Overhaler PL-giganter Real og Bayern for evigt?

Manchester City og Chelsea mødes i en rent engelsk Champions League-finale i aften, og det her kunne sagtens være begyndelsen på en engelsk æra.



Da storklubberne i Italien og Spanien for nylig gik sammen med seks Premier League-topklubber om at danne European Super League, var et af de underliggende motiver for blandt andre Real Madrid og Juventus, at man var angst for at blive tromlet totalt af den ekstremt populære Premier League.

Den engelske topliga har de suverænt største tv-aftaler og har større konkurrence om topplaceringerne end de andre store ligaer i Europa, og det var blandt andet den frygt for englænderne, der fik Real-præsident Florentino Pérez og Andrea Agnelli fra Juventus til at sætte deres karrierer på spil for en ny, lukket europæisk superturnering.

Super League bliver som bekendt ikke til noget, i hvert fald ikke i den udgave, storklubberne foreslog i april, og dermed er der lige nu ikke lagt op til, at klubberne i Spanien og Italien får lettere ved at følge med rivalerne fra England både økonomisk og sportsligt.

For måske er der faktisk hold i resten af Europas nervøsitet for de mange penge i Premier League, for i aften skal vi se en rent engelsk finale i den Champions League-turnering, storklubberne ville erstatte med Super League.

Du kan se hele analysen af finalen og situationen i europæisk fodbold i den analyse, Tipsbladet TV har lavet i den video, der ligger i toppen af denne artikel.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Zanka ville spille gratis for FC København

Fremhæver Bodø/Glimt

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Jagter FC Barcelona-stjerne

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er AGF’s Champions League-modstander

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Her er FCK’s modstander i Conference League

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

England tromlede Kroatien – Portugal snublede

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Portugal skuffede stort mod DR Congo

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Schweiz – Bosnien-Hercegovina