Politiet beklager over for FCK-fans

Der opstod voldsom tumult mellem to fanfraktioner tirsdag. Politiet meldte for hurtigt ud om episoden.



Både tilhængere af FC København og tjekkiske Sparta Prag var mødt op med tandbeskyttere og hætter inden opgøret mellem de to hold tirsdag aften.

Sådan lød meldingen fra politiet på aftenen. Torsdag erkender Peter Dahl, der er chef for beredskabet i København, at politiet var for hurtige på aftrækkeren.

Det skriver Ekstra Bladet.

Ifølge Peter Dahl er der netop ikke nogen beviser eller noget belæg for, at slagsmålet mellem de to fraktioner var planlagt, eller at FCK-fans mødte op med tandbeskyttere.

– Det er faktuelt forkert, hvad vi har meldt ud. Vi har i hvert fald ikke belæg for at sige, at det, vi finder, var fra begge sider.

– Vi kan sige, at de tjekkiske fans i den situation var den aggressive part. Og om der stod nogen fra FC København og var klar, det kan jeg ikke sige, siger Peter Dahl til mediet.

Da røgen har lagt sig finder politiet tandbeskyttere og hætter på jorden. Men om de fundne remedier tilhører Sparta Prag- eller FCK-fans kan politiet ikke se.

Peter Dahl understreger dog til Ekstra Bladet, at det ikke var alle FCK-fans, der den aften opførte sig som engle.

Han fremhæver, at flere tjekkiske buser fik smadret deres ruder, og at politiet stopper et opløb af FCK-fans, der løber mod B-tribunen efter kampen.

Slagsmålet skete forud for de to klubbers møde i Champions League-kvalifikationen tirsdag.

Efter kampen valgte politiet at holde de tjekkiske fans på stadion i en periode for at undgå yderligere sammenstød mellem de to grupperinger.

38 tjekkiske tilhængere blev tilbageholdt i medfør af politiloven. Den giver politiet beføjelse til at frihedsberøve borgere i op til seks timer for at forebygge lovovertrædelser.

Senere tirsdag aften fik tjekkerne lov til at forlade stadion.

/ritzau/





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Teaser for ny AGF-aftale

Hold nu kæft, hvor er han god!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Dansk stortalents værdi eksploderer

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

“Brøndby er skræddersyet til ham”

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF sluttede af med et brag

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

– Niels Frederiksen er en legende!