Optimistisk Neestrup: Derfor har vi en chance

Selvom Manchester City er verdens bedste hold, er Pep Guardiolas mandskab ikke uden svagheder. Sådan lyder det fra Jacob Neestrup, der tirsdag aften vil se den samme mentalitet, som FCK-spillerne viste i efterårets gruppekampe.



PARKEN (Tipsbladet): Efter et par minutters forsinkelse kommer de ind og tager plads på scenen foran et proppet presserum. 

Rasmus Falk og Viktor Claesson med seriøse miner, cheftræner Jacob Neestrup i en lidt mere smilende udgave. 

I morgen aften spiller FC København en af de største kampe i klubbens historie, når de forsvarende Champions League-vindere fra Manchester City kommer på besøg i Parken. 

Og selvom det på mange måder ligner en umulig opgave mod Pep Guardiolas superhold, så er Jacob Neestrup ikke i tvivl om, at Manchester City også har svagheder, selvom de er verdens bedste hold. 

– Alle hold har styrker og svagheder. Og uanset hvor store og små de er, så har man i hvert fald altid en chance. Jeg vil ikke komme specifikt ind på det (Citys svagheder, red.). Jeg tror, at den største mulighed ligger i at være os selv. Vi spiller med det samme mindset, som vi har gjort i de seks gruppespilskampe.

– Vi ved godt, at det er et rigtigt, rigtigt godt hold, vi skal spille mod i morgen. Men ligesom med Galatasaray, Bayern München og Manchester United, så har de også kun to fødder og to ben, ligesom vores dygtige spillere. Så vi spiller vores mulighed, og den er til stede.

Alle hold har styrker og svagheder. Og uanset hvor store og små de er, så har man i hvert fald altid en chance.

Jacob Neestrup
Cheftræner, FC København

Og hvad er så succeskritieriet for FC København mod Erling Haaland, Kevin De Bruyne og de øvrige superstjerner? Her lægger Jacob Neestrup ikke skjul på, at det vil være en succes for 'Løverne' at undgå et nederlag.

– Det perfekte resultat er en sejr. Et godt resultat er jo en uafgjort. Og så er det klart, at du kan levere en god præstation uden at nå i mål med resultatet.

– Min pointe er bare, at vi spiller kampen ud fra præcis samme præmis som de seks gruppespilskampe. Det er der vores mulighed ligger, siger Jacob Neestrup. 

Tirsdagens Champions League-ottendedelsfinale mellem FC København og Manchester City sparkes i gang klokken 21.00. Returkampen spilles i Manchester onsdag den 6. marts.





Jadon Sancho i ‘sensationel transfer’? 



TOPNYHED

Eriksens næste klub? Han vil være fremragende dér


Henter Frederik Ihler

Skrækskade til Bayern-stjerne



Tager pis på kæmpestjerne

Afsløring: Nørgaard forlænger med Brentford

Vanvittig AaB-statistik: ‘Taler jeg slet ikke om’

Ekspert udpeger to faktorer: Så bliver FCK mestre

Argentina er suveræne mod Brasilien



EKSKLUSIVT

Storstilet tyveri: FC Københavns capo-tårn stjålet


Stærke Gunners sænker spanske dronninger

Dårligt nyt for Højbjerg

Nu reagerer journalist efter Schmeichel-shitstorm

– Vi har intet at tabe



LIGE NU

Tordner mod linjedommer efter Schmeichel-skade


Iran er klar til VM

Tidligere FCM-flop udløser stor krise

– Nu må Jacob Neestrup træde i karakter!

Martin Braithwaite tager til Europa

Seerstorm: Så mange så nederlaget til Portugal


EKSKLUSIVT

– Vi er den klub i Jylland med de dårligste vilkår


Superliga-talenter sender landshold i ekstase

Ville sprænge banken: AGF afviser svenskere

Ny FCM-profil overrasket over Danmark

Bekymret: Det kan koste FC Midtjylland guldet



Flere klubber pønser på FCM-transfer

De henter Vendsyssel-boss

Voldsomt imponeret: ‘Han smadrer jo alt’

Blatter og Platini frifundet i sag om korruption

Nu lysner det

Roser Chido Obi: ‘Det var jeg ekstremt glad for’

Flere klubber jagter dansk landstræner

Overraskelse: Mister sportschef til Superliga-klub

Nu får Roony Bardghji comeback


EKSKLUSIVT

Martin Retov fyret i AC Horsens: Nu taler han ud


Tid til ny målmand? ‘Sindssygt relevant spørgsmål’

Guldregn – får kongeløn i Real Madrid

Ærgerlig aften for Jacob Friis: ‘Jeg er skuffet’

Stjerner revser hinanden: ‘Den fyr er en joke’

Scoringer i Skopje

Frisparksperle sætter England i gang mod Letland

Røverkøb? Her er prisen på svensk superbomber

Raser efter podcast-udtalelse

Præsenterer millionunderskud

U21-landsholdet spiller uafgjort med Italien

Nu taler han om Brøndby-besøg

– Vi er ved at starte en ny æra

Kæmpe udrensning: Vil af med over 10 spillere

Sådan rangerer Schmeichel ift. andre topkeepere

Hyldes efter bizar blunder

Engelsk Premier League-stjerne overvejer fremtiden

Nedtur for Martin Braithwaite

Dansker rykker til Norge: Fremhæver FCK

Afsløring: AGF afviser Djurgården

Her er Bo Henriksens største svaghed

Kasper Schmeichel på Rundens Hold