Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 21:00
Spillested: Stadio Olimpico, Rom
Dommer: Francois Letexier
På TV: TV3+
Holdnyt:
Lazio:
Italienerne fik formentlig lidt sved på panden, da mægtige Bayern München blev trukket op af bowlen som modstander i Champions League-ottendedelsfinalen. Tyskerne rammer dog langt fra topniveau for tiden, og der må derfor spire et lille håb hos Gustav Isaksen og co. inden onsdagens opgør hjemme i Rom.
Lad det dog være sagt med det samme; Lazio har ikke gang i nogen særlig god sæson. Sidste sæsons Serie A-sølvvindere har været på slingrekurs i store dele af sæsonen, og indtager da også blot en aktuel ottendeplads i den hjemlige liga.
Italienerne spillede sig dog forholdsvist sikkert videre fra gruppespillet i Champions League med fire point flere end et ellers stærkt Feyenoord-mandskab og med fire færre end Atletico Madrid.
Gustav Isaksen er startet inde for Lazio i de tre seneste kampe, og forventes også at indtage højrekanten til dette opgør efter en fornem præstation i weekend mod Cagliari.
Maurizio Sarri råder over en stort set skadesfri trup til opgøret. Eneste fravær forventes at være Patric, mens Zaccagni formentlig når at blive klar nok til en plads på bænken.
Bayern München:
Trænersædet brænder under Thomas Tuchel efter weekendens 3-0 nederlag i Bundesliga-topbraget mod Leverkusen, som med sejren øgede forspringet i toppen af rækken til fem point.
Bayern München er selvfølgelig stadig klare favoritter til at besejre Lazio over 180 minutter, men den tyske storklub har været en skygge af dem selv i indeværende sæson, og befinder sig efterhånden i lidt af en krise.
Det står dog ikke værre til end, at tyskerne klart vandt Champions Leagues Gruppe A med otte point ned til FCK på andenpladsen. Pointhøsten var formidabel, men spillet på banen lod også her en del tilbage at ønske.
Tuchel må undvære en hel håndfuld spillere til onsdagens opgør, da Coman, Davies, Laimer, Sarr og Gnabry alle sidder ude med skader.
Karantæner:
Lazio: Ingen
Bayern München: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lazio (4-3-3): Provedel – Marusic, Romagnoli, Gila, Hysaj – Guendouzi, Vecino, Luis Alberto – Isaksen, Immobile, Felipe Anderson
Bayern München (4-2-3-1): Neuer – Mazraoui, Upamecano, Kim, Guerreiro – Kimmich, Goretzka – Sane, Muller, Musiala – Kane
Dom:
Bayern Münchens defensiv har den seneste tid været hullet som en schweizerost. Tyskerne indkasserede tre gange mod Leverkusen i weekenden, mens det også blev til mål imod i de tre foregående ligakampe samt i fire af de seks gruppespilskampe i Champions League.
Lazio er giftige på omstillinger, og hvis Tuchels mandskab som forventet kommer buldrende for at revanchere weekendens nederlag, skal der nok bliver plads til Isaksen og co. den anden vej. Italienerne scorede i alle gruppespillets tre hjemmekampe, og det bør der også være muligheder for mod Bayerns vakkelvorne defensiv. Dommen lyder på en målrig affære. 2-2.

Afsløring: Kæmpe bombe – Wolfsburg henter Eriksen

Landsholdslegende: Det er afgørende for Eriksen

Eriksen glæder sig til Wolfsburg-eventyr

Thomas Gravesen er på Wegovy

I chok over Christian Eriksen

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

– De to kan blive ligeså gode som Pogacar og jeg

Så mange millioner tjener Kasper Hjulmand

Frederik Birk vil ikke sige farvel endnu

Svenske landsholdsstjerner sender åbent brev

Det kan blive galt eller genialt for Eriksen

Én kamp i FCK – nu er han på storklubs andethold

Genforening? ‘Christian Eriksen er fantastisk’

15-årig kom på banen for FC København

Smider han det? ‘Kan godt ende med at ske’

– Frederik Birk blev efterladt fuldstændig alene

Floppede: – En tung og træt omgang traktorfodbold

Kritiserer trio: De har ikke grebet chancen

Glimrende for Vingegaard – nu venter skæbnedag

Bekræfter vanvittigt Superliga-rygte

Sory Kaba blev meldt færdig – vender retur hertil

Afslører: Her var første møde med Steve Cooper

Danskers transferdrama: Gemte sig på hotelværelse

Brøndby-bombe: Guardiola ville have det svært

Skal han også til Brøndby?

Vingegaard elsker et godt glas vin

– FCK har det ‘nemmeste’ program

Efter drama: Chok-fyring i Premier League

‘En utilgivelig dansk lussing’

Stjerner vilde med ‘fantastisk’ ny Brøndby-træner

Positive ting overskygger fyringer

Alt, du skal vide om Eriksens nye klub

God Eriksen-besked: ‘Han får bedre tilbud snart’

Utilfreds Vingegaard sender opfordring

Dybt imponeret over dansk stjerne

Afslører stor tro på AGF

Et godt transfervindue, men…

Her er Brøndbys modstander i pokalturneringen

Stjerne slagtes: ‘Værste transfer i 20 år’

Tottenhams største genistreg

Vingegaard åben for særlig aftale

Afviser store klubber for at tage til Brøndby

Afslører: Bød på FC København-angriber

Henter storklub Christian Eriksen?

Vild med dansk kæmpetransfer: ‘Jeg elsker ham’

Afvist af Kasper Dolberg

Taber første kamp efter måneders pause

Fyrværkeri i Randers koster FCK dyrt

‘Pludselig vil det forhåbentlig eksplodere’

Brøndby præsenterer ny assistent

Viktor Axelsen får comeback

Martin Braithwaite i nyt projekt – hyldes af fans

Kan lukke 32 års VM-tørke

Kvindelandsholdet tilbage i Parken

Vild Ronaldo-forudsigelse