Optakt: Zilina – Marseille

Der er masser på spil for begge manskaber, når der spilles Champions League i Slovakiet onsdag aften.



Zilina – Marseille
Pod Dubnom, onsdag kl. 20.45


Status:
Zilinas bekendtskab med Champions League har hidtil været ligeså hårdt, som det var formodet, men seneste rundes nederlag i Marseille viste dog, at holdet er vokset med opgaven. Både træner Pavel Hapal og anfører Robert Jez udtalte ved den lejlighed, at de ikke havde opgivet håbet om at sætte sig på tredjepladsen i gruppen, og hvis det ønske skal gå opfyldelse, må en sejr være et krav i hjemmekampen mod Marseille.

Det franske storhold har omvendt også en gulerod foran sig, da Spartak Moskva på andenpladsen kun er tre point foran, og samtidig møder Chelsea ude i denne runde. Tilmed har Deschamps tropper vist storform på det seneste i den franske liga, hvor holdet aktuelt indtager en tredjeplads, så selvtilliden og motivationen synes at gå hånd i hånd i denne sammenhæng.

Nøglespiller:
Hos udeholdet har specielt Loic Remy været en oplevelse. Den nytilkomne offensivspiller fra Nice er gået direkte ind i startopstillingen for Marseille, hvor han både som afslutter og oplægger har været eminent i denne sæson.

X-faktor:
Det ligner sidste skud i bøssen for Zilina, og de vil med al sandsynlighed blive båret frem på det lille tætpakkede stadion, hvis kapacitet rækker til godt 10.000 tilskuere. Det kan vise sig at blive den afgørende faktor, der skaber sensationen.

Dom:
For alt andet end lige vil det være et mindre mirakel, hvis slovakkerne henter en sejr mod det stjernebesatte Marseille-mandskab, der tilmed har alt at spille for. 2-0 til de franske favoritter.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Mål fra både Faraoner og Aussies

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Et ‘angreb’ på Superligaen

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

– Schwartau-handel giver ingen mening

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Schweiz – Algeriet

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Portugal – Kroatien

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Tullberg teaser for transfer

Her kan man se La Liga fremover

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

AGF-scoop: Hijackede transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Argentina – Kap Verde

USA – Bosnien-Hercegovina