Status:
FC København spillede en god kamp mod FC Midtjylland i lørdags, hvor københavnerne endelig kom frem til chancer. Noget, de har haft problemer med tidligere på sæsonen, hvor spilovertaget har været relativt stort, men chancerne er udeblevet.
I de foregående kval-kampe til Champions League mod Shamrock imponerede FCK ikke mod de hidsigt pressende irere, men meget tyder på, at det er en helt anden type spil, der møder dem i aften. Plzen forsvarer dybt på egen halvdel og måske passer det FCK’erne bedre.
Plzen har startet sæsonen i den hjemlige liga med blandede resultater. Fire opint i tre kampe er det blevet til, men senest i fredags slog de Teplice med 2-0. til gengæld må de europæiske resultater have givet selvtillid. Rosenborg er blevet slået i begge kampe og Pyunik fra Armenien blev sendt ud med 9-1 samlet.
Plzen er et hold, der – til forskel fra FCK- har spillet sammen i et par sæsoner, og det lukrerer de på. Stjernen er den 36-årige playmaker Horvath, der især truer med sin gode sparketeknik. Kantspilleren Petrzela er farlige på de omstillinger, som Plzen vil få, når de stiller sig tilbage og forsvarer.
Til gengæld kan FCK glæde sig over midtbaneoprydderen Jiracek, der sidder uden for med karantæne sammen med den europæiske topscorer Bakos. Det er to vigtige spillere for tjekkerne og en stor fordel for FCK at undgå disse spillere.
FCK vil ikke indkassere mål, det er det primære fokus, mens Plzen vil sørge for at undgå et nederlag. Det er første kamp, så ingen af holdene vil satse det hele på en sejr.
Profil:
Med N’Doye i gang har FCK den spiller, der skal til for at afgøre en kamp såvel i Superligaen som i Europa. Det viste han sidste år, hvor det blev til to mål i de seks gruppekampe, og spil af høj international klasse. N’Doye er det åbenlyse valg som kampens profil, men også det rigtige. Han er altafgørende for succes eller fiasko for FCK i aften.
Dom:
Nervøsiteten vil spille ind, der er en klassiker, men det passer. Det vil blive en kamp om, hvor Plzen lokker FCK frem med en dybtliggende bagkæde, og hvor FCK vil forsøge ikke at blive lokket ud af en stærk organisation. Det ender med et resultat, som ingen af parterne vil være lykkelige for. 2-1 til FCK.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2)
Wiland – Thomsen, Ottesen, Zanka, Bengtsson – Bolanos, Kristensen, Grindheim, Claudemir – Diouf, N’Doye
Skader: Vingaard, Frederiksen
Karantæne: Ingen
Viktoria Plzen (4-2-3-1)
Cech – Rajtoral, Cisovsky, Bystron, Limbersky – Horvath, Trapp – Petrzela, Kolar, Pilar – Duris
Skader: Pavlik
Karantæne: Bakos, Jiracek
INTERVIEW
Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
Fælder dom over Victor Froholdt
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
– Velkommen hjem Andreas Christensen
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’