PARKEN (Tipsbladet): Efter en forsinkelse på en lille halv time trådte han endelig ind i lokalet.
Efter flere falske alarmer, hvor presselokalet gang på gang blev helt stille, mødte Pep Guardiola endelig op til mandagens pressemøde i Parken, forud for tirsdagens Champions League-ottendedelsfinale mod FC København.
De britiske journalisters spørgsmål fokuserede mest på Erling Haalands kropssprog i lørdagens 2-0-sejr over Everton, men Pep Guardiola fik også lejlighed til at tale lidt om FC København.
Jeg så deres kamp på Allianz Arena, hvor de havde brug for et resultat til at gå videre. De spillede med kæmpe personlighed
Pep GuardiolaCheftræner, Manchester City
– De er ret gode til at forsvare sig med et højt pres, hvor de også kan falde lidt tilbage. Begge midterforsvarere og målmanden har kvaliteten til at spille lange bolde. Men de sparker ikke bare langt, de afleverer over lange distancer, ud til backerne, som er gode til at gå ind i banen og lave kombinationer. Målmanden kan sætte angriberen perfekt op. De har altid haft fysikken. Så ja, der er rigtig mange ting (som FCK er gode til, red.), lød det fra Pep Guardiola, der herefter også roste Mohamed Elyounoussi og Jacob Neestrup.
– De er gode til at presse, Elyounoussi og de andre. Jeg elsker den måde, de bevæger sig på. Man kan se, at deres træner arbejder rigtig, rigtig godt, når man ser hans spilleres måde at bevæge sig på.
Pep Guardiola var i højt humør på dagens pressemøde i Parken. Foto: Imago.
Imponeret over Bayern-kamp
Særligt FC Københavns 0-0-kamp mod Bayern München i gruppespillet har gjort indtryk på Pep Guardiola.
– Jeg så deres kamp på Allianz Arena, hvor de havde brug for et resultat til at gå videre. De spillede med kæmpe personlighed. De spillede ud bagfra. Jeg har været der som træner, og det er ikke særligt nemt at spille sådan på Allianz Arena. Men de gjorde det.
– Og derfor fortjener de fuldstændig at være her. På Old Trafford brændte de et straffespark i sidste sekund. I hjemmekampen mod United spillede de selvfølgelig mange minutter i overtal, men de kæmpede indtil det sidste.
Pep Guardiola blev senere spurgt, om der er nogle særlige FC København-spillere, han godt kan lide, og her faldt stjernetrænerens svar lidt uventet på Denis Vavro.
– Jeg elsker begge deres midterforsvarere. Især Vavro. Jeg kan godt lide deres kvalitet med deres pasninger frem i banen. Men frem for at tale om én spiller kan jeg godt lide at se hele holdet. De har stor kvalitet som hold, lød svaret fra Pep Guardiola.
Tirsdagens Champions League-brag mellem FC København og Manchester City sparkes i gang klokken 21.00.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
Harry Maguire i chok
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk