Optakt: Napoli – Barcelona

Den står på en formsvag duel onsdag aften i Champions League-ottendedelsfinalen, når de italienske mestre Napoli tager imod de spanske mestre fra Barcelona.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 21:00
Spillested: Stadio Diego Armando Maradona, Napoli
Dommer: Felix Zwayer
På TV: TV3+

Holdnyt:
Napoli:
Højt at flyve, dybt at falde. Napoli henrykte fodbold-Europa i sidste sæson med fremragende offensiv fodbold, der tilmed blev krydret med klubbens første mesterskab siden 89/90-sæsonen, og et flot run i Champions League, hvor de nåede kvartfinalen.

I indeværende sæson er det dog kun gået én vej. Succes-træneren Spalletti forlod klubben i sommer, og først har Rudi Garcia og siden Walter Mazzarri kæmpet gevaldigt med at få holdet til at præstere på samme høje klinge.

Aktuelt indtager Napoli en skuffende niendeplads i Serie A, og weekendens 1-1’er i hjemmekampen mod Genoa fik bægeret til at flyde over for den iltre klubpræsident De Laurentiis, som mandag aften fyrede Mazzarri. Afløseren er Francesco Calzona, som også står i spidsen for det slovenske landshold. 

Calzona og Napoli får et gevaldigt boost denne gang, da topscorer Osimhen forventes at være klar til en startplads efter at have misset de seneste syv ligakampe i en kombination af karantæne og AFCON.

Der er ingen skader hos værterne, der dog må se bort fra Zielinski og Dendoncker, som ikke er del af Champions League-truppen.

Barcelona:
Der er måske ikke lige så meget krise over det hos Barcelona som hos Napoli, men det nærmer sig. Gæsterne kæmper med både spil og resultater, og er aktuelt milevidt fra sidste sæsons niveau. Hvilket også kan aflæses i La Liga-tabellen, hvor der er otte point op til Real Madrid.

Xavi har annonceret, at han til sommer stopper som træner for Barcelona, men bedømt ud fra de seneste mange præstationer, kunne det se ud som om, at der var brug for en frisk start allerede nu.

I weekenden leverede Barcelona endnu en undervældende indsats ude mod Celta Vigo, hvor sejren først blev sikret dybt inde i tillægstiden på en straffescoring af Lewandowski. Polakken brændte faktisk i første omgang, men fik et forsøg mere, da målmanden var gået for tidligt.

Joao Felix når muligvis at blive klar nok til en plads på bænken, til gengæld må Xavi med større sikkerhed undvære Ferran Torres, Gavi, Balde, Alonso og Sergi Roberto.

Danske Andreas Christensen forventes af spanske medier at starte på den centrale midtbane.

Karantæner:
Napoli: Ingen
Barcelona: Ingen

Bud på startopstillinger:
Napoli (4-3-3): Meret; Di Lorenzo, Rrahmani, Jesus, Mario Rui – Anguissa, Lobotka, Traorè – Politano, Osimhen, Kvaratskhelia

Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Koundé, Araujo, Martinez, Cancelo –  De Jong, Christensen, Gündogan – Pedri, Lewandowski, Yamal

Dom:
Det er svært at spå om to mandskaber, som har været så utilregnelige som tilfældet har været det med Napoli og Barcelona i denne sæson.

Pilen peger nok mest spaniernes vej med Napolis forfærdelige form in mente, men Xavis mandskab kommer i problemer i stort set alle kampe for tiden, og derfor bør der også være chancer for, at tilbagevendte Osimhen kan bide fra sig.

Barcelona har indkasseret mål i ni af de seneste 10 ligakampe, så der er grobund for mål i begge ender i den første ottendedelsfinale på Stadio Diego Armando Maradona. 2-2.






– Det er jeg mest bekymret for

Stort medie køber rettigheder til FCK mod Brøndby

Tysk storklub på plads til FCK-kamp i Vejle

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

Frank mødt af massive buh-råb

Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’

Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

Vejle forværrer FCK’s krise

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Sådan kollapsede det mellem FCK og Pione Sisto

Nu vil han snart score et mål for Brøndby

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Superliga-klub: Forhandlingerne er strandet

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

Sen udligning sikrer AaB point i Hvidovre

Viborg FF isolerer FC Fredericia under stregen

AGF – Sønderjyske

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Sydsiden tom i aften: ‘Vi tænker meget på det’

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Skifter fire mand fra London-massakren

Dansk dommer får ros stor ros

Voldsomme rygter i udlandet

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Arbejder på køb af William Osula

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Valgte Manchester United over Real Madrid

Schjelderup har delt ulovlig video: Jeg får en dom

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Vejle-træner: Det møder FCK trods alt ikke her

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Randers FC – FC Midtjylland

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Her kan du se Brøndby IF mod FC Nordsjælland

Vejle Boldklub – FC København

Fantastisk for Danmark: Han er klar igen

Nikolas Nartey: ‘Der er ingen grænser for Noah’

Professorer: Stadionleje i Fredericia ulovligt

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Søvndyssende søndag i Stuttgart

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub