekenden over FC Nordsjælland, så selvtilliden er i top. Og med ny målmand på kassen kan Galatasaray måske rystes defensivt, hvis Solbakkens folk får lagt det tryk, som det lykkedes at lægge i perioder mod Juventus. Vi tror på endnu et remis på Parkens græs. 2-2.

Spil på kampens resultat 2-2 til odds 15.00 hos TonyBet.com – klik her.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-1-1): Wiland – Jacobsen, Mellberg, Sigurdsson, Bengtsson – Gislason, Claudemir, Delaney, Jørgensen – Vetokele, Braaten

Skader: Ingen
Karantæner: Ingen

Galatasaray (4-4-2): Iscan – Eboué, Khaya, Chedjou, Nounkeu – Bulut, Inan, Melo, Bruma – Drogba, Yilmaz

Skader: Sneijder, Muslera, Ceylan, Altintop, Balta
Karantæner: Ingen

På tv: Tirsdag klokken 20.45 på TV3+

Tjek de seneste spilforslag fra Tipsbladets spilekspert – klik her.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Så brænder hele København ned’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Nedtur for Højlund og Napoli

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Bo Svensson fremhæver FCK-profil



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fyrer landstræner to måneder før VM

Manchester United sætter Chelsea på plads

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Ringet op af Brøndby-træner

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Kan koste Brøndby flere millioner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

‘Det drømmer alle om’

Det er aldrig sket før

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Fik blackout på Brøndby Stadion



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Steve Cooper storroser stjerne

Chelsea – Manchester United

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

OB siger farvel til seks spillere