Overhaler PL-giganter Real og Bayern for evigt?

Manchester City og Chelsea mødes i en rent engelsk Champions League-finale i aften, og det her kunne sagtens være begyndelsen på en engelsk æra.



Da storklubberne i Italien og Spanien for nylig gik sammen med seks Premier League-topklubber om at danne European Super League, var et af de underliggende motiver for blandt andre Real Madrid og Juventus, at man var angst for at blive tromlet totalt af den ekstremt populære Premier League.

Den engelske topliga har de suverænt største tv-aftaler og har større konkurrence om topplaceringerne end de andre store ligaer i Europa, og det var blandt andet den frygt for englænderne, der fik Real-præsident Florentino Pérez og Andrea Agnelli fra Juventus til at sætte deres karrierer på spil for en ny, lukket europæisk superturnering.

Super League bliver som bekendt ikke til noget, i hvert fald ikke i den udgave, storklubberne foreslog i april, og dermed er der lige nu ikke lagt op til, at klubberne i Spanien og Italien får lettere ved at følge med rivalerne fra England både økonomisk og sportsligt.

For måske er der faktisk hold i resten af Europas nervøsitet for de mange penge i Premier League, for i aften skal vi se en rent engelsk finale i den Champions League-turnering, storklubberne ville erstatte med Super League.

Du kan se hele analysen af finalen og situationen i europæisk fodbold i den analyse, Tipsbladet TV har lavet i den video, der ligger i toppen af denne artikel.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Storroser 18-årig FCK-spiller

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Markant ændring i Silkeborg

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

På vej til storklub?

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu