Optakt: Zilina – Marseille

Der er masser på spil for begge manskaber, når der spilles Champions League i Slovakiet onsdag aften.



Zilina – Marseille
Pod Dubnom, onsdag kl. 20.45


Status:
Zilinas bekendtskab med Champions League har hidtil været ligeså hårdt, som det var formodet, men seneste rundes nederlag i Marseille viste dog, at holdet er vokset med opgaven. Både træner Pavel Hapal og anfører Robert Jez udtalte ved den lejlighed, at de ikke havde opgivet håbet om at sætte sig på tredjepladsen i gruppen, og hvis det ønske skal gå opfyldelse, må en sejr være et krav i hjemmekampen mod Marseille.

Det franske storhold har omvendt også en gulerod foran sig, da Spartak Moskva på andenpladsen kun er tre point foran, og samtidig møder Chelsea ude i denne runde. Tilmed har Deschamps tropper vist storform på det seneste i den franske liga, hvor holdet aktuelt indtager en tredjeplads, så selvtilliden og motivationen synes at gå hånd i hånd i denne sammenhæng.

Nøglespiller:
Hos udeholdet har specielt Loic Remy været en oplevelse. Den nytilkomne offensivspiller fra Nice er gået direkte ind i startopstillingen for Marseille, hvor han både som afslutter og oplægger har været eminent i denne sæson.

X-faktor:
Det ligner sidste skud i bøssen for Zilina, og de vil med al sandsynlighed blive båret frem på det lille tætpakkede stadion, hvis kapacitet rækker til godt 10.000 tilskuere. Det kan vise sig at blive den afgørende faktor, der skaber sensationen.

Dom:
For alt andet end lige vil det være et mindre mirakel, hvis slovakkerne henter en sejr mod det stjernebesatte Marseille-mandskab, der tilmed har alt at spille for. 2-0 til de franske favoritter.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Paraguay – Frankrig

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Australien – Egypten

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Argentina – Kap Verde

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren