Pep Guardiola slår fast: Jeg elsker Denis Vavro!

Pep Guardiola var i godt humør på pressemødet inden tirsdagens Champions League-brag mellem FC København og Manchester City. Den spanske stjernetræner er imponeret over de danske mestre, hvor særligt én spiller nyder beundring fra Pep Guardiola.



PARKEN (Tipsbladet): Efter en forsinkelse på en lille halv time trådte han endelig ind i lokalet. 

Efter flere falske alarmer, hvor presselokalet gang på gang blev helt stille, mødte Pep Guardiola endelig op til mandagens pressemøde i Parken, forud for tirsdagens Champions League-ottendedelsfinale mod FC København. 

De britiske journalisters spørgsmål fokuserede mest på Erling Haalands kropssprog i lørdagens 2-0-sejr over Everton, men Pep Guardiola fik også lejlighed til at tale lidt om FC København. 

Jeg så deres kamp på Allianz Arena, hvor de havde brug for et resultat til at gå videre. De spillede med kæmpe personlighed

Pep Guardiola
Cheftræner, Manchester City

– De er ret gode til at forsvare sig med et højt pres, hvor de også kan falde lidt tilbage. Begge midterforsvarere og målmanden har kvaliteten til at spille lange bolde. Men de sparker ikke bare langt, de afleverer over lange distancer, ud til backerne, som er gode til at gå ind i banen og lave kombinationer. Målmanden kan sætte angriberen perfekt op. De har altid haft fysikken. Så ja, der er rigtig mange ting (som FCK er gode til, red.), lød det fra Pep Guardiola, der herefter også roste Mohamed Elyounoussi og Jacob Neestrup. 

– De er gode til at presse, Elyounoussi og de andre. Jeg elsker den måde, de bevæger sig på. Man kan se, at deres træner arbejder rigtig, rigtig godt, når man ser hans spilleres måde at bevæge sig på.

Pep Guardiola var i højt humør på dagens pressemøde i Parken. Foto: Imago.

Imponeret over Bayern-kamp
Særligt FC Københavns 0-0-kamp mod Bayern München i gruppespillet har gjort indtryk på Pep Guardiola. 

– Jeg så deres kamp på Allianz Arena, hvor de havde brug for et resultat til at gå videre. De spillede med kæmpe personlighed. De spillede ud bagfra. Jeg har været der som træner, og det er ikke særligt nemt at spille sådan på Allianz Arena. Men de gjorde det.

– Og derfor fortjener de fuldstændig at være her. På Old Trafford brændte de et straffespark i sidste sekund. I hjemmekampen mod United spillede de selvfølgelig mange minutter i overtal, men de kæmpede indtil det sidste.

Pep Guardiola blev senere spurgt, om der er nogle særlige FC København-spillere, han godt kan lide, og her faldt stjernetrænerens svar lidt uventet på Denis Vavro. 

– Jeg elsker begge deres midterforsvarere. Især Vavro. Jeg kan godt lide deres kvalitet med deres pasninger frem i banen. Men frem for at tale om én spiller kan jeg godt lide at se hele holdet. De har stor kvalitet som hold, lød svaret fra Pep Guardiola. 

Tirsdagens Champions League-brag mellem FC København og Manchester City sparkes i gang klokken 21.00.







LIVE

LIVE: Brøndby bekræfter transfer

Skal han på landsholdet, Riemer?

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Dansk træner storroses

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Medie afslører møde med Deco

Hjulmand vinder i Hamborg

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Reagerer på Brøndby-bombe

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Langer ud efter trænerlegende

David Nielsen tæt på fyring



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Dansk milliardær smider 75.000

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Køber engelsk klub

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

I chok over Manchester United

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Victor Nelsson topper international impact-liste

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton