Optakt: FC København – Viktoria Plzen

Det er første kamp i play-off runden om adgang til Champions League-gruppespillet, og FCK skal søge det bedste udgangspunkt inden returopgøret.



Status:
FC København spillede en god kamp mod FC Midtjylland i lørdags, hvor københavnerne endelig kom frem til chancer. Noget, de har haft problemer med tidligere på sæsonen, hvor spilovertaget har været relativt stort, men chancerne er udeblevet.

I de foregående kval-kampe til Champions League mod Shamrock imponerede FCK ikke mod de hidsigt pressende irere, men meget tyder på, at det er en helt anden type spil, der møder dem i aften. Plzen forsvarer dybt på egen halvdel og måske passer det FCK’erne bedre.

Plzen har startet sæsonen i den hjemlige liga med blandede resultater. Fire opint i tre kampe er det blevet til, men senest i fredags slog de Teplice med 2-0. til gengæld må de europæiske resultater have givet selvtillid. Rosenborg er blevet slået i begge kampe og Pyunik fra Armenien blev sendt ud med 9-1 samlet.

Plzen er et hold, der – til forskel fra FCK- har spillet sammen i et par sæsoner, og det lukrerer de på. Stjernen er den 36-årige playmaker Horvath, der især truer med sin gode sparketeknik. Kantspilleren Petrzela er farlige på de omstillinger, som Plzen vil få, når de stiller sig tilbage og forsvarer.

Til gengæld kan FCK glæde sig over midtbaneoprydderen Jiracek, der sidder uden for med karantæne sammen med den europæiske topscorer Bakos. Det er to vigtige spillere for tjekkerne og en stor fordel for FCK at undgå disse spillere.

FCK vil ikke indkassere mål, det er det primære fokus, mens Plzen vil sørge for at undgå et nederlag. Det er første kamp, så ingen af holdene vil satse det hele på en sejr.

Profil:
Med N’Doye i gang har FCK den spiller, der skal til for at afgøre en kamp såvel i Superligaen som i Europa. Det viste han sidste år, hvor det blev til to mål i de seks gruppekampe, og spil af høj international klasse. N’Doye er det åbenlyse valg som kampens profil, men også det rigtige. Han er altafgørende for succes eller fiasko for FCK i aften.

Dom:
Nervøsiteten vil spille ind, der er en klassiker, men det passer. Det vil blive en kamp om, hvor Plzen lokker FCK frem med en dybtliggende bagkæde, og hvor FCK vil forsøge ikke at blive lokket ud af en stærk organisation. Det ender med et resultat, som ingen af parterne vil være lykkelige for. 2-1 til FCK.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2)

Wiland – Thomsen, Ottesen, Zanka, Bengtsson – Bolanos, Kristensen, Grindheim, Claudemir – Diouf, N’Doye
Skader: Vingaard, Frederiksen
Karantæne: Ingen

Viktoria Plzen (4-2-3-1)
Cech – Rajtoral, Cisovsky, Bystron, Limbersky – Horvath, Trapp – Petrzela, Kolar, Pilar – Duris
Skader: Pavlik
Karantæne: Bakos, Jiracek





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Offentliggøres i dag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Den største genistreg i Superligaen?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

OB – Randers FC

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Steve Cooper storroser stjerne

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’