Preben Elkjær chokeret: Det er jo uhørt

Den danske legende og nuværende tv-ekspert er i chok over, hvordan Real Madrid har formået at komme til finalen.



Det var nogle vanvittige slutminutter i onsdagens Champions League-semifinale mellem Real Madrid og Manchester City.

Helt frem til det 90. minut lignede det, at Manchester City ville snuppe billetten til finalen i turneringen, men på to mål i overtiden af Rodrygo og en enkelt scoring af Karim Benzema i den forlængede spilletid sikrede Real Madrid sig et utroligt comeback og en plads mod Liverpool i den store finale.

Det tredje runde i træk, at Real Madrid har skullet lever et comeback for at gå videre i Champions League, og deres vej til finalen har chokeret Preben Elkjær. 

– Der er en indre styrke i den her fodboldklub og i det her fodboldhold. Det er jo uhørt, at man kan spille så meget dårligere end modstanderne og være så meget bagud stort set hver gang, og så alligevel vende det på ren psyke og vilje, siger Preben Elkjær til TV3+ og tilføjer:

– Der er selvfølgelig også klassespillere på det her Real Madrid-hold. Men at det i dag kommer fra bænken, er noget helt nyt. At man tager alle de førende kræfter ud af holdet og sætter de unge ind, og sørme om så de unge ikke går ind og gør det.

I ottendedelsfinalen var Real Madrid tæt på at blive sendt ud af PSG, mens det i kvartfinalen var Chelsea, der i et øjeblik lignede madrilenernes bøddel. Begge gange formåede Carlo Ancelottis tropper dog at spille sig videre.

Real Madrid og Liverpool mødes nu i finalen den 28. maj i Paris. 

Hør klippet med Preben Elkjær i videoafspilleren øverst i artiklen. 







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Fatter intet af Brøndby-bombe

Bekræfter kæmpebud

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Trist: Marios Oikonomou er død

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

– Neestrup kan blive næste landstræner