Optakt: FC København – Galatasaray

Galatasaray er kommet godt i gang under den nye træner Roberto Mancini, der har sikret holdet fire sejre i træk, men de mangler et par profiler, når de besøger Parken.



Status:
FC København har aldrig tabt en gruppespilskamp i Champions League på hjemmebane, og den statistik bliver det tirsdag aften Galatasarays opgave at ændre på. Men det bliver med en svækket formation, de skal gøre det.

Førstemålmand Nestor Muslera og superstjernen Wesley Sneijder er nemlig ude med skader, og det betyder, at de må undvære holdets største kreatør og en ekstremt vigtig målmand op til et opgør, hvor også reserven Ufuk Ceylan er skadet, hvorfor Galatasaray må stille op med den bare 22-årige keeper Eray Iscan, der blot har fået enkelte kampe i den tyrkiske liga og aldrig har stået en Champions League-kamp.

Det har FC Københavns målmand Johan Wiland til gengæld. Sidst FCK spillede CL-bold i Parken, lukkede svenskeren ned for Juventus’ angribere i en kamp, hvor københavnerne sikrede sig et enkelt point. Nu er det så op til svenskeren at tage pynten af to andre farlige angribere i form af Didier Drogba og Burak Yilmaz.

Efter tre runder har FC København stadig kun det ene point, de fik mod Juventus, men italienerne har selv blot fået to point, og Galatasaray står noteret for fire. Derfor bliver dette opgør nøglekampen for FC København, hvis de vil bevare muligheden for også at spille europæisk efter nytår. For realistisk set er det svært at forestille sig, at Ståle Solbakkens folk kan få mere end maksimalt ét point ud af de to sidste kampe ude mod Juventus og hjemme mod Real Madrid – også selv om Real Madrid til den tid formentlig er videre.

Form (Liga- og CL-kampe):
FC København: V-V-T-U-V
Galatasaray: T-V-V-V-V

Dom:
FC København tabte for to uger siden med 3-1 i Istanbul i en kamp, hvor de var flere klasser dårligere end Galatasaray i første halvleg, og måske blot én klasse under dem i en anden halvleg, hvor tyrkerne kunne slappe af i vished om, at de reelt havde vundet kampen. FCK har altså revanche til gode og kommer med en 4-0 sejr fra weekenden over FC Nordsjælland, så selvtilliden er i top. Og med ny målmand på kassen kan Galatasaray måske rystes defensivt, hvis Solbakkens folk får lagt det tryk, som det lykkedes at lægge i perioder mod Juventus. Vi tror på endnu et remis på Parkens græs. 2-2.

Spil på kampens resultat 2-2 til odds 15.00 hos TonyBet.com – klik her.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-1-1): Wiland – Jacobsen, Mellberg, Sigurdsson, Bengtsson – Gislason, Claudemir, Delaney, Jørgensen – Vetokele, Braaten

Skader: Ingen
Karantæner: Ingen

Galatasaray (4-4-2): Iscan – Eboué, Khaya, Chedjou, Nounkeu – Bulut, Inan, Melo, Bruma – Drogba, Yilmaz

Skader: Sneijder, Muslera, Ceylan, Altintop, Balta
Karantæner: Ingen

På tv: Tirsdag klokken 20.45 på TV3+

Tjek de seneste spilforslag fra Tipsbladets spilekspert – klik her.



Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

I dialog med Brøndby

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Opløftende melding for ‘AC’

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

En kæmpe sejr

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

– Det vil være fuldstændigt magisk

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Helt vild med Oscar Schwartau

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham