Peter Schmeichel kritiserer sønnikes hold

Peter Schmeichel er ikke tilfreds med Celtics præstation i midtugen.



Celtic var i knæ i midtugens Champions League-opgør mod Club Brugge.

Belgierne sad på kampen i særligt første halvleg, hvor Celtic var på hælene og indkasserede et selvmål. I anden halvleg fik de dog bedre fat og opgøret endte 1-1.

Ifølge Peter Schmeichel, der var ekspert på kampen for CBS, kan Celtic ikke tillade sig at levere en lignende første halvleg igen.

– Celtic startede så dårligt og lavede så mange fejl. Cameron Carter-Vickers er en fantastisk spiller og instrumental for, hvor godt det går for Celtic. Han er meget uheldig (med at lave selvmål, red.), men derfor gav de stadig for mange chancer væk. Brugge lignede et fantastisk hold, og det er der ingen grund til, siger han ifølge CeltsAreHere.

Uafgjort betyder, at Celtic nu er på otte point efter fem spillerunder af Champions Leagues ligaspil, hvilket giver dem en komfortabel position i forhold til at gå videre.

– Jeg ser det som to tabte point. Efter lodtrækningen kiggede man på Brugge som et af de hold, som Celtic skulle have tre point mod, hvis de gerne ville videre i turneringen. Men så skal alle deres bedste spillere altså gøre det bedre, og det gjorde de ikke mod Brugge, siger Peter Schmeichel.

Hans søn Kasper Schmeichel vogter som bekendt buret for Celtic, og han havde nok at se til mod Club Brugge.

– Han lavede en god redning (på De Cuyper, red.). Alle kampe handler om momenter med stor kvalitet, og det her var et af de momenter. En fantastisk redning med fingerspidserne. Vi ved, at han har det i sig. Celtic skulle have besteget et bjerg, hvis ikke han havde reddet den. Stor kredit til ham og holdet for at komme tilbage, siger Danny Murphy i programmet Match of the Day.

Kasper Schmeichel, 38 år, har helt generelt været i flyvende form siden skiftet til Celtic. Storklubben topper den skotske liga, og det kan man ikke mindst takke danskeren for, der er en sikker sidste skanse og har leveret clean sheets i 11 ud af 20 kampe.

Senere lørdag kan Kasper Schmeichel og co. komme tilbage på sejrssporet, når Ross County gæster Celtic Park.





‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Skidt nyt om Lukas Lerager

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Det var vanvittigt brutalt

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Smider Salah-bombe



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud