, , ,

Overblik: Sådan er Superligaens Europa-adgang

Hvor mange hold får Superligaen i Champions League og Europa League? Og hvad med pokalvinderen og Europa-playoffen? Tipsbladet leverer overblikket.



Superligaen er på vej ind i en hektisk slutfase, hvor medaljerne skal uddeles.

Der venter et hæsblæsende opløb mellem FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF med FC Nordsjælland, Randers FC og AGF som outsidere.

Og vi skal finde en pokalvinder Kristi Himmelfartsdag 29. maj, hvor første skridt er at finde sejrherrer i semifinalerne mellem FC København og Viborg samt Brøndby IF og Silkeborg IF.

Samtidig ved vi, hvor Superligaen ligger i adgang til Europa-turneringerne.

For Superligaen er uden for Top 15 på UEFA-ranglisten, hvilket Superligaen i øvrigt også er til sæsonen 2026/27.

Men derfor handler det stadig om at holde tungen lige i munden, især fordi pokalturneringen har stor indflydelse på, hvem der har adgang til hvad.

Her er alle scenarierne for, hvordan de forskellige Europa-billetter uddeles.

Vi ser på billetterne per Europa-turnering, da det endnu er usikkert, hvad anden-, tredje- og fjerdepladsen i medaljeslutspillet præcist kaster af sig af Europa-billet.

Champions League (én billet)

Superligaen har kun én billet til Champions League-kvalifikationen, som selvfølgelig går til mesterholdet.

Læs også om Superligaens spillerbudgetter her

Mesterholdet træder ind i anden runde i Champions League-kvalifikationen.

Og hvis det er FC København eller FC Midtjylland, er de seedet i anden runde. FCK vil sandsynligvis også være seedet i tredje runde og muligvis i playoffrunden. Her vil FCM efter alt at dømme til gengæld være useedet.

FC København og FC Midtjylland er favoritter til DM-guldet men er i tæt kapløb med Brøndby IF. Fotos: Alamy

Til gengæld vil Brøndby IF være useedet allerede fra anden kvalifikationsrunde, og det samme gælder de tre øvrige klubber i Top 6.

Bemærk: FCK’s mulighed for en direkte plads i CL-ligaspillet er forduftet, da Olympiakos højere på UEFA-klublisten er blevet mester.

Europa League (én billet)

Her bliver det tricky. Den billet går nemlig til pokalvinderen, hvilket vil sige FC København, Brøndby IF, Viborg FF eller Silkeborg IF.

Her træder vinderen ind i anden kvalifikationsrunde, hvor FC København som pokalvinder vil være seedet hele vejen gennem kvalifikationen.

Også FC Midtjylland (læs mere herunder) vil stå foran seedning, mens de andre Superliga-hold ikke vil være det.

FC København og Brøndby IF havde noget af en kaoskamp i begyndelsen af slutspillet – og vinder de The Double, vil de også rykke rundt på Superligaens øvrige Europa-billetter. Foto: Alamy

MEN: Hvis FC København eller Brøndby IF vinder The Double, går Europa League-kvalifikationsbilletten i stedet til Superligaens sølvvinder.

Så bliver Superligaens Europa-playoffkamp 1. juni mellem Superligaens nummer fire og det topplacerede hold fra nedrykningsslutspillet. Det hold bliver nok Silkeborg IF eller Viborg FF.

Det er vigtigt at bemærke, at pokalfinalen på Kristi Himmelfartsdag 29. maj spilles fire dage efter sidste Superliga-runde 25. maj.

Dermed kan det være uvist indtil 29. maj, hvilke Europa League– og Conference League-billetter, der går til hvem.

Og det kan også være usikkert, hvem der skal spille i den afsluttende Conference League-playoffkamp 1. juni.

Conference League (to billetter)

Superligaen har to billetter til Conference League-kvalifikationen.

I udgangspunktet går de billetter til nummer to i slutstillingen og så vinderen af førnævnte Europa-playoff mellem nummer tre og så vinderen af nedrykningsslutspillet.

Men disse billetter kan nemt rykke sig.

Viborg eller Silkeborg kan som pokalfinalister i teorien få to muligheder for at komme i Europa. Foto: Alamy

Vinder FCK eller Brøndby The Double, ryger sølvvinderen i Europa League-kvalifikationen, mens nummer tre skal i Conference League og nummer fire spiller playoff om den sidste billet mod nummer syv.

Og vinder FCK eller Brøndby pokalen og slutter i Top 3 men ikke bliver mester, går Conference League-billetter til enten nummer to eller tre. Og så spiller nummer fire playoff mod nummer syv.

Hvis Viborg eller Silkeborg i stedet vinder pokalfinalen og bliver nummer syv, kommer sølvvinderen i Conference League.

Og så kommer den sidste playoff-kamp om Conference League-billetten 1. juni til at stå mellem Superligaens bronzevinder og nummer otte i nedrykningsslutspillet.

Den otter vil sandsynligvis være Viborg eller Silkeborg, med mindre Sønderjyske sætter en vild slutspurt ind.



Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

I dialog med Brøndby

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

En kæmpe sejr

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

De er 2025-mestre i Superligaen

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Helt vild med Oscar Schwartau

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Eriksen ude med hård kritik

– Det vil være fuldstændigt magisk

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Opløftende melding for ‘AC’

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Transferplanen: Her skal de forstærke sig