Optakt: Zilina – Marseille

Der er masser på spil for begge manskaber, når der spilles Champions League i Slovakiet onsdag aften.



Zilina – Marseille
Pod Dubnom, onsdag kl. 20.45


Status:
Zilinas bekendtskab med Champions League har hidtil været ligeså hårdt, som det var formodet, men seneste rundes nederlag i Marseille viste dog, at holdet er vokset med opgaven. Både træner Pavel Hapal og anfører Robert Jez udtalte ved den lejlighed, at de ikke havde opgivet håbet om at sætte sig på tredjepladsen i gruppen, og hvis det ønske skal gå opfyldelse, må en sejr være et krav i hjemmekampen mod Marseille.

Det franske storhold har omvendt også en gulerod foran sig, da Spartak Moskva på andenpladsen kun er tre point foran, og samtidig møder Chelsea ude i denne runde. Tilmed har Deschamps tropper vist storform på det seneste i den franske liga, hvor holdet aktuelt indtager en tredjeplads, så selvtilliden og motivationen synes at gå hånd i hånd i denne sammenhæng.

Nøglespiller:
Hos udeholdet har specielt Loic Remy været en oplevelse. Den nytilkomne offensivspiller fra Nice er gået direkte ind i startopstillingen for Marseille, hvor han både som afslutter og oplægger har været eminent i denne sæson.

X-faktor:
Det ligner sidste skud i bøssen for Zilina, og de vil med al sandsynlighed blive båret frem på det lille tætpakkede stadion, hvis kapacitet rækker til godt 10.000 tilskuere. Det kan vise sig at blive den afgørende faktor, der skaber sensationen.

Dom:
For alt andet end lige vil det være et mindre mirakel, hvis slovakkerne henter en sejr mod det stjernebesatte Marseille-mandskab, der tilmed har alt at spille for. 2-0 til de franske favoritter.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Færdig: Nu er han rejst til København

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Hold nu kæft, hvor er han god!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Teaser for ny AGF-aftale

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Arsenal – Burnley

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF sluttede af med et brag

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Her er FC Nordsjællands vej i Europa