Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 21:00
Spillested: Estadio Santiago Bernabeu, Madrid
Dommer: Francois Letexier
På TV: TV3+
Holdnyt:
Real Madrid:
Der er flere store Champions League-brag på menuen i kvartfinalerne, men opgøret mellem de to seneste sæsoners vindere, Real Madrid og Manchester City, løber med præmien for den største af slagsen.
For Real Madrid er der revanche til gode, når de tirsdag aften igen står overfor Manchester City i Champions League. I sidste sæson blev spanierne nemlig sat eftertrykkeligt til vægs i semifinalen, som bød på et klart samlet nederlag på 5-1.
Det er dog ikke ensbetydende med, at de er uden chancer i denne omgang. Anført af en fuldkommen formidabel Jude Bellingham har ’Los Blancos’ nemlig været inde i en flot udvikling i denne sæson.
I ordinær spilletid har madrilenerne tabt én sølle kamp ud af 42 mulige. Det er allerede blevet til ét trofæ med sejr i den spanske Super Cup, i Champions League-gruppespillet strøg de lige igennem med lutter sejre, og i La Liga ligger de særdeles lunt i svinget til at snuppe mesterskabet.
Ancelottis tropper må være pumpet op med selvtillid inden mødet med Manchester City!
Værterne må til dette opgør undvære langtidsskadede David Alaba og Thibaut Courtois, men til gengæld gjorde Eder Militao comeback senest efter lang tid på skadesbænken.
Manchester City:
De forsvarende Champions League-vindere fra Manchester er bookmakernes klareste favoritter til at løbe med ’pokalen med de store ører’ igen i denne sæson, og det er der ikke så meget at sige til med det niveau som Guardiolas tropper har vist i de seneste sæsoner.
FCK’s overmænd har gjort rent bord i denne udgave af Champions League med otte sejre ud af otte mulige, mens de i Premier League indtager tredjepladsen med ét point op til Arsenal og Liverpool.
Manchester City er uden nederlag i de seneste 25 kampe på tværs af turneringer, og selvom det jo er fuldkommen forrygende, så er det værd at bemærke, at de i Premier League ikke er lykkedes med at besejre de to andre guldbejlere i nu fire forsøg.
Kan ’The Citizens’ ramme det topniveau, som der skal til for at gøre det med af med Real Madrid for anden sæson i streg? Særligt Kevin De Bruyne har været strålende og ventes at spille en nøglerolle.
Manchester City må undvære Kyle Walker, som holdt Vinicius i kort snor i sidste sæsons semifinaler, mens Nathan Ake og Josko Gvardiol ligeledes forventes ude.
Karantæner:
Real Madrid: Ingen
Manchester City: Ingen
Bud på startopstillinger:
Real Madrid (4-3-1-2): Lunin – Carvajal, Rüdiger, Nacho, Mendy – Valverde, Tchouameni, Kroos – Bellingham – Vinicius, Rodrygo
Manchester City (4-3-3): Ederson – Lewis, Stones, Dias, Akanji – Kovacic, Rodri, De Bruyne – Silva, Haaland, Foden
Dom:
Real Madrid tabte fortjent til Manchester City i sidste sæsons Champions League-semifinale. Det er dog værd at bemærke, at det første opgør på Bernabeu endte 1-1, og at spanierne ved den lejlighed var mere end på omgangshøjde med englænderne rent spillemæssigt.
Ancelottis mandskab har taget skridt frem siden sidst, mens Manchester City ikke har virket lige så skrækindjagende i denne sæson som de gjorde i fjor.
Læg dertil, at Real Madrid kommer til opgøret med halvanden uges hvile i stængerne i modsætning til Guardiolas tropper, som i samme periode har spillet to ligakampe.
Jævnbyrdig forestilling i vente. 2-1 til hjemmeholdet.
Spilforslag:
Real Madrid eller uafgjort til odds 1.54 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
OPTAKT
AGF – OB
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
HELT VILDT
‘De går amok!’
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER