Politiet beklager over for FCK-fans

Der opstod voldsom tumult mellem to fanfraktioner tirsdag. Politiet meldte for hurtigt ud om episoden.



Både tilhængere af FC København og tjekkiske Sparta Prag var mødt op med tandbeskyttere og hætter inden opgøret mellem de to hold tirsdag aften.

Sådan lød meldingen fra politiet på aftenen. Torsdag erkender Peter Dahl, der er chef for beredskabet i København, at politiet var for hurtige på aftrækkeren.

Det skriver Ekstra Bladet.

Ifølge Peter Dahl er der netop ikke nogen beviser eller noget belæg for, at slagsmålet mellem de to fraktioner var planlagt, eller at FCK-fans mødte op med tandbeskyttere.

– Det er faktuelt forkert, hvad vi har meldt ud. Vi har i hvert fald ikke belæg for at sige, at det, vi finder, var fra begge sider.

– Vi kan sige, at de tjekkiske fans i den situation var den aggressive part. Og om der stod nogen fra FC København og var klar, det kan jeg ikke sige, siger Peter Dahl til mediet.

Da røgen har lagt sig finder politiet tandbeskyttere og hætter på jorden. Men om de fundne remedier tilhører Sparta Prag- eller FCK-fans kan politiet ikke se.

Peter Dahl understreger dog til Ekstra Bladet, at det ikke var alle FCK-fans, der den aften opførte sig som engle.

Han fremhæver, at flere tjekkiske buser fik smadret deres ruder, og at politiet stopper et opløb af FCK-fans, der løber mod B-tribunen efter kampen.

Slagsmålet skete forud for de to klubbers møde i Champions League-kvalifikationen tirsdag.

Efter kampen valgte politiet at holde de tjekkiske fans på stadion i en periode for at undgå yderligere sammenstød mellem de to grupperinger.

38 tjekkiske tilhængere blev tilbageholdt i medfør af politiloven. Den giver politiet beføjelse til at frihedsberøve borgere i op til seks timer for at forebygge lovovertrædelser.

Senere tirsdag aften fik tjekkerne lov til at forlade stadion.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Chok i Wolfsburg

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Sådan bør strukturen i Superligaen være