Optakt: Zilina – Marseille

Der er masser på spil for begge manskaber, når der spilles Champions League i Slovakiet onsdag aften.



Zilina – Marseille
Pod Dubnom, onsdag kl. 20.45


Status:
Zilinas bekendtskab med Champions League har hidtil været ligeså hårdt, som det var formodet, men seneste rundes nederlag i Marseille viste dog, at holdet er vokset med opgaven. Både træner Pavel Hapal og anfører Robert Jez udtalte ved den lejlighed, at de ikke havde opgivet håbet om at sætte sig på tredjepladsen i gruppen, og hvis det ønske skal gå opfyldelse, må en sejr være et krav i hjemmekampen mod Marseille.

Det franske storhold har omvendt også en gulerod foran sig, da Spartak Moskva på andenpladsen kun er tre point foran, og samtidig møder Chelsea ude i denne runde. Tilmed har Deschamps tropper vist storform på det seneste i den franske liga, hvor holdet aktuelt indtager en tredjeplads, så selvtilliden og motivationen synes at gå hånd i hånd i denne sammenhæng.

Nøglespiller:
Hos udeholdet har specielt Loic Remy været en oplevelse. Den nytilkomne offensivspiller fra Nice er gået direkte ind i startopstillingen for Marseille, hvor han både som afslutter og oplægger har været eminent i denne sæson.

X-faktor:
Det ligner sidste skud i bøssen for Zilina, og de vil med al sandsynlighed blive båret frem på det lille tætpakkede stadion, hvis kapacitet rækker til godt 10.000 tilskuere. Det kan vise sig at blive den afgørende faktor, der skaber sensationen.

Dom:
For alt andet end lige vil det være et mindre mirakel, hvis slovakkerne henter en sejr mod det stjernebesatte Marseille-mandskab, der tilmed har alt at spille for. 2-0 til de franske favoritter.





Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Uventet skifte?

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-træner tilknytter agent

De vil have Rashford

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Jagter tidligere AGF’er