PARKEN (Tipsbladet): Efter en forsinkelse på en lille halv time trådte han endelig ind i lokalet.
Efter flere falske alarmer, hvor presselokalet gang på gang blev helt stille, mødte Pep Guardiola endelig op til mandagens pressemøde i Parken, forud for tirsdagens Champions League-ottendedelsfinale mod FC København.
De britiske journalisters spørgsmål fokuserede mest på Erling Haalands kropssprog i lørdagens 2-0-sejr over Everton, men Pep Guardiola fik også lejlighed til at tale lidt om FC København.
Jeg så deres kamp på Allianz Arena, hvor de havde brug for et resultat til at gå videre. De spillede med kæmpe personlighed
Pep GuardiolaCheftræner, Manchester City
– De er ret gode til at forsvare sig med et højt pres, hvor de også kan falde lidt tilbage. Begge midterforsvarere og målmanden har kvaliteten til at spille lange bolde. Men de sparker ikke bare langt, de afleverer over lange distancer, ud til backerne, som er gode til at gå ind i banen og lave kombinationer. Målmanden kan sætte angriberen perfekt op. De har altid haft fysikken. Så ja, der er rigtig mange ting (som FCK er gode til, red.), lød det fra Pep Guardiola, der herefter også roste Mohamed Elyounoussi og Jacob Neestrup.
– De er gode til at presse, Elyounoussi og de andre. Jeg elsker den måde, de bevæger sig på. Man kan se, at deres træner arbejder rigtig, rigtig godt, når man ser hans spilleres måde at bevæge sig på.
Pep Guardiola var i højt humør på dagens pressemøde i Parken. Foto: Imago.
Imponeret over Bayern-kamp
Særligt FC Københavns 0-0-kamp mod Bayern München i gruppespillet har gjort indtryk på Pep Guardiola.
– Jeg så deres kamp på Allianz Arena, hvor de havde brug for et resultat til at gå videre. De spillede med kæmpe personlighed. De spillede ud bagfra. Jeg har været der som træner, og det er ikke særligt nemt at spille sådan på Allianz Arena. Men de gjorde det.
– Og derfor fortjener de fuldstændig at være her. På Old Trafford brændte de et straffespark i sidste sekund. I hjemmekampen mod United spillede de selvfølgelig mange minutter i overtal, men de kæmpede indtil det sidste.
Pep Guardiola blev senere spurgt, om der er nogle særlige FC København-spillere, han godt kan lide, og her faldt stjernetrænerens svar lidt uventet på Denis Vavro.
– Jeg elsker begge deres midterforsvarere. Især Vavro. Jeg kan godt lide deres kvalitet med deres pasninger frem i banen. Men frem for at tale om én spiller kan jeg godt lide at se hele holdet. De har stor kvalitet som hold, lød svaret fra Pep Guardiola.
Tirsdagens Champions League-brag mellem FC København og Manchester City sparkes i gang klokken 21.00.
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
Barcelona rykker fra
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
I svime over Oscar Schwartau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
AVIS
Intet aftryk!
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
Her vil Asien kopiere Europa
Marokko er blevet fodboldens mekka
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS
Det kommer til at trække ud
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
AVIS