Optakt: Zilina – Marseille

Der er masser på spil for begge manskaber, når der spilles Champions League i Slovakiet onsdag aften.



Zilina – Marseille
Pod Dubnom, onsdag kl. 20.45


Status:
Zilinas bekendtskab med Champions League har hidtil været ligeså hårdt, som det var formodet, men seneste rundes nederlag i Marseille viste dog, at holdet er vokset med opgaven. Både træner Pavel Hapal og anfører Robert Jez udtalte ved den lejlighed, at de ikke havde opgivet håbet om at sætte sig på tredjepladsen i gruppen, og hvis det ønske skal gå opfyldelse, må en sejr være et krav i hjemmekampen mod Marseille.

Det franske storhold har omvendt også en gulerod foran sig, da Spartak Moskva på andenpladsen kun er tre point foran, og samtidig møder Chelsea ude i denne runde. Tilmed har Deschamps tropper vist storform på det seneste i den franske liga, hvor holdet aktuelt indtager en tredjeplads, så selvtilliden og motivationen synes at gå hånd i hånd i denne sammenhæng.

Nøglespiller:
Hos udeholdet har specielt Loic Remy været en oplevelse. Den nytilkomne offensivspiller fra Nice er gået direkte ind i startopstillingen for Marseille, hvor han både som afslutter og oplægger har været eminent i denne sæson.

X-faktor:
Det ligner sidste skud i bøssen for Zilina, og de vil med al sandsynlighed blive båret frem på det lille tætpakkede stadion, hvis kapacitet rækker til godt 10.000 tilskuere. Det kan vise sig at blive den afgørende faktor, der skaber sensationen.

Dom:
For alt andet end lige vil det være et mindre mirakel, hvis slovakkerne henter en sejr mod det stjernebesatte Marseille-mandskab, der tilmed har alt at spille for. 2-0 til de franske favoritter.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

José Mourinho vil have dansk stjerne

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

UEFA med vild ændring

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Sats på disse ni spillere, FCK!

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark