Peter Schmeichel kritiserer sønnikes hold

Peter Schmeichel er ikke tilfreds med Celtics præstation i midtugen.



Celtic var i knæ i midtugens Champions League-opgør mod Club Brugge.

Belgierne sad på kampen i særligt første halvleg, hvor Celtic var på hælene og indkasserede et selvmål. I anden halvleg fik de dog bedre fat og opgøret endte 1-1.

Ifølge Peter Schmeichel, der var ekspert på kampen for CBS, kan Celtic ikke tillade sig at levere en lignende første halvleg igen.

– Celtic startede så dårligt og lavede så mange fejl. Cameron Carter-Vickers er en fantastisk spiller og instrumental for, hvor godt det går for Celtic. Han er meget uheldig (med at lave selvmål, red.), men derfor gav de stadig for mange chancer væk. Brugge lignede et fantastisk hold, og det er der ingen grund til, siger han ifølge CeltsAreHere.

Uafgjort betyder, at Celtic nu er på otte point efter fem spillerunder af Champions Leagues ligaspil, hvilket giver dem en komfortabel position i forhold til at gå videre.

– Jeg ser det som to tabte point. Efter lodtrækningen kiggede man på Brugge som et af de hold, som Celtic skulle have tre point mod, hvis de gerne ville videre i turneringen. Men så skal alle deres bedste spillere altså gøre det bedre, og det gjorde de ikke mod Brugge, siger Peter Schmeichel.

Hans søn Kasper Schmeichel vogter som bekendt buret for Celtic, og han havde nok at se til mod Club Brugge.

– Han lavede en god redning (på De Cuyper, red.). Alle kampe handler om momenter med stor kvalitet, og det her var et af de momenter. En fantastisk redning med fingerspidserne. Vi ved, at han har det i sig. Celtic skulle have besteget et bjerg, hvis ikke han havde reddet den. Stor kredit til ham og holdet for at komme tilbage, siger Danny Murphy i programmet Match of the Day.

Kasper Schmeichel, 38 år, har helt generelt været i flyvende form siden skiftet til Celtic. Storklubben topper den skotske liga, og det kan man ikke mindst takke danskeren for, der er en sikker sidste skanse og har leveret clean sheets i 11 ud af 20 kampe.

Senere lørdag kan Kasper Schmeichel og co. komme tilbage på sejrssporet, når Ross County gæster Celtic Park.







Optakt til OB - Vejle Boldklub LIVE

LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

AGF kan ende med millionregning, men…

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Brøndby IF – FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Nu er Sean Klaiber på klubjagt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Brighton – Manchester United

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse