Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 21:00
Spillested: Estadio Santiago Bernabeu, Madrid
Dommer: Francois Letexier
På TV: TV3+
Holdnyt:
Real Madrid:
Der er flere store Champions League-brag på menuen i kvartfinalerne, men opgøret mellem de to seneste sæsoners vindere, Real Madrid og Manchester City, løber med præmien for den største af slagsen.
For Real Madrid er der revanche til gode, når de tirsdag aften igen står overfor Manchester City i Champions League. I sidste sæson blev spanierne nemlig sat eftertrykkeligt til vægs i semifinalen, som bød på et klart samlet nederlag på 5-1.
Det er dog ikke ensbetydende med, at de er uden chancer i denne omgang. Anført af en fuldkommen formidabel Jude Bellingham har ’Los Blancos’ nemlig været inde i en flot udvikling i denne sæson.
I ordinær spilletid har madrilenerne tabt én sølle kamp ud af 42 mulige. Det er allerede blevet til ét trofæ med sejr i den spanske Super Cup, i Champions League-gruppespillet strøg de lige igennem med lutter sejre, og i La Liga ligger de særdeles lunt i svinget til at snuppe mesterskabet.
Ancelottis tropper må være pumpet op med selvtillid inden mødet med Manchester City!
Værterne må til dette opgør undvære langtidsskadede David Alaba og Thibaut Courtois, men til gengæld gjorde Eder Militao comeback senest efter lang tid på skadesbænken.
Manchester City:
De forsvarende Champions League-vindere fra Manchester er bookmakernes klareste favoritter til at løbe med ’pokalen med de store ører’ igen i denne sæson, og det er der ikke så meget at sige til med det niveau som Guardiolas tropper har vist i de seneste sæsoner.
FCK’s overmænd har gjort rent bord i denne udgave af Champions League med otte sejre ud af otte mulige, mens de i Premier League indtager tredjepladsen med ét point op til Arsenal og Liverpool.
Manchester City er uden nederlag i de seneste 25 kampe på tværs af turneringer, og selvom det jo er fuldkommen forrygende, så er det værd at bemærke, at de i Premier League ikke er lykkedes med at besejre de to andre guldbejlere i nu fire forsøg.
Kan ’The Citizens’ ramme det topniveau, som der skal til for at gøre det med af med Real Madrid for anden sæson i streg? Særligt Kevin De Bruyne har været strålende og ventes at spille en nøglerolle.
Manchester City må undvære Kyle Walker, som holdt Vinicius i kort snor i sidste sæsons semifinaler, mens Nathan Ake og Josko Gvardiol ligeledes forventes ude.
Karantæner:
Real Madrid: Ingen
Manchester City: Ingen
Bud på startopstillinger:
Real Madrid (4-3-1-2): Lunin – Carvajal, Rüdiger, Nacho, Mendy – Valverde, Tchouameni, Kroos – Bellingham – Vinicius, Rodrygo
Manchester City (4-3-3): Ederson – Lewis, Stones, Dias, Akanji – Kovacic, Rodri, De Bruyne – Silva, Haaland, Foden
Dom:
Real Madrid tabte fortjent til Manchester City i sidste sæsons Champions League-semifinale. Det er dog værd at bemærke, at det første opgør på Bernabeu endte 1-1, og at spanierne ved den lejlighed var mere end på omgangshøjde med englænderne rent spillemæssigt.
Ancelottis mandskab har taget skridt frem siden sidst, mens Manchester City ikke har virket lige så skrækindjagende i denne sæson som de gjorde i fjor.
Læg dertil, at Real Madrid kommer til opgøret med halvanden uges hvile i stængerne i modsætning til Guardiolas tropper, som i samme periode har spillet to ligakampe.
Jævnbyrdig forestilling i vente. 2-1 til hjemmeholdet.
Spilforslag:
Real Madrid eller uafgjort til odds 1.54 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
NYHEDER
Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
TOPNYHED
Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
NYHEDER