Overhaler PL-giganter Real og Bayern for evigt?

Manchester City og Chelsea mødes i en rent engelsk Champions League-finale i aften, og det her kunne sagtens være begyndelsen på en engelsk æra.



Da storklubberne i Italien og Spanien for nylig gik sammen med seks Premier League-topklubber om at danne European Super League, var et af de underliggende motiver for blandt andre Real Madrid og Juventus, at man var angst for at blive tromlet totalt af den ekstremt populære Premier League.

Den engelske topliga har de suverænt største tv-aftaler og har større konkurrence om topplaceringerne end de andre store ligaer i Europa, og det var blandt andet den frygt for englænderne, der fik Real-præsident Florentino Pérez og Andrea Agnelli fra Juventus til at sætte deres karrierer på spil for en ny, lukket europæisk superturnering.

Super League bliver som bekendt ikke til noget, i hvert fald ikke i den udgave, storklubberne foreslog i april, og dermed er der lige nu ikke lagt op til, at klubberne i Spanien og Italien får lettere ved at følge med rivalerne fra England både økonomisk og sportsligt.

For måske er der faktisk hold i resten af Europas nervøsitet for de mange penge i Premier League, for i aften skal vi se en rent engelsk finale i den Champions League-turnering, storklubberne ville erstatte med Super League.

Du kan se hele analysen af finalen og situationen i europæisk fodbold i den analyse, Tipsbladet TV har lavet i den video, der ligger i toppen af denne artikel.





LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Medie: FC København jagter Michael Parker

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Uventet skifte?

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

De 10 største stjerner, der misser VM

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte