Status:
FC København spillede en god kamp mod FC Midtjylland i lørdags, hvor københavnerne endelig kom frem til chancer. Noget, de har haft problemer med tidligere på sæsonen, hvor spilovertaget har været relativt stort, men chancerne er udeblevet.
I de foregående kval-kampe til Champions League mod Shamrock imponerede FCK ikke mod de hidsigt pressende irere, men meget tyder på, at det er en helt anden type spil, der møder dem i aften. Plzen forsvarer dybt på egen halvdel og måske passer det FCK’erne bedre.
Plzen har startet sæsonen i den hjemlige liga med blandede resultater. Fire opint i tre kampe er det blevet til, men senest i fredags slog de Teplice med 2-0. til gengæld må de europæiske resultater have givet selvtillid. Rosenborg er blevet slået i begge kampe og Pyunik fra Armenien blev sendt ud med 9-1 samlet.
Plzen er et hold, der – til forskel fra FCK- har spillet sammen i et par sæsoner, og det lukrerer de på. Stjernen er den 36-årige playmaker Horvath, der især truer med sin gode sparketeknik. Kantspilleren Petrzela er farlige på de omstillinger, som Plzen vil få, når de stiller sig tilbage og forsvarer.
Til gengæld kan FCK glæde sig over midtbaneoprydderen Jiracek, der sidder uden for med karantæne sammen med den europæiske topscorer Bakos. Det er to vigtige spillere for tjekkerne og en stor fordel for FCK at undgå disse spillere.
FCK vil ikke indkassere mål, det er det primære fokus, mens Plzen vil sørge for at undgå et nederlag. Det er første kamp, så ingen af holdene vil satse det hele på en sejr.
Profil:
Med N’Doye i gang har FCK den spiller, der skal til for at afgøre en kamp såvel i Superligaen som i Europa. Det viste han sidste år, hvor det blev til to mål i de seks gruppekampe, og spil af høj international klasse. N’Doye er det åbenlyse valg som kampens profil, men også det rigtige. Han er altafgørende for succes eller fiasko for FCK i aften.
Dom:
Nervøsiteten vil spille ind, der er en klassiker, men det passer. Det vil blive en kamp om, hvor Plzen lokker FCK frem med en dybtliggende bagkæde, og hvor FCK vil forsøge ikke at blive lokket ud af en stærk organisation. Det ender med et resultat, som ingen af parterne vil være lykkelige for. 2-1 til FCK.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2)
Wiland – Thomsen, Ottesen, Zanka, Bengtsson – Bolanos, Kristensen, Grindheim, Claudemir – Diouf, N’Doye
Skader: Vingaard, Frederiksen
Karantæne: Ingen
Viktoria Plzen (4-2-3-1)
Cech – Rajtoral, Cisovsky, Bystron, Limbersky – Horvath, Trapp – Petrzela, Kolar, Pilar – Duris
Skader: Pavlik
Karantæne: Bakos, Jiracek
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
Aldrig set før
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
Julebold? Køb billetter til Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
NYHEDER