Optakt: FC København – Viktoria Plzen

Det er første kamp i play-off runden om adgang til Champions League-gruppespillet, og FCK skal søge det bedste udgangspunkt inden returopgøret.



Status:
FC København spillede en god kamp mod FC Midtjylland i lørdags, hvor københavnerne endelig kom frem til chancer. Noget, de har haft problemer med tidligere på sæsonen, hvor spilovertaget har været relativt stort, men chancerne er udeblevet.

I de foregående kval-kampe til Champions League mod Shamrock imponerede FCK ikke mod de hidsigt pressende irere, men meget tyder på, at det er en helt anden type spil, der møder dem i aften. Plzen forsvarer dybt på egen halvdel og måske passer det FCK’erne bedre.

Plzen har startet sæsonen i den hjemlige liga med blandede resultater. Fire opint i tre kampe er det blevet til, men senest i fredags slog de Teplice med 2-0. til gengæld må de europæiske resultater have givet selvtillid. Rosenborg er blevet slået i begge kampe og Pyunik fra Armenien blev sendt ud med 9-1 samlet.

Plzen er et hold, der – til forskel fra FCK- har spillet sammen i et par sæsoner, og det lukrerer de på. Stjernen er den 36-årige playmaker Horvath, der især truer med sin gode sparketeknik. Kantspilleren Petrzela er farlige på de omstillinger, som Plzen vil få, når de stiller sig tilbage og forsvarer.

Til gengæld kan FCK glæde sig over midtbaneoprydderen Jiracek, der sidder uden for med karantæne sammen med den europæiske topscorer Bakos. Det er to vigtige spillere for tjekkerne og en stor fordel for FCK at undgå disse spillere.

FCK vil ikke indkassere mål, det er det primære fokus, mens Plzen vil sørge for at undgå et nederlag. Det er første kamp, så ingen af holdene vil satse det hele på en sejr.

Profil:
Med N’Doye i gang har FCK den spiller, der skal til for at afgøre en kamp såvel i Superligaen som i Europa. Det viste han sidste år, hvor det blev til to mål i de seks gruppekampe, og spil af høj international klasse. N’Doye er det åbenlyse valg som kampens profil, men også det rigtige. Han er altafgørende for succes eller fiasko for FCK i aften.

Dom:
Nervøsiteten vil spille ind, der er en klassiker, men det passer. Det vil blive en kamp om, hvor Plzen lokker FCK frem med en dybtliggende bagkæde, og hvor FCK vil forsøge ikke at blive lokket ud af en stærk organisation. Det ender med et resultat, som ingen af parterne vil være lykkelige for. 2-1 til FCK.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2)

Wiland – Thomsen, Ottesen, Zanka, Bengtsson – Bolanos, Kristensen, Grindheim, Claudemir – Diouf, N’Doye
Skader: Vingaard, Frederiksen
Karantæne: Ingen

Viktoria Plzen (4-2-3-1)
Cech – Rajtoral, Cisovsky, Bystron, Limbersky – Horvath, Trapp – Petrzela, Kolar, Pilar – Duris
Skader: Pavlik
Karantæne: Bakos, Jiracek





‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

FC Nordsjælland – Sønderjyske



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Højlund med helterolle for Napoli

FC Midtjylland og FC København brager sammen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Silkeborg IF – Viborg FF

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Brøndby IF – Randers FC

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Mener FC København det fortsat alvorligt?

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Brian Riemer giver råd til storklub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Tæt på utrolig kamprekord

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Ny kæmpe nedtur for Frank

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’