Peter Schmeichel kritiserer sønnikes hold

Peter Schmeichel er ikke tilfreds med Celtics præstation i midtugen.



Celtic var i knæ i midtugens Champions League-opgør mod Club Brugge.

Belgierne sad på kampen i særligt første halvleg, hvor Celtic var på hælene og indkasserede et selvmål. I anden halvleg fik de dog bedre fat og opgøret endte 1-1.

Ifølge Peter Schmeichel, der var ekspert på kampen for CBS, kan Celtic ikke tillade sig at levere en lignende første halvleg igen.

– Celtic startede så dårligt og lavede så mange fejl. Cameron Carter-Vickers er en fantastisk spiller og instrumental for, hvor godt det går for Celtic. Han er meget uheldig (med at lave selvmål, red.), men derfor gav de stadig for mange chancer væk. Brugge lignede et fantastisk hold, og det er der ingen grund til, siger han ifølge CeltsAreHere.

Uafgjort betyder, at Celtic nu er på otte point efter fem spillerunder af Champions Leagues ligaspil, hvilket giver dem en komfortabel position i forhold til at gå videre.

– Jeg ser det som to tabte point. Efter lodtrækningen kiggede man på Brugge som et af de hold, som Celtic skulle have tre point mod, hvis de gerne ville videre i turneringen. Men så skal alle deres bedste spillere altså gøre det bedre, og det gjorde de ikke mod Brugge, siger Peter Schmeichel.

Hans søn Kasper Schmeichel vogter som bekendt buret for Celtic, og han havde nok at se til mod Club Brugge.

– Han lavede en god redning (på De Cuyper, red.). Alle kampe handler om momenter med stor kvalitet, og det her var et af de momenter. En fantastisk redning med fingerspidserne. Vi ved, at han har det i sig. Celtic skulle have besteget et bjerg, hvis ikke han havde reddet den. Stor kredit til ham og holdet for at komme tilbage, siger Danny Murphy i programmet Match of the Day.

Kasper Schmeichel, 38 år, har helt generelt været i flyvende form siden skiftet til Celtic. Storklubben topper den skotske liga, og det kan man ikke mindst takke danskeren for, der er en sikker sidste skanse og har leveret clean sheets i 11 ud af 20 kampe.

Senere lørdag kan Kasper Schmeichel og co. komme tilbage på sejrssporet, når Ross County gæster Celtic Park.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Stor ændring i AGF?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Christian Nørgaard tæt på skifte

Eriksen spottet – nu er der nyt



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Kæmpe transfer under opsejling



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Brøndby IF – Viborg FF

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Klar besked om AGF

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

‘Det ville være en katastrofe af rang’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde