Politiet beklager over for FCK-fans

Der opstod voldsom tumult mellem to fanfraktioner tirsdag. Politiet meldte for hurtigt ud om episoden.



Både tilhængere af FC København og tjekkiske Sparta Prag var mødt op med tandbeskyttere og hætter inden opgøret mellem de to hold tirsdag aften.

Sådan lød meldingen fra politiet på aftenen. Torsdag erkender Peter Dahl, der er chef for beredskabet i København, at politiet var for hurtige på aftrækkeren.

Det skriver Ekstra Bladet.

Ifølge Peter Dahl er der netop ikke nogen beviser eller noget belæg for, at slagsmålet mellem de to fraktioner var planlagt, eller at FCK-fans mødte op med tandbeskyttere.

– Det er faktuelt forkert, hvad vi har meldt ud. Vi har i hvert fald ikke belæg for at sige, at det, vi finder, var fra begge sider.

– Vi kan sige, at de tjekkiske fans i den situation var den aggressive part. Og om der stod nogen fra FC København og var klar, det kan jeg ikke sige, siger Peter Dahl til mediet.

Da røgen har lagt sig finder politiet tandbeskyttere og hætter på jorden. Men om de fundne remedier tilhører Sparta Prag- eller FCK-fans kan politiet ikke se.

Peter Dahl understreger dog til Ekstra Bladet, at det ikke var alle FCK-fans, der den aften opførte sig som engle.

Han fremhæver, at flere tjekkiske buser fik smadret deres ruder, og at politiet stopper et opløb af FCK-fans, der løber mod B-tribunen efter kampen.

Slagsmålet skete forud for de to klubbers møde i Champions League-kvalifikationen tirsdag.

Efter kampen valgte politiet at holde de tjekkiske fans på stadion i en periode for at undgå yderligere sammenstød mellem de to grupperinger.

38 tjekkiske tilhængere blev tilbageholdt i medfør af politiloven. Den giver politiet beføjelse til at frihedsberøve borgere i op til seks timer for at forebygge lovovertrædelser.

Senere tirsdag aften fik tjekkerne lov til at forlade stadion.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

‘Det er slut’

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bud på 1,12 milliard afvist

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Sat til salg – så dyr er han



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

FCK henter svensk talent