Real Madrid – Manchester City

Der venter et ordentligt brag i Madrid tirsdag aften, når de to Champions League-favoritter, Real Madrid og Manchester City, spiller den første af to kvartfinaler.



Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 21:00
Spillested: Estadio Santiago Bernabeu, Madrid
Dommer: Francois Letexier
På TV: TV3+

Holdnyt:
Real Madrid:
Der er flere store Champions League-brag på menuen i kvartfinalerne, men opgøret mellem de to seneste sæsoners vindere, Real Madrid og Manchester City, løber med præmien for den største af slagsen.

For Real Madrid er der revanche til gode, når de tirsdag aften igen står overfor Manchester City i Champions League. I sidste sæson blev spanierne nemlig sat eftertrykkeligt til vægs i semifinalen, som bød på et klart samlet nederlag på 5-1.

Det er dog ikke ensbetydende med, at de er uden chancer i denne omgang. Anført af en fuldkommen formidabel Jude Bellingham har ’Los Blancos’ nemlig været inde i en flot udvikling i denne sæson.

I ordinær spilletid har madrilenerne tabt én sølle kamp ud af 42 mulige. Det er allerede blevet til ét trofæ med sejr i den spanske Super Cup, i Champions League-gruppespillet strøg de lige igennem med lutter sejre, og i La Liga ligger de særdeles lunt i svinget til at snuppe mesterskabet.

Ancelottis tropper må være pumpet op med selvtillid inden mødet med Manchester City!

Værterne må til dette opgør undvære langtidsskadede David Alaba og Thibaut Courtois, men til gengæld gjorde Eder Militao comeback senest efter lang tid på skadesbænken.

Manchester City:
De forsvarende Champions League-vindere fra Manchester er bookmakernes klareste favoritter til at løbe med ’pokalen med de store ører’ igen i denne sæson, og det er der ikke så meget at sige til med det niveau som Guardiolas tropper har vist i de seneste sæsoner.

FCK’s overmænd har gjort rent bord i denne udgave af Champions League med otte sejre ud af otte mulige, mens de i Premier League indtager tredjepladsen med ét point op til Arsenal og Liverpool.

Manchester City er uden nederlag i de seneste 25 kampe på tværs af turneringer, og selvom det jo er fuldkommen forrygende, så er det værd at bemærke, at de i Premier League ikke er lykkedes med at besejre de to andre guldbejlere i nu fire forsøg. 

Kan ’The Citizens’ ramme det topniveau, som der skal til for at gøre det med af med Real Madrid for anden sæson i streg? Særligt Kevin De Bruyne har været strålende og ventes at spille en nøglerolle. 

Manchester City må undvære Kyle Walker, som holdt Vinicius i kort snor i sidste sæsons semifinaler, mens Nathan Ake og Josko Gvardiol ligeledes forventes ude. 

Karantæner:
Real Madrid: Ingen
Manchester City: Ingen

Bud på startopstillinger:
Real Madrid (4-3-1-2): Lunin – Carvajal, Rüdiger, Nacho, Mendy – Valverde, Tchouameni, Kroos – Bellingham – Vinicius, Rodrygo

Manchester City (4-3-3): Ederson – Lewis, Stones, Dias, Akanji – Kovacic, Rodri, De Bruyne – Silva, Haaland, Foden

Dom:
Real Madrid tabte fortjent til Manchester City i sidste sæsons Champions League-semifinale. Det er dog værd at bemærke, at det første opgør på Bernabeu endte 1-1, og at spanierne ved den lejlighed var mere end på omgangshøjde med englænderne rent spillemæssigt.

Ancelottis mandskab har taget skridt frem siden sidst, mens Manchester City ikke har virket lige så skrækindjagende i denne sæson som de gjorde i fjor.

Læg dertil, at Real Madrid kommer til opgøret med halvanden uges hvile i stængerne i modsætning til Guardiolas tropper, som i samme periode har spillet to ligakampe.

Jævnbyrdig forestilling i vente. 2-1 til hjemmeholdet.

Spilforslag:
Real Madrid eller uafgjort til odds 1.54 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Her er FC Københavns vej i Europa

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

De er tilbage i Premier League

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

FC København kan få Jens Stage-millioner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Fulham – Newcastle

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Brøndby fyrer Steve Cooper

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK