Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 21:00
Spillested: Estadio Santiago Bernabeu, Madrid
Dommer: Francois Letexier
På TV: TV3+
Holdnyt:
Real Madrid:
Der er flere store Champions League-brag på menuen i kvartfinalerne, men opgøret mellem de to seneste sæsoners vindere, Real Madrid og Manchester City, løber med præmien for den største af slagsen.
For Real Madrid er der revanche til gode, når de tirsdag aften igen står overfor Manchester City i Champions League. I sidste sæson blev spanierne nemlig sat eftertrykkeligt til vægs i semifinalen, som bød på et klart samlet nederlag på 5-1.
Det er dog ikke ensbetydende med, at de er uden chancer i denne omgang. Anført af en fuldkommen formidabel Jude Bellingham har ’Los Blancos’ nemlig været inde i en flot udvikling i denne sæson.
I ordinær spilletid har madrilenerne tabt én sølle kamp ud af 42 mulige. Det er allerede blevet til ét trofæ med sejr i den spanske Super Cup, i Champions League-gruppespillet strøg de lige igennem med lutter sejre, og i La Liga ligger de særdeles lunt i svinget til at snuppe mesterskabet.
Ancelottis tropper må være pumpet op med selvtillid inden mødet med Manchester City!
Værterne må til dette opgør undvære langtidsskadede David Alaba og Thibaut Courtois, men til gengæld gjorde Eder Militao comeback senest efter lang tid på skadesbænken.
Manchester City:
De forsvarende Champions League-vindere fra Manchester er bookmakernes klareste favoritter til at løbe med ’pokalen med de store ører’ igen i denne sæson, og det er der ikke så meget at sige til med det niveau som Guardiolas tropper har vist i de seneste sæsoner.
FCK’s overmænd har gjort rent bord i denne udgave af Champions League med otte sejre ud af otte mulige, mens de i Premier League indtager tredjepladsen med ét point op til Arsenal og Liverpool.
Manchester City er uden nederlag i de seneste 25 kampe på tværs af turneringer, og selvom det jo er fuldkommen forrygende, så er det værd at bemærke, at de i Premier League ikke er lykkedes med at besejre de to andre guldbejlere i nu fire forsøg.
Kan ’The Citizens’ ramme det topniveau, som der skal til for at gøre det med af med Real Madrid for anden sæson i streg? Særligt Kevin De Bruyne har været strålende og ventes at spille en nøglerolle.
Manchester City må undvære Kyle Walker, som holdt Vinicius i kort snor i sidste sæsons semifinaler, mens Nathan Ake og Josko Gvardiol ligeledes forventes ude.
Karantæner:
Real Madrid: Ingen
Manchester City: Ingen
Bud på startopstillinger:
Real Madrid (4-3-1-2): Lunin – Carvajal, Rüdiger, Nacho, Mendy – Valverde, Tchouameni, Kroos – Bellingham – Vinicius, Rodrygo
Manchester City (4-3-3): Ederson – Lewis, Stones, Dias, Akanji – Kovacic, Rodri, De Bruyne – Silva, Haaland, Foden
Dom:
Real Madrid tabte fortjent til Manchester City i sidste sæsons Champions League-semifinale. Det er dog værd at bemærke, at det første opgør på Bernabeu endte 1-1, og at spanierne ved den lejlighed var mere end på omgangshøjde med englænderne rent spillemæssigt.
Ancelottis mandskab har taget skridt frem siden sidst, mens Manchester City ikke har virket lige så skrækindjagende i denne sæson som de gjorde i fjor.
Læg dertil, at Real Madrid kommer til opgøret med halvanden uges hvile i stængerne i modsætning til Guardiolas tropper, som i samme periode har spillet to ligakampe.
Jævnbyrdig forestilling i vente. 2-1 til hjemmeholdet.
Spilforslag:
Real Madrid eller uafgjort til odds 1.54 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
EKSKLUSIVT
Peter Løvenkrands scorer flot aftale
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
NYHEDER
– Jeg var mega ked af det
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
NYHEDER
Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
KARAKTERER
Vanvittige scener i Parken!
NYHEDER
Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
TOPNYHED
Riemer afviser: Det vil være panikagtigt
TOPNYHED
Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
NYHEDER
Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation
NYHEDER
Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland
TOPNYHED
Riemer: Usikkert om Højlund starter inde
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
Forventer friske danskere efter fiasko
Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’
NYHEDER
Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen
NYHEDER