Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 21:00
Spillested: Estadio Santiago Bernabeu, Madrid
Dommer: Francois Letexier
På TV: TV3+
Holdnyt:
Real Madrid:
Der er flere store Champions League-brag på menuen i kvartfinalerne, men opgøret mellem de to seneste sæsoners vindere, Real Madrid og Manchester City, løber med præmien for den største af slagsen.
For Real Madrid er der revanche til gode, når de tirsdag aften igen står overfor Manchester City i Champions League. I sidste sæson blev spanierne nemlig sat eftertrykkeligt til vægs i semifinalen, som bød på et klart samlet nederlag på 5-1.
Det er dog ikke ensbetydende med, at de er uden chancer i denne omgang. Anført af en fuldkommen formidabel Jude Bellingham har ’Los Blancos’ nemlig været inde i en flot udvikling i denne sæson.
I ordinær spilletid har madrilenerne tabt én sølle kamp ud af 42 mulige. Det er allerede blevet til ét trofæ med sejr i den spanske Super Cup, i Champions League-gruppespillet strøg de lige igennem med lutter sejre, og i La Liga ligger de særdeles lunt i svinget til at snuppe mesterskabet.
Ancelottis tropper må være pumpet op med selvtillid inden mødet med Manchester City!
Værterne må til dette opgør undvære langtidsskadede David Alaba og Thibaut Courtois, men til gengæld gjorde Eder Militao comeback senest efter lang tid på skadesbænken.
Manchester City:
De forsvarende Champions League-vindere fra Manchester er bookmakernes klareste favoritter til at løbe med ’pokalen med de store ører’ igen i denne sæson, og det er der ikke så meget at sige til med det niveau som Guardiolas tropper har vist i de seneste sæsoner.
FCK’s overmænd har gjort rent bord i denne udgave af Champions League med otte sejre ud af otte mulige, mens de i Premier League indtager tredjepladsen med ét point op til Arsenal og Liverpool.
Manchester City er uden nederlag i de seneste 25 kampe på tværs af turneringer, og selvom det jo er fuldkommen forrygende, så er det værd at bemærke, at de i Premier League ikke er lykkedes med at besejre de to andre guldbejlere i nu fire forsøg.
Kan ’The Citizens’ ramme det topniveau, som der skal til for at gøre det med af med Real Madrid for anden sæson i streg? Særligt Kevin De Bruyne har været strålende og ventes at spille en nøglerolle.
Manchester City må undvære Kyle Walker, som holdt Vinicius i kort snor i sidste sæsons semifinaler, mens Nathan Ake og Josko Gvardiol ligeledes forventes ude.
Karantæner:
Real Madrid: Ingen
Manchester City: Ingen
Bud på startopstillinger:
Real Madrid (4-3-1-2): Lunin – Carvajal, Rüdiger, Nacho, Mendy – Valverde, Tchouameni, Kroos – Bellingham – Vinicius, Rodrygo
Manchester City (4-3-3): Ederson – Lewis, Stones, Dias, Akanji – Kovacic, Rodri, De Bruyne – Silva, Haaland, Foden
Dom:
Real Madrid tabte fortjent til Manchester City i sidste sæsons Champions League-semifinale. Det er dog værd at bemærke, at det første opgør på Bernabeu endte 1-1, og at spanierne ved den lejlighed var mere end på omgangshøjde med englænderne rent spillemæssigt.
Ancelottis mandskab har taget skridt frem siden sidst, mens Manchester City ikke har virket lige så skrækindjagende i denne sæson som de gjorde i fjor.
Læg dertil, at Real Madrid kommer til opgøret med halvanden uges hvile i stængerne i modsætning til Guardiolas tropper, som i samme periode har spillet to ligakampe.
Jævnbyrdig forestilling i vente. 2-1 til hjemmeholdet.
Spilforslag:
Real Madrid eller uafgjort til odds 1.54 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
FC København-boss i smuttur
TOPNYHED