Status:
FC København spillede en god kamp mod FC Midtjylland i lørdags, hvor københavnerne endelig kom frem til chancer. Noget, de har haft problemer med tidligere på sæsonen, hvor spilovertaget har været relativt stort, men chancerne er udeblevet.
I de foregående kval-kampe til Champions League mod Shamrock imponerede FCK ikke mod de hidsigt pressende irere, men meget tyder på, at det er en helt anden type spil, der møder dem i aften. Plzen forsvarer dybt på egen halvdel og måske passer det FCK’erne bedre.
Plzen har startet sæsonen i den hjemlige liga med blandede resultater. Fire opint i tre kampe er det blevet til, men senest i fredags slog de Teplice med 2-0. til gengæld må de europæiske resultater have givet selvtillid. Rosenborg er blevet slået i begge kampe og Pyunik fra Armenien blev sendt ud med 9-1 samlet.
Plzen er et hold, der – til forskel fra FCK- har spillet sammen i et par sæsoner, og det lukrerer de på. Stjernen er den 36-årige playmaker Horvath, der især truer med sin gode sparketeknik. Kantspilleren Petrzela er farlige på de omstillinger, som Plzen vil få, når de stiller sig tilbage og forsvarer.
Til gengæld kan FCK glæde sig over midtbaneoprydderen Jiracek, der sidder uden for med karantæne sammen med den europæiske topscorer Bakos. Det er to vigtige spillere for tjekkerne og en stor fordel for FCK at undgå disse spillere.
FCK vil ikke indkassere mål, det er det primære fokus, mens Plzen vil sørge for at undgå et nederlag. Det er første kamp, så ingen af holdene vil satse det hele på en sejr.
Profil:
Med N’Doye i gang har FCK den spiller, der skal til for at afgøre en kamp såvel i Superligaen som i Europa. Det viste han sidste år, hvor det blev til to mål i de seks gruppekampe, og spil af høj international klasse. N’Doye er det åbenlyse valg som kampens profil, men også det rigtige. Han er altafgørende for succes eller fiasko for FCK i aften.
Dom:
Nervøsiteten vil spille ind, der er en klassiker, men det passer. Det vil blive en kamp om, hvor Plzen lokker FCK frem med en dybtliggende bagkæde, og hvor FCK vil forsøge ikke at blive lokket ud af en stærk organisation. Det ender med et resultat, som ingen af parterne vil være lykkelige for. 2-1 til FCK.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2)
Wiland – Thomsen, Ottesen, Zanka, Bengtsson – Bolanos, Kristensen, Grindheim, Claudemir – Diouf, N’Doye
Skader: Vingaard, Frederiksen
Karantæne: Ingen
Viktoria Plzen (4-2-3-1)
Cech – Rajtoral, Cisovsky, Bystron, Limbersky – Horvath, Trapp – Petrzela, Kolar, Pilar – Duris
Skader: Pavlik
Karantæne: Bakos, Jiracek
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Danske stjerner kan være fortid
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
EKSKLUSIVT