Overhaler PL-giganter Real og Bayern for evigt?

Manchester City og Chelsea mødes i en rent engelsk Champions League-finale i aften, og det her kunne sagtens være begyndelsen på en engelsk æra.



Da storklubberne i Italien og Spanien for nylig gik sammen med seks Premier League-topklubber om at danne European Super League, var et af de underliggende motiver for blandt andre Real Madrid og Juventus, at man var angst for at blive tromlet totalt af den ekstremt populære Premier League.

Den engelske topliga har de suverænt største tv-aftaler og har større konkurrence om topplaceringerne end de andre store ligaer i Europa, og det var blandt andet den frygt for englænderne, der fik Real-præsident Florentino Pérez og Andrea Agnelli fra Juventus til at sætte deres karrierer på spil for en ny, lukket europæisk superturnering.

Super League bliver som bekendt ikke til noget, i hvert fald ikke i den udgave, storklubberne foreslog i april, og dermed er der lige nu ikke lagt op til, at klubberne i Spanien og Italien får lettere ved at følge med rivalerne fra England både økonomisk og sportsligt.

For måske er der faktisk hold i resten af Europas nervøsitet for de mange penge i Premier League, for i aften skal vi se en rent engelsk finale i den Champions League-turnering, storklubberne ville erstatte med Super League.

Du kan se hele analysen af finalen og situationen i europæisk fodbold i den analyse, Tipsbladet TV har lavet i den video, der ligger i toppen af denne artikel.





TransferLIVE: Nu forlader han Brøndby




LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Horsens-oprykning sender million til Rumænien



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Brøndby henter Alexander Drexel

Australien – Tyrkiet

Nu melder Christian Eriksen ud

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg