Real Madrid har vundet det spanske mesterskab og spillede sig onsdag i Champions League-finalen efter en masse postyr på grund af en annulleret Bayern München-scoring til allersidst.
Den ændrer dog ikke på, at Real Madrid endnu engang er på vej mod en drømmesæson, og det kan de ikke mindst takke Vinicius Junior for. Mod Bayern München var han igen fuldstændig ustyrlig, som han har været det meste af sæsonen.
Det fik Viaplays fodboldekspert Preben Elkjær til at give ham en helt særlig titel i efterbehandlingen af Champions League-braget.
– For mig er han verdens bedste. Han gør forskellen og skaber noget ud af ingenting. Han skaber farlige situationer, scoringer og laver også selv mange mål. Han er fuldstændig forrygende i øjeblikket, siger fodboldeksperten og tilføjer:
– Vi hører nogle gange vores kommentatorer sige, at han skal lade være med at stille sig ud på sidenlinjen, hvor der ikke er så meget plads, men det er han da fuldstændig ligeglad med. Han finder en vej rundt om forsvarsspillerne gang på gang, selv om han står helt ude på sidelinjen. Det er utroligt, han kommer igennem hver gang, og det gjorde han så ti gange i anden halvleg (mod Bayern München, red.).
Vinicius Junior måtte nøjes med at skabe en masse ravage i returopgøret mod Bayern München, da det var Joselus to scoringer mod kampens afslutning, der sendte Real Madrid videre.
Alligevel skal meget af æren tilskrives den brasilianske boldkunstner, som også får masser af rosende ord fra Brian Laudrup i Viaplays fodboldstudie.
– I modsætning til Mbappe kan han også drible på små områder. Han er jo sindssygt hurtig. Vi så også i den første kamp, hvordan han scorer op gennem midten, så du kan ikke bare sige, at han er kantspiller. Han kan spille centralt eller lidt længere tilbage i banen. Han er umulig at holde over 90 minutter, siger Brian Laudrup.
Vinicius Junior, 23 år, har leveret 21 scoringer og 11 assister i denne sæson.
I afspilleren ovenfor kan du høre hele snakken om Vinicius Junior fra onsdagens Champions League-studie.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER