Optimistisk Neestrup: Derfor har vi en chance

Selvom Manchester City er verdens bedste hold, er Pep Guardiolas mandskab ikke uden svagheder. Sådan lyder det fra Jacob Neestrup, der tirsdag aften vil se den samme mentalitet, som FCK-spillerne viste i efterårets gruppekampe.



PARKEN (Tipsbladet): Efter et par minutters forsinkelse kommer de ind og tager plads på scenen foran et proppet presserum. 

Rasmus Falk og Viktor Claesson med seriøse miner, cheftræner Jacob Neestrup i en lidt mere smilende udgave. 

I morgen aften spiller FC København en af de største kampe i klubbens historie, når de forsvarende Champions League-vindere fra Manchester City kommer på besøg i Parken. 

Og selvom det på mange måder ligner en umulig opgave mod Pep Guardiolas superhold, så er Jacob Neestrup ikke i tvivl om, at Manchester City også har svagheder, selvom de er verdens bedste hold. 

– Alle hold har styrker og svagheder. Og uanset hvor store og små de er, så har man i hvert fald altid en chance. Jeg vil ikke komme specifikt ind på det (Citys svagheder, red.). Jeg tror, at den største mulighed ligger i at være os selv. Vi spiller med det samme mindset, som vi har gjort i de seks gruppespilskampe.

– Vi ved godt, at det er et rigtigt, rigtigt godt hold, vi skal spille mod i morgen. Men ligesom med Galatasaray, Bayern München og Manchester United, så har de også kun to fødder og to ben, ligesom vores dygtige spillere. Så vi spiller vores mulighed, og den er til stede.

Alle hold har styrker og svagheder. Og uanset hvor store og små de er, så har man i hvert fald altid en chance.

Jacob Neestrup
Cheftræner, FC København

Og hvad er så succeskritieriet for FC København mod Erling Haaland, Kevin De Bruyne og de øvrige superstjerner? Her lægger Jacob Neestrup ikke skjul på, at det vil være en succes for 'Løverne' at undgå et nederlag.

– Det perfekte resultat er en sejr. Et godt resultat er jo en uafgjort. Og så er det klart, at du kan levere en god præstation uden at nå i mål med resultatet.

– Min pointe er bare, at vi spiller kampen ud fra præcis samme præmis som de seks gruppespilskampe. Det er der vores mulighed ligger, siger Jacob Neestrup. 

Tirsdagens Champions League-ottendedelsfinale mellem FC København og Manchester City sparkes i gang klokken 21.00. Returkampen spilles i Manchester onsdag den 6. marts.





Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’


Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Han er ny cheftræner for Real Madrid

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Ny cheftræner stort set på plads i United

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Meldes på vej mod nyt skifte

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Afviser millionbud fra Brøndby

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Mareridt for FC Augsburg

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Mohamed Daramy vender tilbage

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

FCK-boss kan snart præsentere noget

Går langt ned i løn

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Afviser utroligt tilbud

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

FC København-boss i smuttur