Peter Schmeichel kritiserer sønnikes hold

Peter Schmeichel er ikke tilfreds med Celtics præstation i midtugen.



Celtic var i knæ i midtugens Champions League-opgør mod Club Brugge.

Belgierne sad på kampen i særligt første halvleg, hvor Celtic var på hælene og indkasserede et selvmål. I anden halvleg fik de dog bedre fat og opgøret endte 1-1.

Ifølge Peter Schmeichel, der var ekspert på kampen for CBS, kan Celtic ikke tillade sig at levere en lignende første halvleg igen.

– Celtic startede så dårligt og lavede så mange fejl. Cameron Carter-Vickers er en fantastisk spiller og instrumental for, hvor godt det går for Celtic. Han er meget uheldig (med at lave selvmål, red.), men derfor gav de stadig for mange chancer væk. Brugge lignede et fantastisk hold, og det er der ingen grund til, siger han ifølge CeltsAreHere.

Uafgjort betyder, at Celtic nu er på otte point efter fem spillerunder af Champions Leagues ligaspil, hvilket giver dem en komfortabel position i forhold til at gå videre.

– Jeg ser det som to tabte point. Efter lodtrækningen kiggede man på Brugge som et af de hold, som Celtic skulle have tre point mod, hvis de gerne ville videre i turneringen. Men så skal alle deres bedste spillere altså gøre det bedre, og det gjorde de ikke mod Brugge, siger Peter Schmeichel.

Hans søn Kasper Schmeichel vogter som bekendt buret for Celtic, og han havde nok at se til mod Club Brugge.

– Han lavede en god redning (på De Cuyper, red.). Alle kampe handler om momenter med stor kvalitet, og det her var et af de momenter. En fantastisk redning med fingerspidserne. Vi ved, at han har det i sig. Celtic skulle have besteget et bjerg, hvis ikke han havde reddet den. Stor kredit til ham og holdet for at komme tilbage, siger Danny Murphy i programmet Match of the Day.

Kasper Schmeichel, 38 år, har helt generelt været i flyvende form siden skiftet til Celtic. Storklubben topper den skotske liga, og det kan man ikke mindst takke danskeren for, der er en sikker sidste skanse og har leveret clean sheets i 11 ud af 20 kampe.

Senere lørdag kan Kasper Schmeichel og co. komme tilbage på sejrssporet, når Ross County gæster Celtic Park.





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

AGF køber ham

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

USA får drømmestart på VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Han tager hjem fra VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby henter Alexander Drexel

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Qatar – Schweiz

Elias Jelert færdig

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”