Optakt: FC København – Viktoria Plzen

Det er første kamp i play-off runden om adgang til Champions League-gruppespillet, og FCK skal søge det bedste udgangspunkt inden returopgøret.



Status:
FC København spillede en god kamp mod FC Midtjylland i lørdags, hvor københavnerne endelig kom frem til chancer. Noget, de har haft problemer med tidligere på sæsonen, hvor spilovertaget har været relativt stort, men chancerne er udeblevet.

I de foregående kval-kampe til Champions League mod Shamrock imponerede FCK ikke mod de hidsigt pressende irere, men meget tyder på, at det er en helt anden type spil, der møder dem i aften. Plzen forsvarer dybt på egen halvdel og måske passer det FCK’erne bedre.

Plzen har startet sæsonen i den hjemlige liga med blandede resultater. Fire opint i tre kampe er det blevet til, men senest i fredags slog de Teplice med 2-0. til gengæld må de europæiske resultater have givet selvtillid. Rosenborg er blevet slået i begge kampe og Pyunik fra Armenien blev sendt ud med 9-1 samlet.

Plzen er et hold, der – til forskel fra FCK- har spillet sammen i et par sæsoner, og det lukrerer de på. Stjernen er den 36-årige playmaker Horvath, der især truer med sin gode sparketeknik. Kantspilleren Petrzela er farlige på de omstillinger, som Plzen vil få, når de stiller sig tilbage og forsvarer.

Til gengæld kan FCK glæde sig over midtbaneoprydderen Jiracek, der sidder uden for med karantæne sammen med den europæiske topscorer Bakos. Det er to vigtige spillere for tjekkerne og en stor fordel for FCK at undgå disse spillere.

FCK vil ikke indkassere mål, det er det primære fokus, mens Plzen vil sørge for at undgå et nederlag. Det er første kamp, så ingen af holdene vil satse det hele på en sejr.

Profil:
Med N’Doye i gang har FCK den spiller, der skal til for at afgøre en kamp såvel i Superligaen som i Europa. Det viste han sidste år, hvor det blev til to mål i de seks gruppekampe, og spil af høj international klasse. N’Doye er det åbenlyse valg som kampens profil, men også det rigtige. Han er altafgørende for succes eller fiasko for FCK i aften.

Dom:
Nervøsiteten vil spille ind, der er en klassiker, men det passer. Det vil blive en kamp om, hvor Plzen lokker FCK frem med en dybtliggende bagkæde, og hvor FCK vil forsøge ikke at blive lokket ud af en stærk organisation. Det ender med et resultat, som ingen af parterne vil være lykkelige for. 2-1 til FCK.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2)

Wiland – Thomsen, Ottesen, Zanka, Bengtsson – Bolanos, Kristensen, Grindheim, Claudemir – Diouf, N’Doye
Skader: Vingaard, Frederiksen
Karantæne: Ingen

Viktoria Plzen (4-2-3-1)
Cech – Rajtoral, Cisovsky, Bystron, Limbersky – Horvath, Trapp – Petrzela, Kolar, Pilar – Duris
Skader: Pavlik
Karantæne: Bakos, Jiracek





LIVE

TransferLIVE: Kan købe Chiakha til denne pris

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Viaplay deler stor nyhed

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Rekordtransfer?

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Hemmelig samtale med storklub

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Pas på, FCK – de blæser til angreb!



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Chokskifte?

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

FBI Boston fælder dansk rigmand

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?