Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 21:00
Spillested: Estadio Santiago Bernabeu, Madrid
Dommer: Francois Letexier
På TV: TV3+
Holdnyt:
Real Madrid:
Der er flere store Champions League-brag på menuen i kvartfinalerne, men opgøret mellem de to seneste sæsoners vindere, Real Madrid og Manchester City, løber med præmien for den største af slagsen.
For Real Madrid er der revanche til gode, når de tirsdag aften igen står overfor Manchester City i Champions League. I sidste sæson blev spanierne nemlig sat eftertrykkeligt til vægs i semifinalen, som bød på et klart samlet nederlag på 5-1.
Det er dog ikke ensbetydende med, at de er uden chancer i denne omgang. Anført af en fuldkommen formidabel Jude Bellingham har ’Los Blancos’ nemlig været inde i en flot udvikling i denne sæson.
I ordinær spilletid har madrilenerne tabt én sølle kamp ud af 42 mulige. Det er allerede blevet til ét trofæ med sejr i den spanske Super Cup, i Champions League-gruppespillet strøg de lige igennem med lutter sejre, og i La Liga ligger de særdeles lunt i svinget til at snuppe mesterskabet.
Ancelottis tropper må være pumpet op med selvtillid inden mødet med Manchester City!
Værterne må til dette opgør undvære langtidsskadede David Alaba og Thibaut Courtois, men til gengæld gjorde Eder Militao comeback senest efter lang tid på skadesbænken.
Manchester City:
De forsvarende Champions League-vindere fra Manchester er bookmakernes klareste favoritter til at løbe med ’pokalen med de store ører’ igen i denne sæson, og det er der ikke så meget at sige til med det niveau som Guardiolas tropper har vist i de seneste sæsoner.
FCK’s overmænd har gjort rent bord i denne udgave af Champions League med otte sejre ud af otte mulige, mens de i Premier League indtager tredjepladsen med ét point op til Arsenal og Liverpool.
Manchester City er uden nederlag i de seneste 25 kampe på tværs af turneringer, og selvom det jo er fuldkommen forrygende, så er det værd at bemærke, at de i Premier League ikke er lykkedes med at besejre de to andre guldbejlere i nu fire forsøg.
Kan ’The Citizens’ ramme det topniveau, som der skal til for at gøre det med af med Real Madrid for anden sæson i streg? Særligt Kevin De Bruyne har været strålende og ventes at spille en nøglerolle.
Manchester City må undvære Kyle Walker, som holdt Vinicius i kort snor i sidste sæsons semifinaler, mens Nathan Ake og Josko Gvardiol ligeledes forventes ude.
Karantæner:
Real Madrid: Ingen
Manchester City: Ingen
Bud på startopstillinger:
Real Madrid (4-3-1-2): Lunin – Carvajal, Rüdiger, Nacho, Mendy – Valverde, Tchouameni, Kroos – Bellingham – Vinicius, Rodrygo
Manchester City (4-3-3): Ederson – Lewis, Stones, Dias, Akanji – Kovacic, Rodri, De Bruyne – Silva, Haaland, Foden
Dom:
Real Madrid tabte fortjent til Manchester City i sidste sæsons Champions League-semifinale. Det er dog værd at bemærke, at det første opgør på Bernabeu endte 1-1, og at spanierne ved den lejlighed var mere end på omgangshøjde med englænderne rent spillemæssigt.
Ancelottis mandskab har taget skridt frem siden sidst, mens Manchester City ikke har virket lige så skrækindjagende i denne sæson som de gjorde i fjor.
Læg dertil, at Real Madrid kommer til opgøret med halvanden uges hvile i stængerne i modsætning til Guardiolas tropper, som i samme periode har spillet to ligakampe.
Jævnbyrdig forestilling i vente. 2-1 til hjemmeholdet.
Spilforslag:
Real Madrid eller uafgjort til odds 1.54 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Officielt: Midtjylland forlænger med profil
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
David Nielsen har sagt op
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Giver to spillere livstidskarantæne
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
I forhandlinger med Nartey
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
FC København skriver kontrakt med juvel
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
MEDIE