Real Madrid har vundet det spanske mesterskab og spillede sig onsdag i Champions League-finalen efter en masse postyr på grund af en annulleret Bayern München-scoring til allersidst.
Den ændrer dog ikke på, at Real Madrid endnu engang er på vej mod en drømmesæson, og det kan de ikke mindst takke Vinicius Junior for. Mod Bayern München var han igen fuldstændig ustyrlig, som han har været det meste af sæsonen.
Det fik Viaplays fodboldekspert Preben Elkjær til at give ham en helt særlig titel i efterbehandlingen af Champions League-braget.
– For mig er han verdens bedste. Han gør forskellen og skaber noget ud af ingenting. Han skaber farlige situationer, scoringer og laver også selv mange mål. Han er fuldstændig forrygende i øjeblikket, siger fodboldeksperten og tilføjer:
– Vi hører nogle gange vores kommentatorer sige, at han skal lade være med at stille sig ud på sidenlinjen, hvor der ikke er så meget plads, men det er han da fuldstændig ligeglad med. Han finder en vej rundt om forsvarsspillerne gang på gang, selv om han står helt ude på sidelinjen. Det er utroligt, han kommer igennem hver gang, og det gjorde han så ti gange i anden halvleg (mod Bayern München, red.).
Vinicius Junior måtte nøjes med at skabe en masse ravage i returopgøret mod Bayern München, da det var Joselus to scoringer mod kampens afslutning, der sendte Real Madrid videre.
Alligevel skal meget af æren tilskrives den brasilianske boldkunstner, som også får masser af rosende ord fra Brian Laudrup i Viaplays fodboldstudie.
– I modsætning til Mbappe kan han også drible på små områder. Han er jo sindssygt hurtig. Vi så også i den første kamp, hvordan han scorer op gennem midten, så du kan ikke bare sige, at han er kantspiller. Han kan spille centralt eller lidt længere tilbage i banen. Han er umulig at holde over 90 minutter, siger Brian Laudrup.
Vinicius Junior, 23 år, har leveret 21 scoringer og 11 assister i denne sæson.
I afspilleren ovenfor kan du høre hele snakken om Vinicius Junior fra onsdagens Champions League-studie.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED