Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 21:00
Spillested: Stadio Olimpico, Rom
Dommer: Francois Letexier
På TV: TV3+
Holdnyt:
Lazio:
Italienerne fik formentlig lidt sved på panden, da mægtige Bayern München blev trukket op af bowlen som modstander i Champions League-ottendedelsfinalen. Tyskerne rammer dog langt fra topniveau for tiden, og der må derfor spire et lille håb hos Gustav Isaksen og co. inden onsdagens opgør hjemme i Rom.
Lad det dog være sagt med det samme; Lazio har ikke gang i nogen særlig god sæson. Sidste sæsons Serie A-sølvvindere har været på slingrekurs i store dele af sæsonen, og indtager da også blot en aktuel ottendeplads i den hjemlige liga.
Italienerne spillede sig dog forholdsvist sikkert videre fra gruppespillet i Champions League med fire point flere end et ellers stærkt Feyenoord-mandskab og med fire færre end Atletico Madrid.
Gustav Isaksen er startet inde for Lazio i de tre seneste kampe, og forventes også at indtage højrekanten til dette opgør efter en fornem præstation i weekend mod Cagliari.
Maurizio Sarri råder over en stort set skadesfri trup til opgøret. Eneste fravær forventes at være Patric, mens Zaccagni formentlig når at blive klar nok til en plads på bænken.
Bayern München:
Trænersædet brænder under Thomas Tuchel efter weekendens 3-0 nederlag i Bundesliga-topbraget mod Leverkusen, som med sejren øgede forspringet i toppen af rækken til fem point.
Bayern München er selvfølgelig stadig klare favoritter til at besejre Lazio over 180 minutter, men den tyske storklub har været en skygge af dem selv i indeværende sæson, og befinder sig efterhånden i lidt af en krise.
Det står dog ikke værre til end, at tyskerne klart vandt Champions Leagues Gruppe A med otte point ned til FCK på andenpladsen. Pointhøsten var formidabel, men spillet på banen lod også her en del tilbage at ønske.
Tuchel må undvære en hel håndfuld spillere til onsdagens opgør, da Coman, Davies, Laimer, Sarr og Gnabry alle sidder ude med skader.
Karantæner:
Lazio: Ingen
Bayern München: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lazio (4-3-3): Provedel – Marusic, Romagnoli, Gila, Hysaj – Guendouzi, Vecino, Luis Alberto – Isaksen, Immobile, Felipe Anderson
Bayern München (4-2-3-1): Neuer – Mazraoui, Upamecano, Kim, Guerreiro – Kimmich, Goretzka – Sane, Muller, Musiala – Kane
Dom:
Bayern Münchens defensiv har den seneste tid været hullet som en schweizerost. Tyskerne indkasserede tre gange mod Leverkusen i weekenden, mens det også blev til mål imod i de tre foregående ligakampe samt i fire af de seks gruppespilskampe i Champions League.
Lazio er giftige på omstillinger, og hvis Tuchels mandskab som forventet kommer buldrende for at revanchere weekendens nederlag, skal der nok bliver plads til Isaksen og co. den anden vej. Italienerne scorede i alle gruppespillets tre hjemmekampe, og det bør der også være muligheder for mod Bayerns vakkelvorne defensiv. Dommen lyder på en målrig affære. 2-2.

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller

FC København-handel er gået i hårdknude

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Afvist af United

Skandale! I har givet op, DBU

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Hård AGF-afsked

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

– Det virker bare lidt mærkeligt

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Afsløring: Horsens i millionhandel

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Kold krig i ni måneder

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Transfernyt: OB henter tysk angriber

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Jagter tidligere Superliga-stjerne

De viser Brøndby og FCM i Europa

Bundesliga-angriber flytter til Århus

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer