Real Madrid har vundet det spanske mesterskab og spillede sig onsdag i Champions League-finalen efter en masse postyr på grund af en annulleret Bayern München-scoring til allersidst.
Den ændrer dog ikke på, at Real Madrid endnu engang er på vej mod en drømmesæson, og det kan de ikke mindst takke Vinicius Junior for. Mod Bayern München var han igen fuldstændig ustyrlig, som han har været det meste af sæsonen.
Det fik Viaplays fodboldekspert Preben Elkjær til at give ham en helt særlig titel i efterbehandlingen af Champions League-braget.
– For mig er han verdens bedste. Han gør forskellen og skaber noget ud af ingenting. Han skaber farlige situationer, scoringer og laver også selv mange mål. Han er fuldstændig forrygende i øjeblikket, siger fodboldeksperten og tilføjer:
– Vi hører nogle gange vores kommentatorer sige, at han skal lade være med at stille sig ud på sidenlinjen, hvor der ikke er så meget plads, men det er han da fuldstændig ligeglad med. Han finder en vej rundt om forsvarsspillerne gang på gang, selv om han står helt ude på sidelinjen. Det er utroligt, han kommer igennem hver gang, og det gjorde han så ti gange i anden halvleg (mod Bayern München, red.).
Vinicius Junior måtte nøjes med at skabe en masse ravage i returopgøret mod Bayern München, da det var Joselus to scoringer mod kampens afslutning, der sendte Real Madrid videre.
Alligevel skal meget af æren tilskrives den brasilianske boldkunstner, som også får masser af rosende ord fra Brian Laudrup i Viaplays fodboldstudie.
– I modsætning til Mbappe kan han også drible på små områder. Han er jo sindssygt hurtig. Vi så også i den første kamp, hvordan han scorer op gennem midten, så du kan ikke bare sige, at han er kantspiller. Han kan spille centralt eller lidt længere tilbage i banen. Han er umulig at holde over 90 minutter, siger Brian Laudrup.
Vinicius Junior, 23 år, har leveret 21 scoringer og 11 assister i denne sæson.
I afspilleren ovenfor kan du høre hele snakken om Vinicius Junior fra onsdagens Champions League-studie.
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
LIVE
VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
Pressede på for FC København-exit
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
OPTAKT
Norge – England
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
INTERVIEW
Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TRANSFER