Peter Schmeichel kritiserer sønnikes hold

Peter Schmeichel er ikke tilfreds med Celtics præstation i midtugen.



Celtic var i knæ i midtugens Champions League-opgør mod Club Brugge.

Belgierne sad på kampen i særligt første halvleg, hvor Celtic var på hælene og indkasserede et selvmål. I anden halvleg fik de dog bedre fat og opgøret endte 1-1.

Ifølge Peter Schmeichel, der var ekspert på kampen for CBS, kan Celtic ikke tillade sig at levere en lignende første halvleg igen.

– Celtic startede så dårligt og lavede så mange fejl. Cameron Carter-Vickers er en fantastisk spiller og instrumental for, hvor godt det går for Celtic. Han er meget uheldig (med at lave selvmål, red.), men derfor gav de stadig for mange chancer væk. Brugge lignede et fantastisk hold, og det er der ingen grund til, siger han ifølge CeltsAreHere.

Uafgjort betyder, at Celtic nu er på otte point efter fem spillerunder af Champions Leagues ligaspil, hvilket giver dem en komfortabel position i forhold til at gå videre.

– Jeg ser det som to tabte point. Efter lodtrækningen kiggede man på Brugge som et af de hold, som Celtic skulle have tre point mod, hvis de gerne ville videre i turneringen. Men så skal alle deres bedste spillere altså gøre det bedre, og det gjorde de ikke mod Brugge, siger Peter Schmeichel.

Hans søn Kasper Schmeichel vogter som bekendt buret for Celtic, og han havde nok at se til mod Club Brugge.

– Han lavede en god redning (på De Cuyper, red.). Alle kampe handler om momenter med stor kvalitet, og det her var et af de momenter. En fantastisk redning med fingerspidserne. Vi ved, at han har det i sig. Celtic skulle have besteget et bjerg, hvis ikke han havde reddet den. Stor kredit til ham og holdet for at komme tilbage, siger Danny Murphy i programmet Match of the Day.

Kasper Schmeichel, 38 år, har helt generelt været i flyvende form siden skiftet til Celtic. Storklubben topper den skotske liga, og det kan man ikke mindst takke danskeren for, der er en sikker sidste skanse og har leveret clean sheets i 11 ud af 20 kampe.

Senere lørdag kan Kasper Schmeichel og co. komme tilbage på sejrssporet, når Ross County gæster Celtic Park.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF – Viborg FF

Transferbombe i Real Madrid?

FC Midtjylland – Brøndby IF

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Froholdt med vild hæder i Portugal

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Salah sender særlig besked

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FC København – Randers FC

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester City vinder FA Cup

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Ny offensiv transfer i FCN?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!