Optimistisk Neestrup: Derfor har vi en chance

Selvom Manchester City er verdens bedste hold, er Pep Guardiolas mandskab ikke uden svagheder. Sådan lyder det fra Jacob Neestrup, der tirsdag aften vil se den samme mentalitet, som FCK-spillerne viste i efterårets gruppekampe.



PARKEN (Tipsbladet): Efter et par minutters forsinkelse kommer de ind og tager plads på scenen foran et proppet presserum. 

Rasmus Falk og Viktor Claesson med seriøse miner, cheftræner Jacob Neestrup i en lidt mere smilende udgave. 

I morgen aften spiller FC København en af de største kampe i klubbens historie, når de forsvarende Champions League-vindere fra Manchester City kommer på besøg i Parken. 

Og selvom det på mange måder ligner en umulig opgave mod Pep Guardiolas superhold, så er Jacob Neestrup ikke i tvivl om, at Manchester City også har svagheder, selvom de er verdens bedste hold. 

– Alle hold har styrker og svagheder. Og uanset hvor store og små de er, så har man i hvert fald altid en chance. Jeg vil ikke komme specifikt ind på det (Citys svagheder, red.). Jeg tror, at den største mulighed ligger i at være os selv. Vi spiller med det samme mindset, som vi har gjort i de seks gruppespilskampe.

– Vi ved godt, at det er et rigtigt, rigtigt godt hold, vi skal spille mod i morgen. Men ligesom med Galatasaray, Bayern München og Manchester United, så har de også kun to fødder og to ben, ligesom vores dygtige spillere. Så vi spiller vores mulighed, og den er til stede.

Alle hold har styrker og svagheder. Og uanset hvor store og små de er, så har man i hvert fald altid en chance.

Jacob Neestrup
Cheftræner, FC København

Og hvad er så succeskritieriet for FC København mod Erling Haaland, Kevin De Bruyne og de øvrige superstjerner? Her lægger Jacob Neestrup ikke skjul på, at det vil være en succes for 'Løverne' at undgå et nederlag.

– Det perfekte resultat er en sejr. Et godt resultat er jo en uafgjort. Og så er det klart, at du kan levere en god præstation uden at nå i mål med resultatet.

– Min pointe er bare, at vi spiller kampen ud fra præcis samme præmis som de seks gruppespilskampe. Det er der vores mulighed ligger, siger Jacob Neestrup. 

Tirsdagens Champions League-ottendedelsfinale mellem FC København og Manchester City sparkes i gang klokken 21.00. Returkampen spilles i Manchester onsdag den 6. marts.



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Afviser millionbud fra Brøndby

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Peter Schmeichel taget på sengen

Bekræfter FC København-historie

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United