Optimistisk Neestrup: Derfor har vi en chance

Selvom Manchester City er verdens bedste hold, er Pep Guardiolas mandskab ikke uden svagheder. Sådan lyder det fra Jacob Neestrup, der tirsdag aften vil se den samme mentalitet, som FCK-spillerne viste i efterårets gruppekampe.



PARKEN (Tipsbladet): Efter et par minutters forsinkelse kommer de ind og tager plads på scenen foran et proppet presserum. 

Rasmus Falk og Viktor Claesson med seriøse miner, cheftræner Jacob Neestrup i en lidt mere smilende udgave. 

I morgen aften spiller FC København en af de største kampe i klubbens historie, når de forsvarende Champions League-vindere fra Manchester City kommer på besøg i Parken. 

Og selvom det på mange måder ligner en umulig opgave mod Pep Guardiolas superhold, så er Jacob Neestrup ikke i tvivl om, at Manchester City også har svagheder, selvom de er verdens bedste hold. 

– Alle hold har styrker og svagheder. Og uanset hvor store og små de er, så har man i hvert fald altid en chance. Jeg vil ikke komme specifikt ind på det (Citys svagheder, red.). Jeg tror, at den største mulighed ligger i at være os selv. Vi spiller med det samme mindset, som vi har gjort i de seks gruppespilskampe.

– Vi ved godt, at det er et rigtigt, rigtigt godt hold, vi skal spille mod i morgen. Men ligesom med Galatasaray, Bayern München og Manchester United, så har de også kun to fødder og to ben, ligesom vores dygtige spillere. Så vi spiller vores mulighed, og den er til stede.

Alle hold har styrker og svagheder. Og uanset hvor store og små de er, så har man i hvert fald altid en chance.

Jacob Neestrup
Cheftræner, FC København

Og hvad er så succeskritieriet for FC København mod Erling Haaland, Kevin De Bruyne og de øvrige superstjerner? Her lægger Jacob Neestrup ikke skjul på, at det vil være en succes for 'Løverne' at undgå et nederlag.

– Det perfekte resultat er en sejr. Et godt resultat er jo en uafgjort. Og så er det klart, at du kan levere en god præstation uden at nå i mål med resultatet.

– Min pointe er bare, at vi spiller kampen ud fra præcis samme præmis som de seks gruppespilskampe. Det er der vores mulighed ligger, siger Jacob Neestrup. 

Tirsdagens Champions League-ottendedelsfinale mellem FC København og Manchester City sparkes i gang klokken 21.00. Returkampen spilles i Manchester onsdag den 6. marts.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

I svime over Højlund

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Vild udtalelse om Nathan Trott

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Samler informationer om FCK’er

Medie peger på FC København



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Superliga-stortalenter topper international liste

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Manchester United jagter Liverpool-profil



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Trods krise: Freder Superliga-træner

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

– Det er absolut bekymrende!

Brøndby henter stort målmandstalent



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Han skal jo være Brøndby-mand

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Forlænger med stortalent

‘Det var forfærdeligt at se på!’

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Celtic – Stuttgart

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Benfica – Real Madrid

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz